[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب درباره همکاری ایران و چین، روزنامه شیراز نوین

سفر سه‌روزه آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور به چین از منظر کارشناسان و تحلیلگران، در ابعاد سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی برای جمهوری اسلامی ایران و نیز مناسبات منطقه‌ای و جهانی حائز اهمیت بوده و به باور ناظران، جایگاه ایران را همکاری با قدرت‌های بزرگ نشان می‌دهد.
به گزارش ایرنا، سفر رئیس‌جمهور ایران به سرزمین اژدهای زرد، در قالب دعوت رسمی «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور خلق چین و نخستین سفر دولتی (State visit) در دو دهه گذشته است که با آداب کامل تشریفات انجام می‌شود که نشان‌دهنده توجه میزبان است. البته رئیس‌جمهور چین در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ یعنی هفت سال پیش سفری به تهران داشت؛ او در این سفر در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی، مواضع جمهوری اسلامی ایران را در حوزه توسعه روابط با شرق شنید و از آن استقبال کرد. همزمان با سفر آیت‌الله رئیسی، مرور این بیانات خالی از لطف نیست؛ زیرا نشان می‌دهد دولت سیزدهم با رویکرد توسعه مناسبات خود در ابعاد منطقه‌ای و جهانی و چندجانبه‌گرایی، به دنبال تأمین منافع بلندمدت و میان‌مدت کشور در قالب گسترش همکاری با قدرت‌های اقتصادی جهان است.گزیده این بیانات به شرح زیر است:
* دولت و ملت ایران همواره به‌دنبال گسترش روابط با کشورهای مستقل و قابل اطمینان همچون چین بوده و هستند و بر همین اساس، توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای یک روابط استراتژیک ۲۵ساله، کاملاً درست و حکمت‌آمیز است.
* احیای «جاده‌ ابریشم» و گسترش همکاری‌های کشورهای واقع در این مسیر ایده‌ای کاملاً منطقی و قابل قبول است.
* جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه همکاری‌های چین در دوران تحریم را فراموش نخواهد کرد.
* ایران تنها کشور مستقل در منطقه است که در زمینه انرژی می‌تواند مورد اطمینان قرار گیرد؛ زیرا برخلاف برخی کشورهای منطقه، سیاست انرژی ایران تحت‌تأثیر هیچ عامل غیرایرانی قرار نمی‌گیرد.
* کشورهای مستقل به‌دنبال همکاری‌های بیشتر با یکدیگر هستند و توافق ایران و چین برای روابط استراتژیک ۲۵ساله در همین چارچوب است که باید با پیگیری جدی دو طرف، توافق‌ها حتماً به مرحله‌ عملیاتی برسند.
* «چین واحد» از سیاست‌های اصولی و قطعی جمهوری اسلامی ایران است.
* امیدواریم نتایج گفت‌وگوها و توافق‌ها به معنی واقعی کلمه برای هر دو طرف سودمند باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی