[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۰۴
  • دوره جدید

اهمیت آهن در کودکان و غذاهای حاوی آهن، روزنامه شیراز نوین

آهن برای تشکیل سلول‌های قرمز خون، بهبود گردش خون، افزایش سطح اکسیژن و استقامت در کودک شما ضروری است.
به گزارش قلم‌چی در این مطلب ابتدا چشم انداز دقیقی در مورد اینکه چرا آهن برای کودکان ضروری است، آورده شده است. پدر یا مادر بودن، نگرانی‌های بزرگی مانند اطمینان از رژیم غذایی پر از مواد مغذی برای کودک را به همراه دارد. رژیم غذایی ایدئال برای یک کودک شامل سطوح مناسبی از مواد مغذی ضروری مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین، فیبر، آهن و غیره است که کمبود حتی یک ماده غذایی ضروری می‌تواند موجب کاهش سرعت رشد در کودک شما یا حتی مانع رشد مناسب او شود. آهن یکی از این مواد مغذی ضروری است که در اغلب موارد در رژیم‌های غذایی هندی (به خصوص برای کودکان) فقدان این ماده حیاتی دیده می‌شود. سطح پایین آهن در کودکان می‌تواند باعث بیماری کم‌خونی در آن‌ها شود که بیشتر با علائمی ‌همچون استرس، خستگی، رنگ پریدگی و ضعف معلوم می‌شود. کمبود آهن کافی در رژیم غذای کودک شما می‌تواند مانع رشد جسمی‌ و ذهنی او شود.
اهمیت وجود آهن در غذای کودک
آهن برای تشکیل سلول‌های قرمز خون، بهبود گردش خون، افزایش سطح اکسیژن و استقامت در کودک شما ضروری است. مهم‌تر از آن، وجود آهن در رژیم غذای کودکان، به تقویت عملکرد مغز آن‌ها کمک خواهد کرد. از این رو برای پدران و مادران توجه به نیازهای آهن کودکان با توجه به سن آن‌ها و ایجاد یک رژیم غذایی غنی از آهن برای کودکان بسیار ضروری است.
دو نوع آهن وجود دارد:
۱. Heme: این نوع آهن، به طور طبیعی از هموگلوبین به دست می‌آید و در نتیجه، در منابع حیوانی مانند گوشت، ماهی و مرغ قابل دسترس است.
۲. Non-Heme: از ۶۰درصد از آهن موجود در بافت‌های حیوانی و آهن موجود در گیاهان (میوه‌ها، سبزی‌ها، حبوبات و آجیل) را تشکیل می‌دهد که کمتر جذب می‌شوند.
7 منبع غذایی غنی از آهن مناسب برای کودکان شما
برخی از رژیم‌های غذایی سالم برای افزایش آهن در وعده‌های روزانه کودکان عبارتند از:
۱. آجیل غنی از آهن برای کودک
دانه‌های آجیل، مملو از آهن، پروتئین‌ها، چربی‌های سالم و اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ ضروری برای بدن کودکان هستند. یک رژیم غذایی شامل انواع مختلف آجیل، مانند پسته، بادام زمینی، گردو، بادام، و غیره، یک روش مناسب برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز کودکان است. بنابر این، پزشکان توصیه می‌کنند که قرار دادن آجیل به طور روزمره در رژیم غذای کودک، آهن مورد نیاز بدن او را به صورت کامل تأمین می‌کند.
۲. تخم مرغ سرشار از آهن برای کودکان
تخم‌مرغ سرشار از تمام مواد مغذی ضروری و از جمله منابع غنی از آهن برای کودکان است. تفاوت اساسی که تخم‌مرغ با سایر مواد غذایی دارد، این است که می‌توان آن را از همان ۴ماهگی کودکان، در رژیم غذایی آن‌ها گنجاند. یک وعده غذایی با تخم‌مرغ به حفظ سطح هموگلوبین در بدن کودکان و بالا رفتن استقامت بدن او کمک می‌کند. قرار دادن یک عدد تخم‌مرغ در رژیم روزانه کودکان، تمامی ‌نیازهای بدن او به آهن را تأمین می‌کند. بنابراین، شما باید تخم‌مرغ را به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی تأمین آهن برای کودکان خود در نظر بگیرید. با استفاده از ۱۰دستور غذاهای تخم‌مرغی مخصوص کودکان می‌توانید رغبت کودکانتان را به خوردن تخم مرغ افزایش دهید.
۳. گوشت قرمز و جذب سریع آهن
گوشت قرمز یک منبع غنی از آهن است، آهن موجود در گوشت قرمز به راحتی توسط خون جذب شده و توزیع بیشتری در بدن شما دارد. گوشت بره، گوشت گاو و غیره، حاوی سطح بسیار بالایی از آهن هستند و از این رو، باید در رژیم غذای کودکان گنجانده شوند. نتیجه تحقیقات پزشکان تغذیه بیان می‌کند که مصرف دو وعده گوشت قرمز، با حتی یک وعده، حاوی حدود ۵/۳میلی‌گرم آهن بوده و این مقدار آهن برای کودکان، ایدئال است.
۴. کلم بروکلی منبع آهن برای کودک
علاوه بر اینکه کلم بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان‌های ضروری، الیاف، ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای بدن کودکان است. این سبزی مفید، یک منبع غنی از آهن نیز هست. مصرف کلم بروکلی در حفظ جریان خون مناسب و تأمین سطح اکسیژن لازم در بدن مفید است. همچنین مصرف آن به رشد سالم مغز و عملکرد مناسب آن در کودکان کمک می‌کند. نتیجه تلاش محققان نشان می‌دهد که مصرف نیم کاسه کلم بروکلی در روز آهن مورد نیاز در رژیم غذای کودک شما را تأمین خواهد کرد.
۵. میوه‌ها و دانه‌های خشک شده
میوه‌ها و دانه‌های خشک شده یک منبع غذایی بسیار مغذی بوده و همچنین بسیاری از کودکان میل و علاقه فراوانی به میوه‌ها و دانه‌های خشک شده دارند و از خوردن آن‌ها در هر سنی لذت می‌برند. میوه‌ها و دانه‌هایی مانند زردآلو، دانه کدو تنبل، آلو، و غیره به صورت خشک شده منابع غنی از آهن برای کودکان هستند. مصرف روزانه نصف فنجان از میوه‌های خشک شده یا دانه‌ها، سالم بودن رژیم غذای کودک شما را تضمین خواهد کرد.
۶. ضرورت استفاده از غلات در غذای کودک
غلات یک گروه از مواد غذایی است که حامل مواد مغذی ضروری مورد نیاز در رژیم غذایی هر کودکی است. غلاتی مانند جو دو سر، جو، گندم و غیره برای رشد تمامی‌اعضای بدن و عملکرد مناسب بدن کودک شما مهم هستند. غلات غنی شده با دوز معمولی، آهن مورد نیاز بدن کودک شما را برای اطمینان از جریان مناسب خون، رشد مغز و پیشگیری از کم‌خونی ارائه خواهد داد. مصرف یک کاسه از غلات و حبوبات روزانه، برای تأمین آهن مورد نیاز کودک شما کافی است.
۷. سبزی‌های دارای برگ‌های سبز مغذی‌ترین غذای کودک
سبزی‌های دارای برگ‌های سبز یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی در رژیم غذای کودک، به ویژه برای گیاهخواران است. این سبزی‌ها حاوی تمام ویتامین‌های ضروری، کلسیم، مواد معدنی، فیبر بوده و یک منبع غنی از آهن هم هستند. 
اسفناج و کلم پیچ قطعاً باید در رژیم غذای کودک گنجانده شود. به توصیه متخصصان تغذیه، مصرف یک فنجان سبزی‌های برگ سبز در روز می‌تواند تمام آهن مورد نیاز کودک شما را تأمین کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی