[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور: باید در روز صلح، مرد صلح باشیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور اعلام کرد که یکشنبه هفته آینده تحریم تسلیحاتی ۱۰ساله ایران، لغو خواهد شد.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز (۲۳ ‌مهرماه) در جلسه هیئت‌دولت اظهار کرد: باید خدمت مردم عزیزمان این خبر خوش را عرض کنم که یکشنبه هفته آینده -۲۷ مهرماه- تحریم تسلیحاتی ۱۰ساله ایران لغو خواهد شد. ما برای این موضوع چهار سال با آمریکا جنگیدیم و آنها به این در و آن در می‌زدند که چنین اتفاقی نیفتد، اما به‌خاطر ایستادگی مردم و تلاش مسئولان و دیپلمات‌ها این تحریم کنار زده خواهد شد.
وی ادامه داد: آنها که می‌گویند برجام چه خاصیتی داشته، این یکی از کارهای برجام است که از این به بعد می‌توانیم اسلحه را به هر کشوری که خواستیم بفروشیم یا از هر کشوری که خواستیم بخریم. این تنها یکی از اقدامات دولت است. ما برای آنکه به نکات و برنامه‌های موردنظرمان برسیم بعضی مواقع نیاز به صبر و حوصله داریم.
روحانی با بیان اینکه در چند سال اخیر شری به‌عنوان حاکمان جدید کاخ سفید ایجاد شده است، تصریح کرد: این شر نه‌فقط گریبان ما که گریبان همه دنیا را گرفته است. شما افغانستان را ببینید چه خبر است و شرق و غرب آن در دست کیست؟ و در آنجا با چه شرایط خطرناکی مواجه است یا اینکه ببینید آنهایی که ادعای نابودی داعش را داشتند در منطقه با داعش چه کردند و در مقابل آنها مردم منطقه و عزیزان رزمنده ما توانستند داعش را کنار بزنند.
رئیس‌جمهور ادامه داد: از مسئولان آمریکایی می‌خواهیم که فقط یک موفقیت خود را در سیاست خارجی‌شان بگویند. آنها در تمام موارد شکست خورده‌اند. در مقابل مردم فلسطین، عراق و سوریه شکست خورده‌اند و جز با زور نمی‌خواهند کاری را انجام دهند. آن لحن بی‌ادبانه‌ای که حتی یک مدیر در جمع کوچک از آن کلمات استفاده نمی‌کند را از مسئولان آمریکا دیدیم. اینها نشان می‌دهد که ملت ایران آنها را عصبانی کرده و به زانو درآورده است. رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید نسبت به زندگی پیامبر(ص) بیش از آنچه تاکنون انجام شده دقت صورت گیرد، اضافه کرد: ما همچنان باید از زندگی پیامبر(ص) درس‌آموزی کنیم. پیامبر(ص) که بالاترین مقام انسانی است و هیچ‌کسی قبل و بعد از ایشان به آن مقام نمی‌رسد و اشرف مخلوقات بود، اخلاق، رفتار و پیام زندگی‌اش الگوست و در قرآن با همین صفات توصیف شده است. پیامبر(ص) برای همه الگو و نمونه بود. این الگو هم جنگ داشت و هم صلح، هم عملیات تهاجمی داشت هم تدافعی، هم روزهایی در جنگ پیروز شد و هم روزهایی شکست خورد؛ اما همین پیامبر(ص) حکومت را برمبنای قانون و پیمان اداره کرد. وی همچنین خاطرنشان کرد: وقتی پیامبر(ص) با مردم مکه صلح کرد که قرآن آن را فتح‌المبین نامید. بزرگ‌ترین پیروزی‌های پیامبر(ص) بیش از آنکه در میدان جهاد کسب شود، در سایه آن صلح به دست آمد. پیامبر در آنجایی که توان کافی برای جنگ بود، فرمان جنگ می‌داد و آنجایی که توان نبود فرمان دفاع می‌داد؛ مثل جنگ خندق که مسلمین در پناه خندق حالت دفاعی گرفتند. پیامبر(ص) به‌گونه‌ای حکومت می‌کرد که مردم و کفار در مدینه احساس امنیت می‌کردند و امنیت مردم با هر دین و مرام و سلیقه‌ای در کنار حکومت پیامبر(ص) حراست می‌شد. رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: ما باید تاریخ پیامبر(ص) را از نو بخوانیم و تدریس کنیم و همه ابعاد آن را مدنظر قرار دهیم. بعضی‌ها فقط یک بعد پیامبر(ص) را در نظر می‌گیرند؛ مگر می‌شود به یک بخشی توجه کرد و به بخشی دیگر بی‌اعتنا بود؟ کل مجموعه در نظر است؛ چه جهاد و چه صلح، چه قاطعیت و چه رحمت و نرمش. همه مجموعه اسلام است که باید از زندگی پیامبر(ص) بیاموزیم. وی با بیان اینکه زندگی ائمه(ع) هم همین‌طور است و باید از آنها یاد گرفت، اظهار کرد: ما باید از امام حسن(ع) یاد بگیریم؛ او امام صلح و پیوند بود که با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام گام برداشت. وقتی برخی از اصحاب معترضانه از او پرسیدند چرا صلح کردید، حضرت فرمود که جامعه اسلامی که فقط شما ده بیست نفر نیستید؛ من در مسجد برای مردم سخنرانی کردم و دیدم اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و وقتی مردم صلح می‌خواهند ما صلح را انتخاب می‌کنیم. باید در روز جنگ، مرد جنگ و در روز صلح، مرد صلح باشیم و اگر در روز جنگ، صلح کنیم یا در روز صلح، جنگ کنیم هر دو خطاست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی