[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

امیر غول‌کش، روزنامه شیراز نوین

دروازه‌بان ایرانی ماریتیمو در شب دعوتش به تیم ملی توسط دراگان اسکوچیچ، نمایشی عالی در لیگ پرتغال و برابر قهرمان فصل گذشته رقابت‌ها داشت.
امیر عابدزاده دیشب در یک بازی حساس و مهم از هفته سوم لیگانوس رقابت‌های لیگ حرفه‌ای فوتبال پرتغال در برابر پورتو قهرمان فصل گذشته، ستاره زمین بود و توانست با حضور مؤثرش و البته مهار یک  ضربه پنالتی مهم یکی از بهترین‌های زمین باشد. 
شکست غول در خانه
نتیجه‌ای که ماریتیمو برابر پورتو گرفت شگفتی این هفته از رقابت‌ها بود. در آستانه این بازی بحث‌های زیادی در مورد سبک ضدفوتبال لیتو ویدیگال، سرمربی ماریتیمو وجود داشت اما واقعیت این است که آنها با وجود بسته بازی کردن در دقایق زیادی از بازی، هرگز از حمله غافل نبودند و سه گل به ثمر رساندند. دو گل توسط رودریگو پینهو زدند اما نقطه عطف بازی مهار پنالتی امیر عابدزاده بود. 
احمدرضا عابدزاده پدر امیر و اسطوره دروازبانی ایران در زمان کودکی و نوجوانی که مربی او بود همواره از امیر می‌خواست که برای یاد گرفتن پرش و سرعت عکس‌العمل در دروازه‌بانی باید حرکات گربه‌ها را تماشا و یاد بگیرد. 
امیر که خودش در جزایر مادیرا یک گربه زیبای اسکاتیش فولد دارد، در رسانه‌های پرتغال به خاطر انعطاف‌پذیری و قابلیت بالای جسمی‌اش در پرش‌ها به «گربه» معروف است. در همین رابطه یک نشریه پرتغالی در گزارشی نوشت: «مهار پنالتی توسط امیر به سبک گربه  از الکس تلس ستاره برزیلی پورتو، ماریتیمو را به سوی این پیروزی با ارزش برد.» جالب است که این پنالتی روی حرکت و پاس مهدی طارمی ‌به موسی مارگا به دست آمد که عابدزاده آن را گرفت. 
در این بازی پورتو در طول نود دقیقه بر بازی برتری و مالکیت توپ را در اختیار داشت اما در خلق موقعیت گل خیلی موفق نبود. در یک ربع او ل بازی قهرمان فصل گذشته 69درصد مالکیت توپ و سه شوت را ثبت کرد که هیچ کدام به چهارچوب نرسید و از سوی دیگر موقعیت خوبی را به حریف داد و بنابراین تعجبی نداشت که میهمان به گل برسد. ماریتیمو در این بازی یک دیوار دفاعی محکم البته یک دروازه‌بان کاملاً آماده و روی فرم داشت و این کار پورتو را حسابی سخت کرده بود.
رودریگو پینهو، مهاجم تیم ماریتیمو که در دقیقه 24 گل اول بازی را به ثمر رساند در نیمه اول بهترین بازیکن زمین بود و در آن سو په په مدافع پورتو با 95درصد پاس صحیح، 4 پاس بلند موفق از 5 پاس، سه تکل و برتری در 2 دوئل هوایی بهترین عملکرد را داشت. 
با توجه به نمایش په په، زدن گل تساوی از سوی او اتفاق عجیبی نبود. کرنر ارسالی الکس تلس از سمت چپ با پرش په په همراه بود و تبدیل به گل شد. 
در ادامه اما همان روند ادامه داشت، پورتو توپ را در اختیار داشت اما به دیوار دفاعی ماریتیمو برخورد می‌کرد و مردان جزیره مادیرا در ضد حملات موقعیت‌های خطرناک خلق می‌کردند.
شگفتی اما در دقیقه 52 اتفاق افتاد و ضربه ایستگاهی محکم گترسون بعد از برخورد به تیر دروازه نصیب رودریگو پینهو شد و او با ضربه سر دروازه را باز کرد. اتفاق جالب‌تر این بود که در نیمه دوم مادیرا شوت در چهارچوب بیشتری نسبت به پورتو داشت آن هم علی‌رغم اینکه میزبان مالکیت توپ را در اختیار داشت. نکته بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد اینکه کونسیسائو با تعویض طارمی ‌و حضور او در سمت چپ قصد داشت که از این منطقه تغییر در نتیجه ایجاد کند، طارمی ‌یک پنالتی هم ساخت اما این توپ گل نشد و در نهایت پورتو نتوانست از این منطقه به اهدافش برسد. 
لیتو ویدیگال، سرمربی ماریتیمو دو بازیکن خود را در این بازی به دلیل مصدومیت از دست داد، یکی رودریگو پینو، زننده دو گل و دیگری رنه سانتوس که در این بازی یک موقعیت خیلی خوب را هدر داد.
فشار پورتو در نیمه دوم بسیار زیاد بود، آنها 12 شوت زدند تا اینکه در دقیقه 86 یک پنالتی گرفتند. الکس تلس برزیلی، پنالتی زن اول پورتو پشت این ضربه ایستاد و با یک شوت محکم توپ را به سمت راست شلیک کرد اما عابدزاده با یک مهار عالی دروازه تیمش را
نجات داد. 
در این دقایق پورتو آنقدر با تعداد نفرات زیاد حمله می‌کرد که ماریتیمو در ضدحملات سریع موقعیت پیدا کردو در نهایت هم نانو در چهارمین دقایق وقت‌های اضافه دروازه پورتو را باز کرد. پورتو در دقیقه نهم وقت‌های اضافه یک گل زد اما این گل فایده‌ای در نتیجه نداشت.
بهترین‌ها
همه چیز به سود رودریگو پینهو بود تا بهترین بازیکن زمین شود و قطعاً کمتر کسی تصور می‌کرد که امیر عابدزاده، دروازه بان ملی‌پوش ایرانی در این بازی با عکس‌العمل‌های عالی‌اش بتواند این عنوان را بگیرد.
پورتو در این بازی تمام انرژی و نیروهایش را برای بردن به کار گرفت اما مهار ضربه پنالتی آلکس تلس در نهایت باعث این شکست خانگی برای قهرمان سابق اروپا شد. سایت «گل پوینت» امیر را با نمره 8.2 به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب کرد.
ماریتیمو با این برد نه تنها پورتو را از صدر جدول پایین کشید بلکه خودش به رتبه چهارم جدول رسید. علی علیپور، مهاجم ایرانی نیز به تازگی به ماریتیمو پیوسته و با امیر عابدزده هم تیمی‌ شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی