[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

کاشت مکانیزه کلزا آغاز شد، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از آغاز کاشت مکانیزه دانه روغنی کلزا در اراضی این شهرستان خبر داد و گفت: کاشت این محصول از روز 15 مهر ماه در بخش افزر شروع و تا اوایل آذر ماه ادامه خواهد داشت.  
به گزارش روابط عمومی ‌مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین، مهدی همتی با اشاره به اینکه تعهد کاشت 500 هکتار کلزا را داریم، تصریح کرد: تا کنون قرارداد کاشت بیش از 150 هکتار دانه روغنی کلزا منعقد و کاشت ده هکتار از آن نیز در حال انجام است.      
این مقام مسئول با بیان اینکه مصرف بهینه بذور در کاشت مزارع کلزا بسیار حائز اهمیت و میزان آن بین چهار تا پنج کیلوگرم در هر هکتار توصیه می‌شود، ابراز کرد: بذر مورد استفاده در شهرستان قیروکارزین رقم هایولا 50 و تا کنون دو هزار کیلوگرم از آن خریداری و به مراکز توزیع حمل شده است. به گفته وی آموزش‌های لازم حین عملیات کاشت، داشت و برداشت، تخصیص کودهای پایه، برداشت مکانیزه با کمباین‌های دارای هد مخصوص کلزا، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان از مشوق‌ها برای کشت کلزا خواهد بود. همتی با بیان اینکه مزارع کلزا امکان بیمه شدن را دارند، افزود: خشکسالی، زلزله، سرما، یخبندان، سیل، باران‌های سیل‌آسا، تگرگ، حمله پرندگان و طوفان به عنوان عوامل خطر تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی در زراعت کلزا است. 
مدیر جهاد کشاورز شهرستان قیروکارزین، جلوگيری از خروج ارز كشور و کاهش وابستگی به خارج، پایداری تولید گندم و افزایش حداقل ۲۰ درصدی عملکرد گندم و کاهش بيماری‌های گندم در کشت بعدی را از مزایای کاشت کلزا دانست. کشاورزان قیروکارزینی در سال زراعی گذشته قریب به 600 هکتار از اراضی خود را به کاشت کلزا اختصاص دادند که بالغ بر هزار تن دانه روغنی کلزا تحویل مراکز خرید تضمینی شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی