[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

۶ دلیلی که ورزش شما را خوشحال‌تر می‌کند، روزنامه شیراز نوین

ورزش دارای مزایای بی شماری برای سلامتی است که می‌تواند به زندگی سالم و شاد منجر شود. فرقی نمی‌کند که در حال انجام تمرینات قدرتی یا بهبود تعادل و انعطاف پذیری خود باشید. فوایدی برای استفاده از انواع ورزش‌ها دارد که می‌تواند شما را خوشحال کند.
به گزارش کارگرآنلاین، اثرات فعالیت بدنی به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. تحقیقات نشان می‌دهد که ارتباط مفیدی بین تناسب اندام و مواردی مانند طول عمر، تغذیه، احساسات و عزت نفس وجود دارد که همه آنها از طرق مختلف بر خوشبختی کلی تأثیر می‌گذارند.
مطالعات متعدد ارتباط بین فعالیت بدنی و خلق و خو را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، ورزش یک اقدام پیشگیرانه برای افسردگی است و حتی ممکن است در مقابله با اختلال افسردگی اساسی (MDD) تأثیر ضد افسردگی قابل مقایسه ای داشته باشد.
یک بررسی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که افراد با کمتر از ۱۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته احساس خوشبختی می‌کنند. اما ورزش بیشتر بهتر است و نشان داده شده است که ورزش بیشتر باعث شادی بیشتر می‌شود.
همچنین ورزش در فضای باز ممکن است باعث افزایش شادی شود. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ورزش در طبیعت باعث افزایش خلق و خو و عزت نفس می‌شود، در حالی که تنش، عصبانیت و افسردگی را نیز کاهش می‌دهد.
۱. ورزش به شما کمک می‌کند تا عمر طولانی‌تری داشته باشید
زندگی طولانی تر ممکن است منجر به خوشبختی بیشتر شود و بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که بین ورزش و طول عمر رابطه وجود دارد. به عنوان مثال، محققان دریافته اند که ورزش به دلیل بهبود سلامت قلب و عروق در افراد مسن، خطر پوکی استخوان را کاهش می‌دهد، از ایجاد برخی سرطان‌ها جلوگیری می‌کند و طول عمر کلی را افزایش می‌دهد.
۲. ورزش در پیری حافظه را بهبود می‌بخشد
خاطرات مثبت ما را شادتر می‌کنند و نشان داده شده است که ورزش باعث تقویت حافظه می‌شود؛ به ویژه در بزرگسالان مسن که ممکن است در معرض از دست دادن حافظه باشند.
به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که تمرینات هوازی عملکرد اجرایی، یعنی حافظه کار، تفکر انعطاف پذیر و کنترل خود را در بزرگسالان بالای ۵۵ سال که در معرض خطر کاهش شناخت قرار دارند، بهبود می‌بخشد.
۳. ورزش باعث تغذیه سالم می‌شود
در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد سالم تر خوردن باعث خوشبختی شما می‌شود، اما همچنین منطقی است: شما احتمالاً احساس خوشحالی می‌کنید که با بدن خود رفتار خوبی دارید، و بدن شما وقتی به او غذا و نوشیدنی سالم تری می‌دهید احساس بهتری دارد و کار می‌کند.
هنگامی که افراد شروع به استفاده از عادت‌های سالم مانند ورزش در زندگی خود می‌کنند، آنها تمایل دارند که در مناطق دیگر نیز هوشیارتر باشند؛ مانند تغذیه سالم.
تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۵، نشان داد که شروع یا ادامه ورزش منجر به افزایش مصرف میوه و سبزیجات در مردان و زنان می‌شود. مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۹ نتایج مشابهی را نشان داد که در آن شرکت کنندگان در یک برنامه ورزشی ۱۵ هفته ای که قبلاً بی‌تحرک بودند، به طور داوطلبانه غذاهای سالم را انتخاب می‌کردند.
۴. ورزش سیستم ایمنی بدن شما را قوی نگه می‌دارد
هرچه سیستم ایمنی بدن شما قوی تر باشد، احتمال بیماری شما کمتر است. از آنجا که وقتی بیمار نیستیم به طور کلی خوشحال هستیم، احتمالاً به راحتی می‌توان گفت که تقویت سیستم ایمنی بدن شما را شادتر می‌کند و ورزش می‌تواند در این امر کمک کند. اما شما باید آن را به یک عادت تبدیل کنید.
یک بررسی در سال ۲۰۱۸ شواهدی را نشان داد که ورزش منظم اگر به‌طور منظم حداقل ۴۵ دقیقه در یک بار انجام شود، ممکن است از ضعف سیستم ایمنی بدن با افزایش سن جلوگیری کند.
۵. ورزش خواب را بهبود می‌بخشد
چندین مطالعه از جمله یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که ورزش هوازی باعث بهبود خواب و کیفیت زندگی می‌شود. جای تعجب نیست که تحقیقات نشان می‌دهد داشتن یک خواب خوب در شب باعث بهبود خلق و خو و احساس رفاه می‌شود.
۶. ورزش باعث افزایش انرژی می‌شود
وقتی خسته شدید، احساس خوشبختی سخت است. اما وقتی احساس انرژی می‌کنید، حتی درمورد کارهای معمولی مثل تمیز کردن کمد نیز هیجان زده می‌شوید. تحقیقات نشان داده است که افراد فعال انرژی بیشتر و خستگی کمتری دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی