[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

۵ علامت اینکه کافئین زیاد مصرف می‌کنید، روزنامه شیراز نوین

مصرف زیاد کافئین می‌تواند مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع یا اسهال را به همراه داشته باشد.
به گزارش همگردی، بسیاری از ما روز خود را بدون کافئین آغاز نمی‌کنیم. قهوه به عنوان یکی از بهترین منابعی که ما برای دریافت کافئین از آن استفاده می‌کنیم دارای برخی مزایای شناخته شده برای سلامت است اما واقعیت ناخوشایند این است که مصرف زیاد این نوشیدنی می‌تواند عوارض جانبی ناخواسته ای نیز برای سلامت ما به همراه داشته باشد.
علائم زیر نشان می‌دهد که در مصرف قهوه زیاده روی کرده اید.
سوزش سر دل
سوزش معده، که معمولاً با احساس سوزش در قسمت فوقانی قفسه سینه شناخته می‌شود، ناشی از بازگشت غذا همراه با اسید از معده به مری است. این مشکل اغلب به دلیل شل شدن اسفنکتر تحتانی مری که عضله ای بین مری و معده است ایجاد می‌شود. کافئین یکی از عواملی است که می‌تواند این عضله را شل کند و غذا همراه با اسید معده دوباره به مری برگردد. افزون بر این، قهوه اسیدی است؛ بنابراین کافئین موجود در قهوه می‌تواند سوزش معده شما را تشدید کند.
مشکلات گوارشی
کافئین باعث تحریک دستگاه گوارش می‌شود و کمک می‌کند غذایی که مصرف می‌کنید با سرعت بیشتری در دستگاه گوارش شما حرکت کند. این بدان معناست که مصرف زیاد کافئین می‌تواند بروز مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع یا اسهال را به همراه داشته باشد.
اضطراب
اگر از جمله افرادی هستید که از اضطراب رنج می‌برید، مصرف زیاد کافئین می‌تواند شرایط شما را بدتر کند و حتی باعث بروز حملات عصبی شود. کافئین همچنین می‌تواند در افرادی که به طور معمول احساس اضطراب نمی‌کنند ایجاد کننده این مشکل باشد. دلیلش این است که کافئین سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند و به طور موقت سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. افزایش ناگهانی انرژی و فعل و انفعالات سلول‌های عصبی که بر اثر این شرایط ایجاد می‌شود، عامل ایجاد یا تشدید اضطراب است.
مشکلات خواب
بسیاری از افراد قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی زای حاوی کافئین را به منظور بیدار ماندن یا افزایش سطح هوشیاری می‌نوشند. کافئین باعث می‌شود فعالیت یک ماده شیمیایی تحریک کننده خواب در مغز به نام آدنوزین به طور موقت مسدود شود و درنتیجه شما هوشیارتر باشید. هرچند اثر تحریک کننده کافئین، 15 دقیقه بعد از مصرف آن ایجاد می‌شود اما این تأثیر می‌تواند ساعت‌ها ادامه داشته باشد. این بدان معناست که نوشیدن قهوه در بعد از ظهر می‌تواند چرخه خواب شما را به شکلی جدی به هم بریزد. جدا از ایجاد بی خوابی که نشانه ای از مصرف بیش از حد قهوه است، کافئین می‌تواند میزان خواب عمیق شما را کاهش یا دفعات بیدار شدنتان از خواب را افزایش دهد. بنابراین بهتر است از ظهر به بعد قهوه مصرف نکنید.
تپش قلب
اگر قلبتان تند می‌زند ممکن است دلیلش مصرف زیاد کافئین باشد. کافئین محرکی است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. کافئین اضافی در خون ممکن است ضربان قلب شما را تند کند یا حتی باعث سرگیجه شود. البته تپش قلب می‌تواند به دلایل دیگری ازجمله مصرف نیکوتین یا دلایل متعدد پزشکی نیز ایجاد شود.
چگونه با این مشکلات مقابله کنیم؟
اگر با مصرف زیاد کافئین دچار یکی از مشکلات بالا می‌شوید، اما همچنان تمایل به مصرف کافئین دارید، گزینه‌های زیر را در نظر داشته باشید:
1- اطمینان حاصل کنید که روزانه حداقل شش تا هشت لیوان آب تصفیه شده می‌نوشید.
2- به جای مصرف کافئین در هنگام صبح، مقداری آب گرم همراه با چند قطره آب لیموی تازه میل کنید.
3- برای جلوگیری از تحریک پذیری، سعی کنید گوارشتان را تنظیم کنید.
4- اگر احساس خستگی یا استرس دارید، زمان بیشتری را به خواب اختصاص دهید.
5- همراه با صبحانه و شام هزار میلی گرم ویتامین C مصرف کنید.
6- روزانه برای کمک به رفع خستگی ورزش کنید. حتی پیاده روی ساده به مدت حدود 30 دقیقه نیز می‌تواند مفید باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی