[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

موزه‌ای از معماری آجر ایران در جاده ابریشم ، روزنامه شیراز نوین

در ۴۵ کیلومتری شهر سرخس کاروان‌سرایی قرار دارد که معماری آن به سبک رازی ساخته شده و معمار آن استاد محمد طرائقی سرخسی بوده است. کاروان سرای شرف در جاده ابریشم و شش کیلومتری جاده سرخس - مشهد کنونی و بعد از تپه‌های کم ارتفاع روستای شورلق قرار گرفته است. به گزارش لست سکند، شکل این رباط از دور به دژی بزرگ شبیه ‌است و از داخل به مانند یک کاخ جلوه می‌کند. رباط شرف از بناهای مهم و گران‌بهای دوره سلجوقی در زمینه معماری ایران است. وجود چندین کتیبه در بنا بیانگر این بوده است که بنا مربوط به اوایل سده ششم هجری و سال ۵۰۸ هجری قمری است. رباط شرف 4644 مترمربع مساحت دارد و پلان مستطیل شکلی دارد که از دور همانند قلعه به نظر می‌رسد اما با نزدیک شدن به آن کاروان‌سرایی باشکوه را خواهید دید که از ورودی باشکوه با سردری زیبا وارد از شما استقبال می‌کند. رباط شرف از دو حیاط چهار ایوانی که صلیبی شکل است تشکیل شده که حیاط اول مستطیل شکل و دو طرف آن را تالاری جهت اقامت نگهبانان قرار داده اند. بر دو ضلع دیگر حیاط، ایوان‌هایی با دو اتاق است. قبل ازحیاط دوم دالانی با سردربلند می‌باشد که دو طرف این دالان راهی است که یکی به مسجد و دیگری به تالار مستطیل‌شکل راه پیدا می‌کند.
حیاط دوم درجلوی اتاق‌ها قرار دارد که دارای رواقی است که حیاط را دور می‌زند و یک حوض بزرگ در وسط آن دیده می‌شود. در انتهای حیاط، قسمت اصلی بنارا خواهید دید و در پشت ایوان انتهایی آن، محوطه ای چهارگوش با ۳ در است. روبه روی این ایوان، قسمت شاه نشین را داریم که طرف راست آن به اسطبل و طرف چپ بنا، به اتاق‌ها و حیاط‌های خصوصی راه دارد.
چیزی که این رباط را خاص می‌کند آجرکاری‌های تزئینی کم نظیر، از گچبری‌های هندسی، اسلیمی و کتیبه ای است. گچبری‌های رباط شرف مربوط به قرن ششم هجری قمری و از جالب ترین نمونه‌های موجود این هنر است. البته با تأسف باید گفت که بیشتر این اثرات بر اثر بارش باران فرسوده شده و ریخته است. کتیبه‌های گچی و طرح‌های آجرچینی و نقشه ساختمانی شرف، باعث تفاوت میان شرف با دیگر کاروان‌سراها شده است؛ چراکه این نوع تزئینات در دیگر کاروان‌سراها مرسوم نبوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی