[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

۴ راه ساده برای درمان خارش نیش پشه، روزنامه شیراز نوین

روزیاتو/ درمان خارش نیش پشه موضوعی است که تقریباً ذهن همه آدم‌ها را درگیر می‌کند. همه مان این خارش عذاب آور را تجربه کرده ایم و می‌دانیم از آن دسته دردهای بی درمان است و با علم به اینکه یکی دو روزی بیشتر دوام نمی‌آورد فقط تحملش می‌کنیم. اما با خواندن این مطلب خواهید فهمید درمان خارش نیش پشه ناممکن نیست و حتی روش هایی خیلی ساده و خانگی برایش می‌توان مثال زد. مثلاً پماد هیدروکورتیزون یا لوسیون کالامین خارش نیش پشه را التیام می‌دهد و به درمان سریع ترش کمک می‌کند. اما برای تهیه این داروها باید به داروخانه مراجعه کنید، درحالی که می‌توان با روش‌های خانگی هم درمان خارش نیش پشه را میسر کرد.
کیسه آب یخ
نخستین روشی که برای درمان نیش پشه معرفی می‌کنیم استفاده از کیسه آب یخ است؛ روشی کاملاً ابتدایی و ساده اما کاملاً مؤثر. کافی است کیسه آب یخ یا هر چیز سرد دیگری را (مثلاً کیسه ای که در فریزر نگهداری می‌کنیم) روی محل نیش پیشه بگذارید. پشه هنگامی که نیشش را به درون پوست انسان فرو می‌برد بزاق دهانش را وارد جریان خون می‌کند. این بزاق سیستم ایمنی را تحریک می‌کند تا هیستامین را در سمت محل نیش پشه ترشح کند، فرایندی که در پی آن محل نیش پشه ملتهب و متورم و سرخ می‌شود. به گفته دکتر ریچ آگبورتوک، یخ همچنین باعث می‌شود که التهاب و تورم در نتیجه ورود مواد خارجی نیش پشه به بدن نیز کاهش یابد. در این نوع درمان هیچ پیچیدگی علمی وجود ندارد. یخ صرفاً محل نیش پشه را سر می‌کند و بدین ترتیب احساس خارش کمتر می‌شود و پوست را نیز تسکین می‌دهد. کافی است کیسه آب یخ را 5 تا 10 دقیقه روی محل مورد نظر نگه دارید.
آلوئه‌ورا
هزاران سال است که انسان از فواید درمانی آلوئه‌ورا بهره می‌برد، تا حدی که قدمتش به زمان مصر باستان می‌رسد. این روزها آلوئه‌ورا را به راحتی می‌توان در محیط خانه پروش داد و گیاهی است که با فضای خانه سازگاری دارد. ژلی که درون برگ ضخیم آلوئه‌ورا وجود دارد درمان بسیاری از علائم بیماری‌ها به شمار می‌آید و از میان آن‌ها می‌توان به درمان آفتاب سوختگی و التیام نیش پشه اشاره کرد. بدین منظور کافی است مقدار زیادی از شیره را روی محل نیش پشه بمالید. شیره آلوئه‌ورا به دلیل خاصیت خنک کنندگی اش معمولاً اثری بسیار سریع در این مورد دارد. از دیگر خواص درمانی شیره ی آلوئه‌ورا می‌توان به درمان آریتما اشاره کرد. آریتما نوعی بیماری که پوست در پی التهاب، چه به دلیل نیش پشه باشد و چه به دلیل آفتاب سوختگی، سرخ می‌شود. طی تحقیقاتی که سال 2015 انجام شد محققان از محلول سدیم لوریل سولفات استفاده کردند تا پوست 17 زن داوطب را ملتهب کنند. پس از شش روز و طی روزانه دو نوبت، محققان به این نتیجه رسیدند که که آلوئه‌ورا همچون پماد‌های دارویی دیگر همچون پماد هیدروکورتیزون اثر درمانی دارد.
جوش شیرین
جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و روی محل نیش پشه بگذارید، بدین ترتیب هم اثر خارش کاهش می‌یابد و هم اینکه درمانش نیز سریع تر خواهد بود. نگران نسبت آب و جوش شیرین هم نباشید، یک قاشق چای خوری جوش شیرین کفایت می‌کند تا با مقداری آب به خمیری دست یابید و روی پوست بگذارید. جوش شیرین «باز» است و بدین ترتیب اثر اسیدی میان بدن و بزاق پشه را خنثی می‌کند. ترکیب آب و جوش شیرین به عقیده دکتر آگبورتوک «کمک می‌کند تا واکنش میان نیش پشه و بدن خنثی شود و التهاب منتشر نشود».
یکی دیگر از خواص درمانی جوش شیرین، درمان آبله مرغان و همین‌طور درمان دِرماتیت است. طی این بیماری‌ها پوست را ملتهب و خشک می‌کند و همراه با خارش هستند. به گفته دکتر آگبورتوک معمولاً داروهایی که برای درمان درماتیت استفاده می‌شود، بر درمان نیش پشه هم مؤثر هستند، چراکه علائم التهاب و خارش پوست را رفع می‌کنند.
حمام حریره جو دوسر
جو دوسر نیز همانند جوش شیرین تأثیری مشابه بر درمان خارش پوست دارد. حمام حریره جو دوسر نیز یکی از روش‌های رایج و کارآمد در درمان خارش پشه است. نام این دارو را جـو دو سر کلوئیدی (colloidal oatmeal) گذاشته اند که در حقیقت از ترکیبی خاص از جو دوسر چرخ کرده است و صرفاً برای درمان پوستی به کار می‌رود. جو دوسر خام و معمولی را هم می‌توان استفاده کرد اما بهتر است که چرخ کرده باشد. بنابراین مراحل انجام این روش درمانی اینگونه است که باید مقداری از آن را در درون وان پر از آب گرم بریزید و به مدت حدوداً 10 دقیقه در وان بخوابید. همچنین اگر محصول درمانی را از مغازه تهیه کرده اید طبق دستور مصرفی که رویش نوشته عمل کنید. طبق تحقیقی که سال 2012 انجام و در مجله ی دِرموتولوژی ریسِرچ اَند پرَکتیس (Dermatology Research and Practice) منتشر شد جو دو سر اثری تسکینی بر التهاب پوستی دارند. در این تحقیق کودکانی با اختلالات التهاب پوستی مورد مطالعه بودند و از نتایج آن برآمد کودکانی که پماد جو دو سر مصرف می‌کردند نسبت به کودکان دیگر احساس خارش کمتری داشتند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی