[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

قفس توری تیم ملی، امن‌تر از همیشه!، روزنامه شیراز نوین

سرمربی تیم ملی گزینه‌های متنوعی را برای قرار دادن در دروازه تیم ملی فوتبال ایران دارد.
هنوز یک دهه از روزی که سید مهدی رحمتی در اقدامی ناگهانی برای همیشه از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرد، نگذشته است. روزگاری که او با اختلاف بهترین گلر ایران بود و رقبایش فاصله‌ای معنادار با او داشتند. رحمتی که با درخشش‌های پیاپی‌اش در آن مقطع، زمینه قهرمانی استقلال در جام‌های داخلی را فراهم کرده بود، با کنار رفتنش از تیم ملی این دلهره را در بین اهالی فوتبال ایجاد کرد که تیم ملی بدون دروازه‌بان شش دانگ چگونه می‌خواهد پا به سه مسابقه تعیین‌کننده مقدماتی جام جهانی 2014 بگذارد؟ کی‌روش هم می‌دانست جانشینان رحمتی هم‌تراز او نیستند اما چاره‌ای نداشت جز این که به امثال رحمان احمدی و علیرضا حقیقی اعتماد کند و عملاً روی آن‌ها قمار کند. قماری که البته پایانی خوش برای ایران و این دو گلر داشت و ایران با درخشش احمدی به جام جهانی رسید و در آن رقابت‌ها هم حقیقی چیزی از یک گلر شجاع و آماده کم نداشت.
امروز اما فوتبال ایران دیگر چنین دغدغه‌ای ندارد چرا که دروازه‌بان‌هایی جوان و در عین حال با تجربه و صد البته با کیفیت، در تیم‌های داخلی و خارجی مشغول رقابت هستند و دیگر شماره یک تیم ملی برای هیچکس از قبل تضمین شده نیست بلکه همانند سایر پست‌ها، رقابتی تنگاتنگ هم برای حضور در قفس توری تیم ملی جریان دارد. رقابتی که خیال همه را از داشتن دروازه‌بان‌هایی آماده راحت کرده است. در ادامه مروری خواهیم داشت بر 6 دروازه‌بان مطرح این روزهای فوتبال ایران که هر کدام می‌توانند مدعی حضور در دروازه تیم ملی باشند:
علیرضا بیرانوند
روزی که کارلوس کی‌روش به او اعتماد کرد و پیراهن شماره 1 تیم ملی را در جام جهانی 2018 به بیرانوند سپرد، هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد که دروازه‌بان بلندقامت پرسپولیس که در نفت تهران چهره شده بود، به یکی از مردان تأثیرگذار جام جهانی روسیه بدل شود.
بیرانوند با مهار پنالتی کریستیانو رونالدو و درخششی مثال‌زدنی مقابل ستاره‌های مراکش و اسپانیا، نام خود را در عرصه جهانی بر سر زبان‌ها انداخت. نتیجه این درخشش‌ها در تیم ملی و پرسپولیس هم چیزی نبود جز انتقال به تیم آنتورپ بلژیک و تجربه کردن فضای فوتبال اروپا.
بیرانوند که در ابتدای این فصل عازم بلژیک شده، این روزها با مشکل مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کند و هنوز نتوانسته روزهای طلایی خودش در پرسپولیس و تیم ملی را در آنجا تکرار کند و به دلیل همین مصدومیت هم اردوی جاری تیم ملی را از دست داد. با این حال همگان بر سر این مسئله متفق‌القول هستند که او قطعاً مثل زمان کی‌روش و ویلموتس، گلر شماره 1 تیم اسکوچیچ هم
خواهد بود.
امیر عابدزاده
فرزند خلف احمدرضا عابدزاده این روزها بیش از همیشه در لیگ پرتغال خودش را به همگان ثابت کرده و کیفیتش را در ویترینی اروپایی به نمایش گذاشته.
او که فصل قبل هم عملکردی تحسین‌برانگیز در ترکیب تیم ماریتیمو داشت، این فصل هم آمادگی بالای خود را حفظ کرده و اوج کارش هم مهار پنالتی الکس تلس، دفاع چپ سرشناس تیم پورتو بود که باعث برتری ماریتیمو در این
دیدار شد.
همین درخشش‌ها اسکوچیچ را مجاب کرد تا همانند کی‌روش، عابدزاده را به اردوی تیم ملی فرا بخواند و هیچ بعید هم نیست که در دیدار روز سه‌شنبه مقابل مالی، این دروازه‌بان روی فرم، چهارمین بازی ملی‌اش را تجربه کند.
پیام نیازمند
نیازمند که با توجه به سن کمترش نسبت به دو گلر فوق (25 سال) می‌تواند آینده طولانی‌تری در فوتبال حرفه‌ای داشته باشد، پس از درخشش در سپاهان زیرنظر امیر قلعه‌نویی، به همراه تیم ملی و به عنوان گلر سوم راهی جام ملت‌های 2019 شد و پس از آن هم همیشه در اردوها
حضور داشت.
اسکوچیچ هم نیازمند جوان را به اردوی جاری تیم ملی فراخواند و در بازی پنج‌شنبه مقابل ازبکستان به او اعتماد کرد تا نیازمند نخستین بازی ملی‌اش را تجربه کند. بازی‌ای که قطعاً مقدمه حضورهای پرتعداد او درون دروازه تیم ملی خواهد بود.
سید حسین حسینی
عملکرد سینوسی استقلال در فصل گذشته، روی عملکرد سید حسین حسینی، دروازه‌بانی که بالاخره به پیراهن شماره 1 آبی‌ها رسید هم تأثیر محسوسی گذاشته بود. حسینی هیچ نشانی از آن گلر آماده و شش دانگ که توانسته بود رحمتی را هم نیمکت‌نشین کند، نداشت و در روزهای بی‌رقیب در دروازه استقلال، نتوانست انتظارات هواداران این تیم را برآورده کند.
با این حال سابقه مثبت حسینی اجازه حذف نام او از فهرست دروازه‌بان‌های سرشناس فوتبال ایران را نمی دهد. او که سه سال پیش توانست بیش از 800 دقیقه دروازه خود را بسته نگه دارد، حالا این شانس را دارد تا با درخشش در رقابت‌های لیگ فصل آینده، یک بار دیگر اعتماد فوتبال‌دوستان و سرمربی تیم ملی را به خود جلب کند و به روزهای اوجش بازگردد.
رشید مظاهری
آلترناتیو همیشگی دروازه‌بان‌های سرخابی‌های پایتخت، در نهایت از تراکتور راهی استقلال تهران شد تا رقابتی جذاب را با سید حسین حسینی درون چهارچوب دروازه استقلال داشته باشد.
مظاهری که همیشه یکی از بهترین گلرهای ایران طی سالیان اخیر بوده، طی دو سال اخیر پای ثابت اردوهای تیم ملی است و در حال حاضر هم یکی از سه گلر دعوت شده توسط دراگان اسکوچیچ می‌باشد.
حامد لک
تولد دوباره حامد لک در پرسپولیس او را یک بار دیگر در حد دروازه‌بانی کامل و آماده مطرح کرده است.
لک که روزهای پر فراز و نشیبی را در تیم‌های مختلف لیگ برتری سپری کرد، در ابتدای این فصل و با جدایی علیرضا بیرانوند به آرزوی دیرینه خود یعنی حضور در پرسپولیس رسید و با درخشش‌های عالی خود در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا که اوج آن در نیمه نهایی و مهار پنالتی بازیکن النصر بود، توانست نقشی اساسی در صعود قرمزها به فینال این رقابت‌ها ایفا کند.
لک حالا امیدوار است تا با ادامه‌دار بودن عملکرد فوق‌العاده‌اش در پرسپولیس بتواند نگاه اسکوچیچ را به خود متوجه کند و بتواند پس از رسیدن به تیم محبوبش، به تیم ملی هم برسد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی