[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

صنعت ساختمان و انبوه‌سازی حرفه‌ای شوند، روزنامه شیراز نوین

همایش سازندگان و مهندسان صنعت ساختمان با موضوع نقش تکنولوژی‌های نوین و دانش بنیان در افزایش بهره‌وری تأسیسات ساختمان به همت بخش خصوصی و با حمایت معنوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس برگزار شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در این آیین با اشاره به اینکه ساختمان سازی صنعتی در حال پیشرفت است، گفت: پروژه‌های ساختمانی باید دارای سرعت اجرای مطلوب بوده و مؤلفه‌های کلیدی مانند کیفیت، استحکام، زیبایی و خلاقیت را نیز دارا باشند.
مجتبی زوربخش اظهار کرد: با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان ساختمان‌ها را بر مبنای پارامترهای اثرگذار مهندسی ارزش بنا کرد؛ این مفهوم به معنای صرف ارزان تمام شدن بنا نمی‌باشد. وی همچنین خاطر نشان کرد: استفاده از تکنولوژی‌های نوین، افزایش سرعت اجرای پروژه‌های ساختمانی به میزان 30 الی 45 درصد را باعث می‌شود. رئیس سازمان نظام مهندسی فارس همچنین یادآورشد: استفاده از تکنولوژی‌های نوین ساختمانی باعث عدم هدررفت مصالح مصرفی و بهبود کیفیت، افزایش سرعت کار، صرفه جویی در هزینه‌ها و غیره می‌شود.
زوربخش با تأکید بر اینکه یکی ﺍﺯ ﺍهدﺍﻑ ﺍصلی ﺩﺭ صنعتی ﺳﺎﺯی ﻋﻤﻠﻴﺎﺕ ﺍﺟﺮﺍیی ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن، ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺳﺮﻋﺖ ﻭ ﺍﺭﺗﻘﺎء ﻛﻴﻔﻴﺖ ﺳﺎﺧﺖ ﻭ ﺳﺎﺯ است، اظهار کرد: ﺍﺯ ﻧﺘﺎﻳﺞ ﻭ ﺁﺛﺎﺭ این مهم می‌توان ﺑﻪ سبکﺳﺎﺯی، ﻣﻘﺎﻭﻡ ﺳﺎﺯی، ﺻﺮﻓﻪ ﺟﻮیی ﺩﺭ ﻣﺼﺎﻟﺢ، کاهش ﻣﺼﺮﻑ ﺍﻧﺮﮊی،کاهش ﺩﻭﺭﻩ ﺳﺎﺧﺖ ﻭ ﺩﺭ ﻧﺘﻴﺠﻪ کاهش هزینه‌های ﺳﺎﺧﺖ ﻭ ﺳﺎﺯ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻛﺮﺩ.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با اشاره به ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در راستای افزایش بهره‌وری تأسیسات ساختمان عنوان کرد: یکی از ماحصل استفاده از فناوری‌های جدید در حوزه تأسیسات، بهینه سازی مصرف انرژی است؛ مدیریت انرژی ساختمان با فناوری نوین و مدیریت تجهیزات و سیستم‌های حفاظت ایمنی می‌تواند تا هشتاد درصد هدررفت انرژی را کاهش داده و همچنین رفاه و آسایش را برای بهره‌برداران در برداشته باشد. وی با اشاره به ضرورت توجه به تکنولوژی‌های به روز و ارتقاء دانش فنی در زمینه بهره‌گیری از مصالح نوین، عنوان کرد: یکی از مشکلات صنعت ساختمان در ایران بحث هدر رفت انرژیست؛ مشکلی که بخش عمده‌ای از آن به انجام ساخت و ساز توسط افراد غیرحرفه‌ای و غیرمتخصص مرتبط است. در این راستا باید نظام ساختمان سازی و انبوه سازی را به سمت حرفه‌ای شدن سوق داد. 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس یادآور شد: خلاقیت، فرهنگ سازی و تغییر نظام فنی اجرایی برای تقویت نوآوری در صنعت ساختمان ضروری است.
او در ادامه به طرح نهضت ملی مسکن و ضرورت مشارکت شرکت‌های دانش بنیان در اجرای این طرح اشاره و عنوان کرد: تأکید بر مشارکت و به‌کارگیری هرچه بیشتر دانش بنیان‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین و صنعتی سازی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن است و قطعاً برای رونق تولید باید به ایده‌های خلاقانه توجه کرد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با عنوان اینکه البته به صرف ورود فناوری‌های نوین از برخی کشورها نمی‌توان مشکل ساخت و ساز برای طرح نهضت ملی مسکن را در کوتاه مدت برطرف کرد ، گفت: برای تحقق نقش تکنولوژی‌های نوین و دانش بنیان در این طرح باید سیستم بانکی کشور نیز پا به پای این فناوری حرکت کرده و منابع مالی مورد نیاز آن را در بازه زمانی مشخص تأمین نماید.
در این راستا باید یادآور شویم که بر اساس قانون جهش تولید مسکن، بانک‌ها و مؤسسات مالی باید سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای نهضت ملی مسکن در شرایط معمول پرداخت کنند که البته استفاده از مصالح نوین و بهینه سازی اقتصاد مسکن نیز در این خصوص مورد تأکید می‌باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی