[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

ساخت یک ربات جدید برای کاوش اقیانوس‌های فرازمینی، روزنامه شیراز نوین

آنا/ یک ربات جدید توسط دانشمندان ساخته شده که در محیط‌های ناشناخته‌ای همانند اقیانوس‌های فرازمینی به کاوش ‌می‌پردازند.
دانشمندان معتقد هستند که اقیانوس شور اروپا می‌تواند آب بیشتری نسبت به کل زمین در خود نگه دارد. فضاپیمای Europa Clipper قرار است در مدار مشتری برای مطالعه اروپا پرواز کند. هم‌اکنون نیز یک ربات جدید توسط دانشمندان دانشگاه بریستول ساخته شده است که می‌تواند در اقیانوس‌ها شنا کند. این واحد‌های رباتیک که RoboSalps نامیده می‌شوند، بر اساس طراحی و زندگی زئوپلانکتون‌های مرموز الگوبرداری شده‌اند.
طبق یک بیانیه مطبوعاتی، آن‌ها طوری مهندسی شده‌اند که در محیط‌های ناشناخته مانند اقیانوس‌های فرازمینی کار کنند. RoboSalps می‌تواند به تنهایی عمل کند. آن‌ها با بدن بشکه‌ای شکل و نیمه شفاف خود شبیه چتر دریایی هستند، اما به خانواده Tunicata تعلق دارند، چرخه زندگی پیچیده‌ای دارند و با تشکیل کلنی‌ها بین نسل‌های منفرد و جمعی تغییر می‌کنند. RoboSalp از یک ساختار لوله‌ای نرم بسیار سبک ساخته شده است. این ربات همانند هواپیمای بدون سرنشین است و می‌تواند در اعماق دریاها شنا کند.
به گفته محقق «والنتینا لو گاتو» از دپارتمان مهندسی هوافضای بریستول «این ربات پتانسیل انجام وظایف پیچیده را دارد. به دلیل وزن کم و استحکام بالا برای مأموریت‌های اکتشافی در زیر آب ایدئال هستند.»
هر ماژول RoboSalps به لطف یک موتور کوچک با ساختار لوله‌ای نرم می‌تواند به تنهایی شنا کند و هنگامی‌که چندین واحد به یکدیگر متصل می‌شوند، یک سیستم زائد را تشکیل می‌دهند و با وجود شکست، همچنان می‌توانند کار کنند. کل سیستم می‌تواند حرکت کند حتی اگر یک ماژول خراب شود. RoboSalps همچنین می‌تواند به بخش‌های متعددی تقسیم شود که هر کدام در جهت متفاوتی کاوش کند و بعداً در پیکربندی جدید برای هدفی متفاوت دوباره سرهم می‌شود. 
ویژگی کارآمد این ربات‌های جدید باعث می‌شود که بتوانند مأموریت‌های خودمختار را به صورت ایدئال انجام دهند. این ربات‌ها قادر هستند در شرایطی همچون محیط‌های دوردست زیردریایی، تونل‌های فاضلاب و سیستم‌های خنک کننده صنعتی کاوش کنند. این گروه تحقیقاتی همچنین در حال توسعه روش‌های کنترلی هستند که می‌تواند از انطباق ماژول‌ها برای دستیابی به حرکات کارآمدتری بهره‌برداری کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی