[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

مواجهه زنان با عوامل خطرساز ابتلا به دیابت، روزنامه شیراز نوین

پژوهشگران در مطالعه‌ای تفاوت عوامل مؤثر در خطر پیدایش ابتلا به دیابت را در زنان و مردان ایرانی مقایسه کردند. به گزارش ایسنا، دیابت یکی از مهم‌ترین چالش‌های  سلامتی در  جهان است. شیوع دیابت در سال ۲۰۱۷، در حدود ۴۵۱ میلیون نفر در سراسر دنیا بود و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۴۵ به حدود ۷۰۰ میلیون نفر برسد. در حال حاضر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بیشترین شیوع دیابت را در سرتاسر جهان دارد.
با وجود اینکه ارتباط بین عوامل خطرساز متابولیک و دیابت نوع ۲ از سال‌ها پیش و در مطالعات مشاهده‌ای متعددی نشان داده شده است، در مورد سرعت تغییرات و بار مواجهه با این عوامل خطر، قبل از بروز دیابت مطالعات اندکی  تنها در چند کشور اروپایی و آمریکا انجام شده است که طبیعتاً به دلیل تفاوت‌های نژادی، اقلیمی و شیوه زندگی، نمی‌توان یافته‌های آن‌ها را به دیگر جوامع از جمله جامعه ایرانی تعمیم داد. به منظور درک بهتر تأثیر و سرعت اثر گذاری عوامل خطری نظیر شاخص توده بدن (BMI)، قند خون ناشتا  و دو ساعته، فشار خون، تری گلیسرید و کلسترول روی ایجاد دیابت در جمعیت ایرانی، پژوهشی در مرکز تحقیقات بیماری‌های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم طراحی و اجرا شد.
به گفته دکتر فرزاد حدائق -ریاست این مرکز-،  در این تحقیق بر اساس داده‌های حاصل از مطالعه قند و لیپید تهران (TLGS) روند تغییرات عوامل خطر متابولیکی قبل از بروز دیابت مورد بررسی قرار گرفت.
وی گفت: تعداد بیش از هفت هزار نفر بزرگسال بالای ۲۰ سال که در ابتدای مطالعه بدون دیابت بودند، به مدت طولانی ۲۰ سال پیگیری شدند و سرعت تغییرات و بار مواجهه با عوامل خطر متابولیکی با استفاده از  مدل‌های آماری پیشرفته در مبتلاشوندگان به دیابت و غیرمبتلاشوندگان به دست آمده و مورد مقایسه قرار گرفت. دکتر عذرا رمضانخانی، از مجریان اصلی این طرح درخصوص نتایج حاصل از این پژوهش تشریح کرد: در هر دو جنس زن و مرد، افرادی که مبتلا به دیابت شدند، در مقایسه با افرادی که مبتلا نشدند، میزان مواجهه بیشتری با کلیه عوامل خطر مورد مطالعه داشتند. ولی زنان قبل از بروز دیابت مواجهه بیشتری با عوامل خطر دارند و این موضوع ممکن است در افزایش پیامدهای ناشی از دیابت از جمله بیماری‌های قلبی عروقی بعد از بروز دیابت در زنان نقش مؤثری داشته باشد. این پژوهشگر همچنین خاطرنشان کرد: تفاوت‌هایی نیز در سرعت و میزان مواجهه با این عوامل خطر و بروز دیابت در بین زمان و مردان وجود دارد و این یافته مؤید این واقعیت است که بایستی  در حوزه سیاست‌گذاری در پیشگیری از بروز دیابت به منظور مؤثرتر بودن برنامه‌ها به این تفاوت‌های جنسیتی توجه کرده و آن‌ها را در برنامه‌ریزی‌ها دخالت داد.
وی با اشاره به شیوع بالای عوامل خطر در زنان ایرانی و نتایج حاصل از این مطالعه، توجه بیشتر به انجام پیشگیری‌های اولیه و ثانویه در زنان را از  توصیه‌های کلیدی و مهم منتج از این یافته‌ها عنوان کرد.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم، این پژوهش مورد توجه جوامع آکادمیک قرار گرفته و نشریه معتبر Diabetes Care اقدام به انتشار آن کرده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی