[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۴
  • دوره جدید

اجرای پویش سلامت دوران بارداری در فارس، روزنامه شیراز نوین

 فرزانه صنعتی- گروه خبر: 
مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، با اشاره به اهمیت دوران بارداری، از برگزاری پویش ارتقای آگاهی مادران و سلامت دوران بارداری از چهاردهم تا بیست و هشتم بهمن در دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد.
دکتر عبدالرسول همتی در جمع خبرنگاران با یادآوری اینکه بارداری زمینه‌ای گسترده و مهم از زندگی زیستی و اجتماعی است که کسب آگاهی‌های لازم درباره آن نه تنها حق همه افراد به شمار می‌رود، بلکه وظیفه آنها هم است، افزود: این دوران معجزه‌ای است که فقط زنان از لمس و درک آن بهره مند می‌شوند؛ هرچند نقش همسر و خانواده حامی نیز در حفاظت از مادر و جنین بسیار پررنگ و دارای 
اهمیت است.
این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در بسیاری از موارد، دلیل عمده موفق نبودن برنامه‌های سلامت، ضعف در مسئولیت‌پذیری افراد جامعه در برابر رفتارهای بهداشتی خود آنان است؛ این مشکل به دلیل تمایل نداشتن آنان نسبت به سلامت خود، یا صرفه جویی در هزینه‌های بهداشت و درمان یا عدم پیروی از برنامه‌های بهداشتی نیست؛ بلکه به دلیل دریافت نکردن آگاهی‌ها، مهارت‌ها و نگرش‌های لازم در حیطه رفتارهای سلامت است.
همتی ادامه داد: برای رفع این مشکل، آموزش به افراد جامعه ضرورت دارد؛ آموزشی که هدف آن جنبه‌های پیشگیری، تشخیصی درمانی، توان‌بخشی و به طور کلی مراقبت از خود به منظور ارتقای سلامت باشد. او ضمن تأکید بر اهمیت ارتقای آگاهی و دانش مادران، گفت: تغییرات بدن و جنین در دوران بارداری کمک می‌کند تا مادران بتوانند از وضعیت سلامتی خود آگاه شده و در نهایت دوره بارداری خود را به‌خوبی سپری کنند و برای زایمان آماده شده و آگاهی لازم برای مراقبت از فرزند خود را کسب کنند.
این مقام مسئول در علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بی‌اطلاعی و حساسیت مادر و اطرافیان در خصوص علائم هشداردهنده در دوران بارداری و پس از زایمان و همچنین مراجعه نکردن به موقع به مراکز درمانی از عوامل مهم در ایجاد خطر برای مادر و نوزاد است، گفت: دریافت مراقبت‌های پیش از بارداری، دوران بارداری و پس از زایمان، ارکان اساسی دستیابی به سلامت باروری، حفظ و ارتقای سلامت مادر و نوزاد است.
مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در این میان مراقبت پیش از بارداری زمان طلایی و نخستین و مؤثرترین گام به سوی زندگی سالم پیش از باردار شدن است، بیان کرد: متأسفانه زنان در سنین باروری و افراد خانوار آگاهی لازم در زمینه این موضوع مهم را ندارند.
او ادامه داد: در راستای ارتقای سطح آگاهی جامعه در این خصوص، پویش ارتقای آگاهی مادران و سلامت دوران بارداری از چهاردهم تا بیست و هشتم بهمن در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تمامی شبکه‌های بهداشت و درمان استان فارس در حال اجراست.  
همتی، اهداف این پویش را ارتقای سطح سلامت مادر، جنین و نوزاد و کاهش عوارض و مرگ و میر مادری، پیشگیری از خطرات احتمالی در دوران بارداری و پس از زایمان، آموزش و تأکید بر مسائل مهم دوران بارداری، ترویج بارداری سالم و زایمان ایمن، افزایش آگاهی زوج‌ها از باید و نبایدهای دوران بارداری، ارتقای آگاهی در خصوص اهمیت مراقبت‌های پیش از بارداری، دوران بارداری و پس از زایمان و توانمندسازی مادر در دوران بارداری عنوان کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی