[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

حذف یارانه‌بگیران غیرشمول ، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شد ضمن به‌روزرسانی داده‌ها، افرادی که مشمول دریافت یارانه نیستند را حذف کرده و مشمولان جدید را ثبت‌نام کند.
به گزارش ایرنا، رحیم زارع در توضیح نشست صبح روز چهارشنبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ به خبرنگاران گفت: طبق مصوبه این کمیسیون، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شد ضمن به‌روزرسانی داده‌ها، افرادی که مشمول دریافت یارانه نیستند را از پرداخت یارانه حذف کنند. همچنین سازمان هدفمندی یارانه‌ها و وزارت تعاون مکلف شدند نسبت به ثبت‌نام افراد جدید متقاضی طبق قانون اقدام کنند؛ یعنی افرادی که یارانه حق آنهاست و اکنون به آنها 
پرداخت نمی‌شود.
زارع اظهار داشت: در نشست روز چهارشنبه کمیسیون مصوب شد خرید برق از نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس هزینه تمام شده حسابرسی صورت گیرد و همچنین به دولت اجازه داده می‌شود از طریق سازمان انرژی اتمی نسبت به احداث ۱۰هزار مگاوات نیروگاه اتمی تولید برق از طریق مشارکت با سازندگان بین‌المللی و صنایع داخلی اقدام کند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ درباره مصوبه دیگر این کمیسیون گفت: سازمان برنامه و بودجه مکلف شد حداکثر تا پایان تیرماه سال ۱۴۰۲ گزارش اجرای طرح‌های عمرانی را که هزینه آن از محل اعتبارات عمرانی دولت تأمین می‌شود، به کمیسیون‌های بودجه، عمران، کشاورزی و اقتصادی ارائه کند.
نماینده مردم آباده در مجلس در ادامه تأکید کرد: به منظور هوشمندسازی، ایجاد شفافیت و امکان رصد گردش وجوه دولت موظف شد با محوریت سازمان برنامه و بودجه کشور و همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به ایجاد نظام یکپارچه مدیریت مالی در بخش عمومی به عنوان یکی از طرح‌های دولت هوشمند اقدام کند.
وی در ادامه بیان کرد: این کمیسیون تصویب کرد که ۲۵ درصد تولید و ساخت اقدام ملی مسکن در اجرای قانون جهش تولید توسط اتاق تعاون ایران از طریق تعاونی‌های مسکن در سراسر کشور انجام شود. همچنین دولت مجاز است نسبت به واگذاری ساختمان‌های مازاد سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها و شهرستان‌ها به سازمان و دستگاه‌های اجرایی فاقد ساختمان در همان استان و شهرستان اقدام کند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در ادامه گفت: سازمان بیمه سلامت سال آینده موظف است شرایط لازم برای اجرای بیمه همگانی برای همه افراد جامعه با تسهیل فرایندهای ثبت‌نام فراهم کند که این موضوع در بودجه چند سال اخیر نیز مصوب شده است.
زارع با بیان اینکه کمیسیون تلفیق در بند «و» تبصره ۱۷ را حذف کرد، اظهار داشت: در این بند آمده بود «ساز و کار و ساختار قیمت‌گذاری دارو و ملزومات پزشکی در بسته بیمه پایه و تعرفه خدمات دارویی همانند سایر خدمات تشخیصی و درمانی بر اساس ساز و کار تعیین شده در بند الف ماده ۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور تعیین خواهد شد»؛ در واقع کمیسیون تلفیق این فرایند قیمت‌گذاری را حذف کرد.
زارع گفت: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تا ۱۰۰ درصد هزینه درمانی مشمولان مواد ۱۲ و ۱۳ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران بر اساس سطح‌بندی خدمات موردنیاز جامعه هدف متناسب با نوع ایثارگری و درصد جانبازی ارائه می‌گردد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ درباره مصوبه دیگر این کمیسیون اظهار داشت: در سال‌ آینده مطالبات و بدهی‌های مراکز درمانی وزارت بهداشت و سازمان تأمین اجتماعی از یکدیگر با تأیید سازمان برنامه و بودجه قابل تهاتر 
خواهد بود.
این نماینده مجلس در ادامه عنوان کرد: ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده درباره درآمد حاصل از یک درصد مالیات بر ارزش افزوده مربوط به وزارت بهداشت است؛ سازمان امور مالیاتی مکلف شد به خزانه داری کل کشور به محض وصول واریز کند. خزانه داری مبالغ دریافتی را در هر ماه تا پانزدهم همان ماه باید به وزارت بهداشت واریز کند.
نماینده مردم آباده در مجلس ادامه داد: در سال ۹۲ تصویب شد که از درآمدهای حاصل از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، یک درصد در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد که این رقم برای سال آینده حدود ۲۵هزار میلیارد تومان است. سازمان امور مالیاتی با مصوبه مجلس در سال آینده مکلف شد به محض وصول این درآمد را به خزانه واریز کند و خزانه هم باید تا پانزدهم همان ماه به حساب وزارت بهداشت مختص حوزه سلامت بدهد.
زارع با بیان اینکه طبق مصوبه کمیسیون دستگاه‌های اجرایی موظف شدند برنامه‌های اجرایی خود را در راستای برنامه‌های کلان مندرج در این قانون به تأیید دستگاه‌های سیاست‌گذار ذی‌ربط برسانند، گفت: همچنین باید تا پایان خردادماه مبادله موافقت‌نامه‌های خود را با سازمان برنامه و بودجه کشور انجام دهند. همچنین تخصیص اعتبارات با رعایت ماده ۳۰ قانون برنامه و بودجه متناسب با تحقق اهداف برنامه‌های کلان و با رعایت قوانین و مقررات در حدود منابع وصولی بودجه عمومی دولت تعیین می‌شود. این بدان معناست که بر اساس گزارش‌های اجرایی بودجه و پیشرفت عملیاتی تخصیص 
صورت می‌گیرد.
وی افزود: مازاد درآمدهای عمومی و اقتصادی دستگاه‌های اجرایی در سقف رقم پیش‌بینی شده در ردیف‌های مربوط به بودجه ۱۴۰۲ با رعایت قوانین و مقررات مربوط توسط همان دستگاه‌ها یا استان مربوطه قابل هزینه است؛ همچنین به منظور ایجاد هماهنگی، شفافیت و یکپارچگی در سیاست‌گذاری حوزه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی وزارت کشور (سازمان امور اجتماعی) موظف است برنامه اجرایی دستگاه‌های ذی‌ربط را با همکاری دستگاه مربوطه و تأیید سازمان برنامه و بودجه تدوین کرده و تا خردادماه برای تصویب به شورای اجتماعی کشور ارائه کند.
زارع خاطرنشان کرد: کمیسیون تلفیق در نوبت بعد وارد بررسی تبصره‌های ۱۲، ۱۴، ۱۶ و ۱۸ می‌شود و به نظر می‌رسد بررسی جزئیات لایحه بودجه روز پنجشنبه در کمیسیون تلفیق به پایان می‌رسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی