[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

صادرات، بهانه گرانی تخم‌مرغ ، روزنامه شیراز نوین

ستاد تنظیم بازار سقف قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی در احجام مختلف را اعلام کرد. به گزارش ایسنا، در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار مقرر شد تخم‌مرغ ۳۰ عددی بسته‌بندی شناسنامه‌دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱هزار تومان، تخم‌مرغ ۲۰ عددی ۲۲هزار تومان، تخم‌مرغ ۱۵عددی ۱۸هزار تومان، تخم‌مرغ ۹ عددی ۱۱هزار تومان و تخم‌مرغ 6 عددی 7هزار تومان عرضه شود.
طبق اعلام ستاد تنظیم بازار، ارقام یادشده سقف قیمت است و برندهای دیگر باید زیر این عدد رقابت کنند.
در این جلسه همچنین اعلام شد که سهم خرده‌فروشی برای واحدهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای حداکثر برای تخم‌مرغ ۳۰ عددی ٢٠٠٠ تومان و ذیل همین قیمت خواهد بود. برای تخم‌مرغ ۲۰ عددی سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۱۵۰۰ تومان، برای ۱۵ عددی ۱۰۰۰ تومان، برای ۹ عددی ۶۰۰ تومان و برای شش عددی نیز ۴۰۰ تومان است.
همچنین بر اساس تصمیمات اتخاذشده در این جلسه از ابتدای مهرماه صادرات تخم‌مرغ از همه گمرک‌های کشور بدون عوارض امکان‌پذیر نیست و سقف صادرات ۵۰۰۰ تن در ماه است.
در جلسه قبلی ستاد تنظیم بازار حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ فله در مرغداری ۱۲هزار تومان و برای مصرف‌کننده ۱۴هزار و ۵۰۰ تومان تصویب شد.
این دومین افزایش قیمت تخم‌مرغ در سال جاری است؛ به‌طوری‌که اوایل تیرماه سقف قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ در مرغداری حداکثر ۹۵۰۰ تومان و قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی برای مصرف‌کننده بسته به وزن آن در حدود ۲۰هزار تومان تعیین شده بود اما در شهریورماه قیمت هر شانه تخم‌مرغ در خرده‌فروشی‌ها به ۴۰هزار تومان هم رسید. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی صادرات را علت اصلی این افزایش قیمت دانسته و گفته بود که علاوه‌بر آن، برخی نیز با سوء‌استفاده از اهرم صادرات قیمت‌ها را به شکل کاذب بالا می‌برند و حباب ایجاد می‌کنند. اما سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کاهش واردات کنجاله به کشور به دلیل مشکلات ارزی و تشکیل بازار سیاه نهاده‌های تولید را علت افزایش قیمت تخم‌مرغ عنوان کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی