[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۹
  • دوره جدید

نذر دانایی برای گسترش کتاب‌خوانی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری رئیس اداره فرهنگی‌هنری، اردوها و فضاهای تربیتی و معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش‌وپرورش فارس با محوریت پویش نذر دانایی برگزار شد.
رئیس اداره فرهنگی‌هنری، اردوها و فضاهای تربیتی آموزش و پرورش فارس ظهر دیروز سه‌شنبه 22 مهرماه در جمع اصحاب رسانه که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، گفت: ۲۵۵ کتابخانه در مناطق محروم و عشایری فارس با مشارکت‌های مردمی راه‌اندازی خواهد شد. سعید خادمی با اشاره به اهتمام آموزش‌وپرورش فارس برای گسترش فرایند مطالعه اظهار داشت: بیش از 6میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های مدارس فارس موجود است و این در حالی است که ۲هزار و ۱۳۱ مدرسه دخترانه و پسرانه در استان از نعمت کتابخانه‌ محروم هستند.
رئیس اداره فرهنگی‌هنری، اردوها و فضاهای تربیتی آموزش‌وپرورش فارس با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های توسعه هر کشور سرانه کتاب‌خوانی است، بیان کرد: سرانه کتاب به‌ازای هر دانش‌آموز فقط ۷ عدد است؛ باید کتابی در دسترس باشد تا این سرانه افزایش یابد. به همین منظور پویش نذر دانایی در جامعه دانش‌آموزی فارس راه‌اندازی شده است. رئیس اداره فرهنگی‌هنری، اردوها و فضاهای تربیتی آموزش‌وپرورش فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یک‌هزار و ۴۴۰ دانشنامه به ارزش ۳۶میلیون تومان در مرحله نخست پویش «نذر دانایی» آموزش‌وپرورش فارس به مدارس استان اهدا شد. وی افزود: در مرحله دوم این پویش با رشدی هزار درصدی و با استفاده از ظرفیت کمک خیرین، ۱۴هزار کتاب در ۶۰ کانون فرهنگی‌هنری فارس توزیع شده است.
خادمی ادامه داد: فارس، سرزمین شاعران بزرگی است و دوره‌های گلستان‌خوانی در استان پیش از این برگزار شده بود و تلاش کردیم تا شیوه‌نامه‌ای برای حافظ‌خوانی نیز در دستور کار قرار بگیرد. وی درباره برگزاری دیگر جشنواره‌های دانش‌آموزی در فارس گفت: اولین جشنواره بین‌المللی شاهنامه‌خوانی تا پایان امسال در استان برگزار خواهد شد. همچنین برگزاری مسابقه حافظ‌خوانی با ۲۰ غزل برگزیده در رشته‌های نقاشی، خوش‌نویسی و آواز ویژه دانش‌آموزان پسر اجرایی شده است که مهلت ارسال آثار به مسابقه دوم آبان‌ماه و اعلام نتایج نیز در روز دانش‌آموز ۱۳ آبان خواهد بود. او با اشاره به برگزاری جشنواره‌های استانی و کشوری در مدارس فارس، گفت: تابستان امسال جشنواره «همدلی» در هشت هفته با هشت موضوع در رشته‌های مختلف ویژه دانش‌آموزان برگزار شد.
در ادامه این نشست خبری، معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش فارس با بیان اینکه تناسبی بین تعداد دانش‌آموز و مشاوران در مدارس استان وجود ندارد، گفت: هم‌اکنون برای حدود ۹۰۰هزار دانش‌آموز فارس، تنها ۹۰۰ مشاور در آموزش‌وپرورش فعال هستند. در این شرایط اولویت تقسیم مشاوران ابتدا در دوره متوسطه اول است و در صورت وجود نیروی مازاد، در دوره متوسطه دوم تقسیم می‌شوند.
جهانبخش بانشی با تاکید بر اینکه در همه دوره‌های تحصیلی نیاز به مشاوره داریم و باید در همه مقاطع تحصیلی این مهم تقویت شود، افزود: اولویت با دانش‌آموزانی است که در مرحله انتخاب رشته هستند و مشاوره تحصیلی استان فارس در سراسر کشور جزو حوزه‌های فعال است. 
وی افزود: اگرچه راهبردها و راهکارهای اساسی در طول سال تحصیلی مبارزه با این آسیب‌هاست، امروز تلاش‌ها مبتنی بر استفاده حداکثری از ظرفیت فضای مجازی، در اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان موسوم به نماد و کانون یاریگران زندگی است. معاونت پرورشی و فرهنگی در ادارات آموزش‌وپرورش از بخش‌های مهم و بنیادین نظام تعلیم و تربیت به‌شمار می‌آید و در همه دستورالعمل‌های بالادستی به‌عنوان یک رکن پایدار شناخته می‌شود. از شش ساعتی که برای امر تربیت مطرح پیش‌بینی شده، ٤ ساعت به شکل مستقیم مرتبط با این معاونت است.
جهانبخش بانشی با بیان اینکه با شیوع بیماری کرونا، بخش قابل‌توجهی از برنامه‌ها با محوریت فضای مجازی انجام می‌شود، عنوان کرد: شبکه شاد به‌عنوان یک فضای رسانه‌ای خوب در اختیار ماست تا به‌عنوان یک تجربه جدید کار خود را در ساختار مشخصی به مرحله اجرا دربیاوریم. البته کمبود نیروی انسانی تنها مربوط به بخش مشاوران نیست، بلکه در سایر بخش‌ها هم ممکن است وجود داشته باشد. معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش‌وپرورش فارس عنوان کرد: امروز دانش‌آموزان ما از برنامه‌های اردویی، جنگ شادی، برنامه‌های ورزشی و بسیاری از برنامه‌های دیگر محروم شده‌اند. تمام تلاش ما این است که برنامه‌ جشنواره‌های فرهنگی و هنری تدوین کنیم که پایه و اساس و محور همه آنها پویایی است. بانشی با بیان اینکه جشنواره‌هایی که به دانش‌آموزان ابلاغ شده به لحاظ معنوی و فکری هم هدفمند هستند و هم دارای نشاط، گفت: در سال تحصیلی گذشته بیش از پانصدهزار دانش‌آموز در فعالیت‌های قرآنی شرکت کردند و اعتقادات خود را به منصه ظهور رساندند. او با بیان اینکه جمع کثیری از همکاران و دانش‌آموزان استان فارس در اجلاس نماز حضور یافتند، افزود: سعی و تلاش این است که تمام برنامه‌های مذهبی در قالب مسابقات قرآن و عترت اجرایی شوند. معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش‌وپرورش فارس همچنین عنوان کرد: با شیوع کرونا ۲۵۰ نفر از مشاوران تحصیلی ما در ایام شیوع کرونا شماره تلفن خود را در اختیار دانش‌آموزان قرار داده بودند و چندین طرح مشاوره‌ای به شکل گسترده در فارس 
اجرا شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی