[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

نان کامل در فاز آزمایش ، روزنامه شیراز نوین

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز از آغاز اجرای طرح آزمایشی تولید نان کامل در شیراز برای نخستین بار در کشور خبر داد. به گزارش دریافتی شیرازنوین به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «محمدجواد راعی» در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: توزیع نان کامل از شانزدهم بهمن در ۱۷ نانوایی سطح شهر شیراز آغاز شده و به مدت ۱۰ روز، از ساعت ۹ تا ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح، با آرد یارانه ای انجام می‌شود.
 او با اشاره به اینکه تهیه نان کامل سخت تر و نیازمند زمان پخت بیشتر، زمان ‌تخمیر بیشتر و هزینه کارگری بیشتر است، افزود: بر همین اساس قیمت نان کامل بسیار بیشتر خواهد بود، اما با حمایت مسئولان استان فارس تلاش شده است که این نان با قیمت مناسب در اختیار مردم شهر شیراز قرار گیرد.
دکتر راعی درباره مزایای مصرف نان کامل، به کاهش کلسترول، پیشگیری از ابتلا به سرطان‌ها، کاهش خطر سکته‌های قلبی، کاهش خطر استرس اکسیداتیو و در نتیجه کاهش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی، کاهش دیابت نوع ۲، کاهش چاقی و کاهش خطر مرگ و میر اشاره و ابراز امیدواری کرد تا این طرح در سراسر کشور نیز توسعه یابد.
او با اعلام برنامه‌های کلان و نوآورانه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از پیگیری ویژه برای احیا و راه اندازی مجدد سه اتاق تمیز (کلین‌روم) در مرکز آموزشی درمانی شهید دکتر فقیهی، نمازی و بیمارستان آنکولوژی امیر، گسترش و توسعه داروخانه ویژه معاونت غذا و دارو، برگزاری نمایشگاه مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت‌محور در تیر ۱۴۰۱، برگزاری نمایشگاه تجهیزات پزشکی در آذر ۱۴۰۱، برگزاری نمایشگاه گیاهان دارویی در آذر ۱۴۰۱ و برگزاری پنجاه نشست تدابیر ویژه دارو و تجهیزات پزشکی پس از اجرای طرح دارویار خبر داد. معاون غذا و داروی دانشگاه در این نشست با اشاره به مهم‌ترین دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حوزه غذا و دارو، از صدور پروانه تولید «پروب‌های سونوگرافی و اکو کاردیوگرافی» از محصولات دانش‌بنیان با فناوری پیشرفته برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: صدور پروانه تولید تجهیزات اندوسکوپی قابل انعطاف شامل گاستروسکوپ، سیستوسکوپ، کلونوسکوپ و برونکوسکوپ نیز از دیگر محصولات دانش بنیان با فناوری پیشرفته ای است که برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود.
او اضافه کرد: کاهش ۳۰درصدی زمان صدور پروانه‌های خوراکی، آشامیدنی، بهداشتی و آرایشی، کسب رتبه نخست در حوزه مدیریت نظارت بر مواد خوراکی و آشامیدنی در بین معاونت‌های غذا و دارو کشور، توسعه چارت سازمانی آزمایشگاه مرجع غذا و دارو و همچنین تشکیل دو اداره جدید « اداره تجویز و مصرف منطقی دارو» و «اداره مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت‌محور» در این معاونت نیز از دیگر دستاوردهای مهم این معاونت در سال جاری است.
دکتر راعی از تشکیل کارگروه کالاهای سلامت‌محور در معاونت غذا و داروی دانشگاه خبر داد و گفت: طی پیگیری‌ها و نشست‌های مشترک با دستگاه‌ها و نهادهای نظارتی استان، در یک سال گذشته بیش از ۷۳میلیارد ریال کالای قاچاق سلامت‌محور کشف و معدوم شده است. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه از انجام پنج‌هزار و ۵۰۰ بازدید، بازرسی و نظارت گسترده بر داروخانه‌ها با هدف نظارت بر حسن اجرای طرح دارویار در استان فارس خبر داد که از تیر امسال، همزمان با شروع طرح دارویار در سراسر کشور آغاز شده است.
این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: ساخت کیت‌های تشخیص گونه‌های جانوری در فرآورده‌های گوشتی با روش PCR به جای خریداری کیت‌های خارجی و کسب رتبه سوم شرکت در آزمون‌های مهارت آزمایی باقی‌مانده سموم در محصولات کشاورزی از دیگر دستاوردهای مهم حوزه غذا و دارو در دانشگاه علوم پزشکی شیراز از سال گذشته تاکنون بوده است.
این نشست خبری صبح دیروز، هفدهم بهمن ۱۴۰۱ با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاونان و مدیران ارشد دانشگاه و اصحاب رسانه در سالن شهدای گمنام ساختمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی