[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۲
  • دوره جدید

مهارت‌آموزی نکردیم ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس با تأکید بر اینکه بهبود فضای کسب‌وکار نقش اساسی در افزایش رشد اقتصادی کشور دارد، گفت: علاوه بر ارتقای آموزش و نگرش بین‌المللی به استانداردهای آموزشی همپا با تکنولوزی دنیا و نهادینه‌کردن روحیه کارآفرینی و کاهش هزینه‌های مبادله تولید، امید است به سوی هدف عالی رشد اقتصادی کشور در پرتو توسعه کسب‌وکار گام برداشته شود.
به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در آیین افتتاح مرکز جوار اتاق بازرگانی فارس و نشست تخصصی تشکل‌های اقتصادی استان که با حضور معاون محترم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور برگزار شد، بیان کرد: در جوامع پیشرفته، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی آغازگر تحولات گسترده اقتصادی و توسعه صنعتی هستند. این در حالی است که این ارتباط در کشورهای در حال توسعه ازجمله ایران بسیار کمرنگ و ضعیف است. 
وی افزود: آنچه وضعیت نامساعد تعاملات صنعت و دانشگاه را به‌وضوح نمایان می‌سازد، رتبه کشور در زیر شاخص «همکاری صنعت و دانشگاه» است که متأسفانه کشور ما جایگاه 134 را در بین کشورهای جهان دارد. 
رازقی اظهار داشت: براساس گزارش شاخص رقابت‌پذیری 2019، رتبه مهارت نیروی کار فعلی کشورمان 118 در بین کشورهای جهان است که این موضوع حاکی از عدم به‌کارگیری و تطابق مؤثر آموزه‌ها و سرفصل‌های دانشگاهی در صنعت است.
وی اضافه کرد: ایجاد بالغ‌بر 2هزار واحد دانشگاهی در کشور همراه با بیش از ۷۴۰هزار دانشجو در دوره کاردانی، بیش از ۲میلیون دانشجوی دوره کارشناسی، و افزون بر 300هزار دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم و نگاه آینده‌پژوهانه معضلات بسیاری را به‌دنبال داشته است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: گواه این مدعا آمار منتشرشده از سوی مجمع جهانی اقتصاد درخصوص شاخص رقابت‌پذیری کشور در سال 2019 است. در این سال ایران رتبه 99 را در میان 141 کشور به خود اختصاص داد که جایگاه آن نسبت به سال 2018 ده پله ضعیف‌تر شده است. 
رازقی عنوان داشت: همچنین در همین شاخص در سال 2019 نسبت به سال 2018 در میان 19 کشور چشم‌انداز افق 1404 دو پله ضعیف‌تر شده و از رتبه چهاردهم به رتبه شانزدهم تنزل یافته است. 
وی تصریح کرد: این در حالی است که علی‌رغم تعدد مراکز آموزش عالی و حجم بالای دانش‌آموختگان و دانشجویان، در رکن «قابلیت نوآوری» رتبه هفتادویک جهان را به خود اختصاص داده که نسبت به سال 2018، 6 واحد تضعیف شده است.
رازقی افزود: در دنیای رقابتی امروز، مهارت‌آموزی یک انتخاب نیست؛ بلکه یک اجبار است و آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای تا حد زیادی می‌توانند در هریک از بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات، برای فراگیران اشتغال ایجاد کنند. آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای تا حد زیادی می‌توانند در تأمین نیازهای سالانه اشتغال نیروی انسانی ماهر در مناطق مختلف استان مؤثر باشند. 
وی بیان کرد: اتاق بازرگانی فارس در راستای رسالت خود رفع موانع کسب‌وکار فعالین اقتصادی و ذی‌نفعان خود، با مذاکرات پی‌درپی با مقامات کشوری و استانی و انعقاد تفاهم‌نامه و قراردادهای ملی توانسته در راستای تأمین منافع اعضای خود و بهبود محیط کسب‌و‌کار استان گام‌های مؤثری بردارد.
رازقی اظهار داشت: اهمیت و پیچیدگی مسائل و دغدغه‌های صنعت و بخش خصوصی با توجه به افزایش روزافزون نیازها و چالش‌های موجود و با درنظرگرفتن موضوعات و اولویت‌های مرتبط با توسعه پایدار، اتاق بازرگانی فارس را بر آن داشت که با بهره‌گیری از یافته‌های علمی‌پژوهشی روزآمد، پویا و کارآمد، افزایش دانش تجربی فعالان اقتصادی را در دستور کار و وظایف اصلی خود قرار دهد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: سازمان فنی‌وحرفه‌ای به‌عنوان یکی از ابزارهای توسعه صنعتی در امر آماده‌سازی نیروی انسانی است که با اصلاح نظام آموزشی و تحصیلات حرفه‌ای از طریق ارتقای سطح استانداردهای ملی به سطح استانداردهای جهانی و بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات نوین و مکفی، می‌تواند کیفیت و اثربخشی آموزشی خود را ارتقا بخشد. 
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش نیروی‌های متخصص، کارآفرین و واقف بر نیازها و چالش‌های صنایع که به‌منزله تشکیل سرمایه انسانی است، منجر به افزایش بهره‌وری منابع تولید و بنگاه‌های اقتصادی می‌شود که درنهایت رشد اقتصادی جوامع را به‌دنبال خواهد داشت.
رازقی عنوان داشت: توجه به نیروی انسانی، کوشش در ایجاد روحیه و انگیزه، برانگیختن قوه خلاقیت و ابتکار، کسب مشارکت افراد به‌منظور دستیابی به اهداف و مأموریت‌های هر ارگان، باعث رشد کارایی و افزایش بهره‌وری در آن ارگان می‌شود. 
وی تصریح کرد: بی‌تردید یکی از عواملی که تأثیر زیادی بر بهره‌وری دارد و می‌تواند در بهبود و افزایش آن نقش مهمی داشته باشد، آموزش است. مراکز علمی آگاه به نیازها و مشکلات واقعی صنعت می‌توانند در کلیه مراحل کسب‌وکار از منظر تدوین قوانین، تربیت نیروی انسانی، انتقال دانش فنی و تعدیل هزینه‌های مبادله بسیار 
اثرگذار باشند.
رازقی افزود: به همین منظور با همکاری سازمان فنی‌وحرفه‌ای استان، مرکز آموزش بین‌کارگاهی در محل اتاق بازرگانی شیراز راه‌اندازی می‌شود تا با ایجاد همکاری میان صنعت و دانشگاه و ارتقای سطح کارایی دانش‌آموختگان در بازار کار، از کاربردی‌سازی علوم دانشگاهی در تولید کالا و خدمات بهره جست.
وی با اشاره به افتتاح مرکز جوار صنعت در اتاق بازرگانی فارس گفت: این مرکز با ارزیابی و نظارت مستمر بر حسن اجرای دوره‌های آموزشی، ظرفیت‌سازی برای گسترش اقدامات کاربردی موردنیاز اتاق، تشکل‌های وابسته و ذی‌نفعان و توجه به نسل جوان، شرایط را برای پرورش ایده‌های جدید با نگاه عمیق به جانشین‌پروری و استعدادیابی فراهم می‌آورد.
رازقی بیان کرد: در فضای کنونی اقتصاد ایران، موانعی بر سر راه فعالان اقتصادی وجود دارد که برطرف‌شدن آنها از بار مشکلات فضای کسب‌وکار می‌کاهد.
وی اظهار داشت: بهبود فضای کسب‌وکار نقش اساسی در افزایش رشد اقتصادی کشور ایفا می‌کند. علاوه بر ارتقای آموزش و نگرش بین‌المللی به استانداردهای آموزشی همپا با تکنولوژی دنیا و نهادینه‌کردن روحیه کارآفرینی و کاهش هزینه‌های مبادله تولید، امید است به سوی هدف عالی رشد اقتصادی کشور در پرتو توسعه کسب‌وکار گام بر داشته شود. 
رازقی با بیان اینکه امیدواریم با راه‌اندازی این مرکز گامی عملی در جهت ارتقای مهارت‌های نیروی انسانی در راستای بهبود فضای کسب‌وکار استان برداریم، اضافه کرد: درنهایت این آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای است که با نیازسنجی از بازار کار و مهارت و دانش علمی دنیای کار را ارتقا می‌بخشد.
در آیینی با حضور اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور، رازقی رئیس اتاق بازرگانی فارس، افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی، مرکز جوار صنعت اتاق بازرگانی فارس افتتاح شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی