[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

استاندارد وسایل گازسوز بررسی شود ، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس با اشاره به ورود به فصل سرما، بر لزوم استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد و توجه به مسائل ایمنی وسایل گازسوز تأکید کرد. غلامعباس حسینی با بیان اینکه به‌دنبال کاهش دما و سردی هوا شهروندان باید نکات ایمنی را در نصب و استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد رعایت کنند، اظهار داشت: لازم است همه شهروندان در هنگام نصب بخاری گازی و هرگونه وسایل گرمایشی دیگر، ابتدا با بررسی مسیر دودکش و استفاده از کلاهک، از تأمین اکسیژن مورد نیاز در منازل و دیگر مکان‌هایی که از سوخت گاز طبیعی برای گرم‌کردن محیط استفاده می‌کنند، اطمینان حاصل نمایند تا از ایجاد هرگونه حادثه مانند مسمومیت با گاز سمی مونوکسید کربن، خفگی، انفجار و آتش‌سوزی جلوگیری شود.
وی افزود: مشترکان باید هنگام نصب وسایل گازسوز به‌خصوص بخاری گازی، از بازبودن مسیر دودکش و نصب کلاهک H در پشت‌بام مطمئن شوند. همچنین دقت کافی برای پیش‌بینی تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با نیاز دستگاه‌ها و سامانه‌های گرمایشی نصب‌شده در محیط‌های مسکونی داشته باشند.
حسینی ضمن تأکید بر استفاده‌نکردن از بخاری‌های بدون دودکش در محیط‌های مسکونی بسته، خاطرنشان کرد: آبی‌نبودن شعله بخاری، رطوبت زیاد اتاق و نامطبوع‌بودن فضای منزل نشانه خطر است و باید در این‌گونه مواقع دما و ارتفاع دودکش و مسیر آن را کنترل کرد یا از افراد مطلع و کارشناس یا تماس با 194 در این خصوص درخواست راهنمایی و کمک شود.
مدیرعامل شرکت گاز استان فارس، ادامه داد: سرویس‌کردن کامل مجموعه سامانه‌های گرمایشی مجتمع‌های مسکونی به‌خصوص رسوب‌زدایی کوره‌ها و اطمینان از سلامت مشعل‌ها قبل از آغاز فصل سرد، استفاده از بست‌های فلزی و شیلنگ استاندارد و لوله‌های بخاری فلزی در نصب بخاری و لوازم گازسوز، جلوگیری از نصب دودکش‌های آکاردئونی و استفاده‌نکردن از یک شیر گاز برای چند وسیله گازسوز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود.
حسینی با بیان اینکه هر سال بیش از 76 درصد از حوادث فوت و خفگی با گاز مونوکسیدکربن مربوط به دودکش است، گفت: حوادث ناشی از گازگرفتگی از آن دسته حوادثی هستند که تنها با کمی دقت و توجه می‌توان از بروز آنها جلوگیری کرد. امیدواریم امسال با رعایت موارد ایمنی توسط شهروندان شاهد هیچ‌گونه اتفاق تلخ و ناگواری ناشی از خفگی و گازگرفتگی نباشیم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی