[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

سردیس برنزی «گوته» به شیراز اهدا می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز خبر داد: سردیس برنزی «گوته»، تأثیرپذیرفته‌ترین شاعر آلمانی از حافظ توسط شهر «وایمار» آلمان ساخته شده و به شیراز اهدا می‌شود.
حمید جورکش با بیان اینکه شهر «وایمار» آلمان یکی از خواهرخوانده‌های شیراز محسوب می‌شود، گفت: تبادلات فرهنگی و هنری مختلفی بین شیراز و خواهرخوانده‌هایش برقرار و ساخت سردیس برنزی گوته نیز در راستای این 
تبادلات است.
وی ضمن ابراز امیدواری برای ارتقای سطح همکاری‌ها و تبادلات بین شیراز و شهرهای خواهرخوانده عنوان کرد: بهسازی و زیباسازی گذر گوته در مجاورت مجموعه تاریخی‌فرهنگی حافظیه نیز به اتمام رسیده و سردیس برنزی شاعر مشهور آلمانی «گوته» به‌عنوان نمادی از دوستی و اشتراک فرهنگی شهرهای شیراز و وایمار در این گذر نصب می‌شود.
مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز با اشاره به اینکه گوته یکی از تأثیرپذیرفته‌ترین شاعران آلمانی از حافظ است، افزود: سال گذشته نیز به مناسب دویستمین سالگرد انتشار دیوان شرقی‌غربی گوته، هفته فرهنگی آلمان در شیراز با حضور هنرمندان، فرهنگوران و اندیشمندان آلمانی برگزار شد و طی این هفته شاهد برگزاری نمایشگاه زندگی و آثار گوته، نمایش و نقد فیلم، نمایشگاه آثار هنری، باستان‌شناسی و... بودیم.
جورکش درخصوص مبادلات فرهنگی‌هنری شیراز با «وایمار» آلمان اضافه کرد: برگزاری چندین نوبت مراسم بزرگداشت نوروز و حافظ در شهر وایمار، مراسم حافظ‌خوانی/ گوته‌خوانی در حافظیه، برگزاری کنسرت موسیقی با شرکت چهره‌های فاخر موسیقی آلمان در شیراز، حضور چهره‌های فرهنگی، هنری و سیاسی شهر وایمار و ایالت تورینگن در قالب کاروان صلح نوروز در شیراز، تبادل پیام به مناسبت‌های مختلف همچون عید نوروز، سال نو میلادی، روز شیراز و... ازجمله اقدامات پیشین در راستای پیمان خواهرخواندگی است. همچنین پس از اتمام شیوع ویروس کرونا و اتمام محدودیت‌های ناشی از آن، شاهد برگزاری مراسم‌های مختلف خواهیم بود.
براساس این گزارش، شیراز با شهرهای دوشنبه (تاجیکستان)، نیکوزیا (قبرس)، چونگ‌چینگ و نانجینگ (چین)، وایمار (آلمان) و پچ (مجارستان) خواهرخوانده است و با تصویب شورای اسلامی شهر شیراز اقدامات قانونی و تشریفات لازم برای تحقق خواهرخواندگی شیراز و قونیه نیز در دست انجام است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی