[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۲
  • دوره جدید

یاد یاران ، روزنامه شیراز نوین

مهسا هاشمی نیک هنرمند و دانش آموخته آواز و ساز تنبور و عضو انجمن موسیقی استان فارس همزمان با چهلمین روز درگذشت استاد محمدرضا شجریان استاد آواز ایران دل‌نوشته ای را برای این استاد به قلم تحریر درآورده است.
او در این دل‌نوشته آورده است: سال‌ها به بهانه‌های مختلف جمله «هنرمند هرگز نمی‌میرد» را شنیده ایم؛ زیرا باور داریم هنرمند ممکن است جسمش از میان برود اما خودش و آثارش جاودانه خواهد ماند؛ چه بسا در سال‌های بسیار دور که نزیسته است.
نمود واقعی این جمله را می‌توانیم در درگذشت استاد محمدرضا شجریان ببینیم. چهل روز از رفتن یکی از بزرگان فرهنگ و هنر و موسیقی ایران گذشته است؛ هرچند نمی‌خواهم رفتنتان را بشمارم، اما گویی گذشت این چهل روز را می‌توان به مثابه چهل سال دانست.
استاد شجریان برای مردم ما فراتر از یک معلم موسیقی و خواننده بود؛ بلکه در زندگی بسیاری افراد چه هنرمند و چه غیرهنرمند یک الگو و معلم زندگی بود. به تعبیری می‌توان گفت استاد شجریان یک درگاه برای ورود به جهانی دیگر و فراتر از روزمرگی‌های امروز بود. من و بسیاری از هم نسلان من با صدای این استاد بزرگ شدیم و جهان را معنا کردیم. او درگاه ورود بسیاری از هنرمندان به جهان آواز، موسیقی، شعر و ادبیات این مرز و بوم بود و ما با صدای شما بزرگانی مانند حافظ، سعدی، مولانا، عطار و خیام را شناخته ایم. از منش شما آموختیم و اندوختیم و امروز تلاش می‌کنیم با یاد شما پرچم میراث بزرگ و غنی فرهنگ و هنر این سرزمین را بالا نگه داریم.
در این روزهایی که زندگی کردن با شرایط خاص و سختی‌هایی همراه شده، یادتان آرام بخش لحظه‌های ماست و تا صدا، موسیقی و شعر هست، یاد شما نیز با ما خواهد بود. زیرا باور دارم تنها صداست که می‌ماند.
محمدرضا شجریان (زاده اول مهر ۱۳۱۹ در مشهد) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوش‌نویس ایران زمین و نامزد ۲ جایزه گرمی بود که توسط سایت انجمن آسیا به‌عنوان پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی معرفی شد. همچنین روزنامه ونکوورسان او را یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی در سال ۲۰۱۰ و یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده‌ بود.
شجریان در طول فعالیت هنری خود موفق به تولید حدود ۶۰ آلبوم موسیقی، خوانندگی در تیتراژ فیلم‌هایی چون دلشدگان، ابجد و زمستان و اجرای بیش از ده‌ها کنسرت داخلی و بین المللی شد.
محمدرضا شجریان پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان در هفدهم مهرماه سال 1399 دارفانی را وادع گفت و در جوار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی