[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۲
  • دوره جدید

تیمـی از جنس ایثـار، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- شیراز جوان یکی از تیم‌های قدیمی شیراز است که قبل از انقلاب شکل گرفته و هنوز هم به صورت مداوم فعالیتش را ادامه می دهد. اما زمانی که این تیم اوج دوران درخشش خود را سپری می کرد، جنگ آمد و مانع از شکوفایی بیشترش شد.
«زمانی که جنگ اتفاق افتاد، اکثر بچه‌های تیم ما را جوان‌های ۱۵ تا ۲۰ ساله تشکیل می دادند. همگی آنها جذب نیروهای مسلح شده و به جبهه رفتند.» شاپور توانا، دروازه‌بان همین تیم بود. او نیز در مقاطع مختلف در جبهه‌های نبرد حضور داشت و از جانبازان هشت سال دفاع مقدس به شمار می‌رود. توانا در گفت‌وگو با شیرازنوین درباره تیم شیراز جوان می‌گوید: از تیم ما، ۸ نفر در جنگ تحمیلی شهید شدند و  چند تن دیگر از بچه‌ها هم جانباز شدند. بقیه اعضای تیم نیز همگی رزمنده بودند و در جبهه حضور داشتند همواره از نیروهای فعال در جبهه‌های نبرد به شمار می‌رفتند. این بچه‌ها هنوز هم مثل یک خانواده دور هم هستند. شیراز جوان فراتر از یک تیم فوتبال بوده و هست. 
این یادگار دفاع مقدس ادامه می‌دهد: من دروازه‌بان تیم منتخب استان فارس بودم و چهار سال در دهه ۶۰ در لیگ قدس به میدان رفتم. بازیکنان ما در مقاطعی به تیم‌های دیگری مثل برق، مرصاد، پتروشیمی و سایر تیم‌ها پیوستند اما هیچ‌گاه از بچه‌های تیم شیراز جوان جدا نشدند. حتی بچه‌هایی که از کشور مهاجرت کرده‌اند، هر شب از طریق فضای مجازی با بچه‌ها در ارتباط هستند و می‌گویند دلمان اینجاست.
وی درباره چگونگی شکل‌گیری این تیم می‌گوید: تیم شیراز جوان در سال ۱۳۵۴ تأسیس شد. چند جوان علاقه‌مند به فوتبال در یک زمین خاکی دور هم جمع شدند و تیم را تشکیل دادند. زمین خاکی دروازه شاه‌دایی که به زمین اسپورت معروف بود و حالا شده استادیوم شهید حمزه. این زمین خاکی میعادگاه ما بود. صبح زود می‌رفتیم میله‌های دروازه را از امام‌زاده ابراهیم برمی‌داشتیم و می‌رفتیم این زمین خاکی را می‌کندیم، این میله‌ها را داخلش می‌گذاشتیم و بازی می‌کردیم. خیلی زود در مسابقات فوتبال شیراز خودمان را مطرح کردیم. در مسابقات جوانان قهرمانی شیراز یک مقام اولی کسب کردیم و یک مقام سومی هم در نوجوانان شیراز. بعد از انقلاب یک مقام سومی لیگ استان را به دست آوردیم. در این مسابقات 72 تیم حضور داشتند که برق و الکترونیک اول و دوم شدند. سال بعد هم چهارم شدیم و در مجموع در سال‌های اول فعالیت، همواره بین تیم‌های بالانشین لیگ شیراز قرار داشتیم. تیم مطرحی بودیم و داشتیم پرقدرت به کارمان ادامه می دادیم، تا این که جنگ شد و چند بازیکن خوب تیم ما شهید شدند. از جمله حسین میدانشاهی یکی از بهترین بازیکنان ما بود که به شهادت رسید. وی گلزن مطرح تیم ما بود و باشگاه برق هم او را می خواست. اگر مسئله جنگ پیش نمی‌آمد، این پسر حتماً به تیم ملی هم می‌رسید. بازیکنی با خصوصیات خداداد عزیزی، سرعتی، تکنیکی و شوتزن که در هر پستی از دروازه‌بان گرفته تا نوک حمله بازی می‌کرد و در همه پست‌ها هم بهترین بازی را انجام می‌داد. بدن خیلی ورزیده‌ای داشت و ۱۰۰ متر را در ۱۱ ثانیه طی می‌کرد. کمتر فوتبالیستی داشتیم که چنین سرعتی داشته باشد. وی، تکاور ارتشی تیپ ذوالفقار بود که سال 64 در فکه بر اثر اصابت ترکش خمپاره شهید شد. 
توانا افزود: یکی دیگر از بچه‌های ما به نام اصغر فتاحی اسیر شد و زیر باتوم و شکنجه‌های عراقی‌ها شهید شد. فتاحی ورزشکاری بود که زیر بار ظلم نمی‌رفت و هنگامی هم که اسیر شده بود، به گفته هم‌رزم‌هایش سیم خاردار به دستش بسته بودند. همچنین علیرضا کشتکاران هم در عملیات رمضان به دلیل اصابت تیربار ضد هوایی شهید شد، قهرمان شیبانی، شاپور قانع، علی قلبی، قاسم امیری،  محمدحسن ثاقب رأی، دیگر بچه‌هایی بودند که جانشان را برای این مملکت دادند. همچنین از اعضای همین تیم بجز من، جعفر آصفی و بهروز روزی‌طلب، شهریار نظری و امین پورمنتصری، جانباز شدند و احمد بهی، حسین زنجانی، مجید باهنر، حجت زارع، جمال جوانفکر، کاظم فیروزی، شهریار نظری، علی صارمی، منصور بهاری، مهرزاد زارع، اکبر فتاحی و محمد میدانشاهی، رزمندگانی بودند که در مقاطع مختلف در جبهه حضور داشتند.
پیشکسوت تیم شیراز جوان ادامه داد: تیم ما یکی دو سال تحت نام پشتیبانی منطقه ۲ در مسابقات شرکت کرد و در اواسط دهه ۶۰ قهرمان بسیج کشور هم شدیم. البته تعدادی از بچه‌های نظامی هم به تیم پیوسته بودند و اما شالوده آن تیم را بچه‌های تیم شیراز جوان تشکیل می‌دادند. یک بازیکن مهمان هم داشتیم به نام کریم باوی که ملی‌پوش بود و همینطور آقای جمال ندافی. ضمن اینکه آقای محمدهادی آیت‌الهی هم چندین سال به عنوان مدیر و مربی برای ما زحمت کشیدند و همچنین آقایان جعفر سلطانی، جعفر فتاحی و مجید وفاومند نیز در مقاطع مختلف هدایت تیم را بر عهده داشتند که باید از همگی عزیزان بابت زحمات زیادی که در طول سال‌ها برای این تیم کشیدند، قدردانی کنیم. در ادامه، مهندس جعفر سلطانی که مدیرعامل پشتیبانی منطقه مخابرات بود، بچه‌های این تیم را زیر پوشش پیام مخابرات فارس بردند که تا همین چند سال پیش هم با همین نام در مسابقات لیگ یک کشور حضور داشت و یک بار تا آستانه صعود به لیگ برتر هم پیش رفت. مربیگری تیم هم به عهده آقایان جعفر فتاحی، محمد عباسی و جمشید غدیری بود. اما زمانی که مخابرات دیگر پشتیبانی مالی نکرد، تیم را فروختند یکی از روستاهای اطراف کازرون که آن تیم هم بعد از مدتی از بین رفت، اما هنوز بچه‌های تیم شیراز جوان کنار هم هستند. تیم پیشکسوتان ما هم فعال است و بچه‌ها و نوه‌های ما هم آمده‌اند و دارند فوتبال بازی می‌کنند.
شاپور توانا در پایان گفت: اکثراً تیم ما را به عنوان تیم شهدا می‌شناسند. هر ساله در روز ۲۴ شهریور سالگرد شهادت حسین میدانشاهی، یک مراسم هم با برگزاری دیدارهای دوستانه برگزار می‌کردیم و بازیکنان قدیمی برق شیراز، مرصاد و سایر پیشکسوتان برای این مراسم به ورزشگاه شهدای ارتش می‌آمدند که متأسفانه امسال بخاطر مشکلاتی که کرونا به وجود آورد، این مراسم بگزار نشد. امسال قرار بود با تیم شاهین بوشهر در شیراز بازی کنیم که لغو شد. آقا غلام پیروانی هم همیشه دوست صمیمی و یار همیشگی بچه‌های ما بوده و هست ولی این روزها متأسفانه عمل کرده که برایشان آرزوی سلامتی داریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی