[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

فرصت دوباره به بانوان فوتبالیست فارس ، روزنامه شیراز نوین

تیم فوتبال بانوان فارس که سال‌ها با مشکلات مالی دسته و پنجه نرم کرده، سرانجام از لیگ برتر بانوان کشور کنار گذاشته شد اما سازمان لیگ فدراسیون یک فرصت دیگر به این تیم داده است تا بتواند سهمیه خود را حفظ کند.
رقابت‌های این فصل لیگ برتر بانوان در حالی آغاز می‌شود که بسیاری از فوتبالیست‌های مطرح استان فارس به دلیل نبود حامی مالی، راهی تیم‌های دیگر کشور شدند و بر این باور هستند در صورتی که حمایت می‌شدند برای تیم شهرشان بازی می‌کردند.
هم اینک ۱۲ بازیکن از فارس در دیگر تیم‌های کشور شرکت دارند در صورتی که می‌توانستند برای استان خود افتخار کسب کنند اما کوچ را به آنچه بدقولی تعبیر شد ترجیح دادند.
همه ساله شاهد تعطیل شدن و خروج تیم‌های زیادی از فارس از چرخه لیگ‌های حرفه ای کشور هستیم که دلیل آن فراهم نشدن زیر ساخت‌ها برای بخش خصوصی ارزیابی شده است.
بر اساس آمار در سال ۸۷ بیش از ۱۲۰ تیم از فارس در لیگ برتر رشته‌های مختلف حضور داشتند اما هم اینک تعداد آنها بسیار محدود شده و کمتر از ۵۰ تیم در رده بانوان و آقایان فعال هستند که اگر روند عدم حمایت ادامه یابد سال به سال شاهد ریزش دیگر تیم‌ها خواهیم بود. بخش خصوصی انتظار دارد که تسهیلات دولتی بگیرد اما اداره کل ورزش و جوانان فارس به دلیل قانون عدم کمک به تیم‌های حرفه ای، نمی‌تواند تیم‌های فارس را حمایت کند و قانونگذار دست این دستگاه دولتی را بسته است.
بانوان ورزشکار فارس از شهرداری و شورای شهر شیراز خواستار حمایت شدند
بانوان ورزشکار استان فارس می‌پرسند چرا شهرداری‌های مختلف کشور از تیم‌های فوتبال شهرشان مانند شهرداری بم که هفت دوره قهرمان شده و همچنین شهرداری سیرجان حمایت می‌کنند، اما حمایت از تیم‌های شیرازی را این دو نهاد مستند به محدودیت قانونی کرده اند؟ آیا قانون فقط برای تیم‌های شیرازی در این کلان شهر باید اجرا شود؟
این ورزشکاران می‌گویند باید این ابهام‌ها بر طرف شود.
باشگاه زاگرس شیراز دو سالی است که تیم فوتبال بانوان را تحت پوشش داشته است و بنا به گفته قائم مقام این باشگاه قرار بوده شهرداری شیراز نیز از این تیم در فصل جدید حمایت کند اما در آخرین لحظه به دلیل منع قانونی منصرف شد.
همچنین سرمایه گذار باشگاه زاگرس هم اعلام کرده دیگر توان تیمداری ندارم؛ زیرا وعده‌ها محقق نشده، دستم خالی است و دیگر قادر نیستم از خرج زن و فرزندم هزینه فوتبال کنم.
با وجود اینکه نماینده تیم زاگرس در مراسم قرعه کشی شرکت داشت و قرار بود مدارک بازیکنان را به فدراسیون در موعد مقرر ارسال کند اما این امر محقق نشد و برای همین نیز از لیگ کنار گذاشته شدند؛ اگرچه تا امروز شنبه هشتم آذرماه فرصت دارند اسامی بازیکنان را به فدراسیون اعلام کنند.
تکاپوی هیئت فوتبال فارس، اداره کل ورزش و جوانان این استان و دست اندرکاران تیم زاگرس برای از دست ندادن آخرین فرصت شروع شده است و باید بینیم بانوان فوتبالیست استان فارس که در این شرایط کرونایی هیچ تفریحی ندارند آیا کسی پیدا می‌شود دست آنها را بگیرد تا سهمیه فارس حفظ شود؟
امروز شنبه هشتم آذرماه آخرین فرصت برای نماینده فارس است در صورتی که مسابقات لیگ برتر بانوان از هفتم آذر ماه ۹۹ آغاز شده اما یک فرصت طلایی نصیب بانوان فوتبالیست فارس شده است که باید منتظر ماند و دید تبدیل به گل می‌شود یا خیر.
قائم‌‌مقام باشگاه زاگرس: باید از ضرب‌الاجل فدراسیون استفاده کنیم 
قائم مقام باشگاه زاگرس شیراز با بیان اینکه باید از ضرب الاجلی که فدراسیون در اختیار ما گذاشته است نهایت بهره را ببریم، به ایرنا گفت: فدراسیون فرصت‌های زیادی داده است اما مشکلات مالی موجب شده است به تکاپو بیفتیم تا سهمیه از بین نرود.
امیر مقیمی ادامه داد: قاسم فصحت مدیر عامل باشگاه اعلام کرده است دیگر توان پرداخت هزینه‌های سنگین تیمداری را ندارم و دیگر نمی‌توانم از حق همسر و فرزندانم بگذرم.
وی ادامه داد: به امید آن بودیم که شهرداری به ما کمک کند اما به دلیل منع قانونی منصرف شدند با این حال حیدر اسکندرپور شهردار شیراز گفته است می‌توانم هزینه خوابگاه، زمین چمن، هزینه غذا و اتوبوس داخل شهر تأمین کنم.
مقیمی بیان داشت: قرار بود همراه اول نیز اسپانسر تیم شود اما این اتفاق نیفتاد؛ برای همین تا آخرین لحظه صبر کردیم و با وجود اینکه در مراسم قرعه کشی شرکت کرده بودیم، نتوانستیم با بازیکنان تیم قرارداد ببندیم.
وی گفت: شورای شهر شیراز گفته است مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان کمک می‌کنم اما تنها مشکل ما ۲۰ درصد قرارداد بازیکنان و هزینه‌های سفر بیرون از استان است که هزینه زیادی دارد.
قائم مقام باشگاه زاگرس با اشاره به اینکه با توجه به بیماری کرونا، هر دو هفته باید بازیکنان تست بدهند، افزود: هزینه تست هر بازیکن ۲۵۰ هزار تومان می‌شود که این هم شخصی متقبل کرده است که این هزینه را که هر بار حدود پنج میلیون تومان می‌شود، کمک کند. ضمن اینکه هزینه لباس را هم شخص دیگری متقبل شده است.
مقیمی گفت: ۶ نفر از بازیکنان تیم فارس که صبر کرده بودند تکلیف تیم مشخص شود، وضعیت محقق نشد و راهی بوشهر شدند ولی با این حال می‌توانم رایزنی کنیم که قرارداد خود را فسخ کنند. در صورتی که حمایت شویم و هزینه سفر و قرارداد بازیکنان تأمین شود ولی با آنها قرارداد نبندیم، نمی‌توانیم در لیگ شرکت کنیم.
درخواست کمک از استاندار
وی افزود: در این شرایط حساس همه باید کمک کنند و از استاندار فارس می‌خواهیم به این مسئله مهم برای بانوان اقدام کند تا تنها سهمیه لیگ برتری فوتبال بانوان فارس از بین نرود و نیاز به یک عزم ملی در استان داریم.
مقیمی گفت: بازیکنان استان فارس حق دارند که تیم شهرشان را ترک می‌کنند؛ زیرا استان‌های دیگر تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای یک فصل قرار داد می‌بندند. با این وجود حاضرند با مبلغ کمتری در شهر خودشان بازی کنند؛ زیرا آنها به تیم شهرشان تعصب دارند. ضمن اینکه ما هم باید به فکر آنها باشیم.
معاون توسعه ورزش بانوان فارس: قانونگذار اجازه نمی‌دهد به بخش خصوصی کمک کنیم 
معاون توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان فارس با اظهار تاسف از حذف تیم فارس از لیگ برتر به ایرنا گفت: قانونگذار اجازه نمی‌دهد به تیم‌های بخش خصوصی کمک کنیم. با این حال می‌کوشیم تا این مشکل نیز با کمک مسوولان استان حل شود.
فریبا خالدی ادامه داد: با قائم مقام باشگاه زاگرس و مسئول ورزش شهرداری صحبت کردم و قرار بود این نهاد کمک کمک کند اما این اتفاق نیفتاده است.
معاون توسعه ورزش بانوان اظهار داشت: تا آنجا که می‌توانستیم در سال‌های گذشته هم از نظر مالی و هم از نظر معنوی به تیم فوتبال بانوان کمک کردیم، اما هم اینک دستمان بسته شده است.
وی بیان کرد : اعتباری که از سوی وزارت ورزش و جوانان به بانوان اختصاص یافته است شناسه دار است و مشخص شده که باید در کجا هزینه کنیم. 
نایب‌رئیس هیئت فوتبال: حامی مالی پیدا کرده بودیم 
نایب رئیس هیئت فوتبال فارس هم به ایرنا گفت: حامی مالی پیدا کرده بودیم تا تیم به آنها واگذار شود، اما قائم مقام باشگاه زاگرس اعلام کرد قرار است شهرداری کمک کند و ما نیز خیالمان راحت شد؛ اما دستمان را در حنا گذاشتند.
خاتون طهمورثی ادامه داد: تمام مکاتبات فدراسیون فوتبال را برای باشگاه زاگرس ارسال و چندین بار هم با آنها جلسه بر گزار کردیم و گفتند مشکلی از بابت حامی مالی نداریم که این امر اتفاق نیفتاد و با این حال فدراسیون چندین بار فرصت داد. منتها استفاده نکردند؛ اگرچه باز هم تا شنبه هشتم آذرماه فرصت داده اند.
مهاجم تیم زاگرس: بسیاری از بازیکنان به دلیل مشکلات مالی شیراز را ترک کردند
مهاجم تیم فوتبال زاگرس با انتقاد از شهرداری و شورای شهر شیراز به ایرنا گفت: فصل گذشته مشکلات زیادی از بابت مالی داشتیم برای همین بسیاری از بازیکنان خوب فارس مجبور به ترک شهرشان شیراز شدند.
غزال محمدی ادامه داد: قرار بود شهرداری و اداره کل کمک کنند، منتها بین مسئولان باشگاه و اداره کل مشکل ایجاد شد و پول‌ها پرداخت نشد.
وی اضافه کرد: با وجود پیشنهادهایی که داشتم اما هنوز با هیچ تیمی قرارداد نبسته ام و دوست دارم در صورتی که حق و حقوق ما پرداخت شود برای شهرم بازی کنم.
محمدی بیان داشت: تمام بازیکنان خوب ما جدا شده اند؛ زیرا مبلغ قرارداد بالا رفته است. ضمن اینکه من برای نیم فصل گذشته مبلغ ۲۵ میلیون تومان پیشنهاد دادم که موافقت نشد. این در حالی است که تیم‌های دیگر چندین برابر پول می‌دهند اما دوست دارم در شهرم بازی کنم.
وی گفت: فصل گذشته با وجود اینکه مصدوم بودیم با جان و دل بازی کردیم و توانستیم تیم را در لیگ برتر حفظ کنیم؛ ضمن اینکه مبلغ کل قرارداد من هنوز پرداخت نشده است. قدر ندانستند. اگرچه اولویت با تیم شهرم است منتها مبلغی به من پیشنهاد کردند که هزینه کرایه و پول بنزین هم نمی‌شد.
این فوتبالیست افزود: باید ما با مکمل‌های ورزشی بازی کنیم که ۶ میلیون تومان پول آن می‌شود. ضمن اینکه باید حامی مالی بیاید که قدرت نگهداری ۱۰ بازیکن خوب را داشته باشد و گرنه با بازیکنان جوان و متوسط باید فقط برای بقا بازی کنیم.
وی گفت: باید با تیم شهر‌هایی در لیگ برتر بازی کنیم که با شیراز مسافت زیادی دارد و باید با هواپیما برویم که بازیکنان خسته نشوند. من مجبور بودم با هزینه شخصی بلیت تهیه کنم؛ ضمن اینکه دوست دارند تیم شیراز در جدول باشد و برایشان فرق نمی‌کند در چه رده ای قرار گیریم.
نباید زنگ تفریح تیم‌ها شویم 
محمدی بیان کرد: هم اینک بلاتکلیف هستیم و بستن اینگونه تیم‌ها با این فرصت کم فایده ندارد. جوان گرایی زمان خاصی دارد؛ باید در کنار آنها چندین بازیکن باتجربه باشند و اگر قرار باشد زنگ تفریح حریفان شویم و دروازه ما گلباران شود بهتر است شرکت نکنیم.
مسئول سازمان لیگ فدراسیون: باز هم به فوتبال بانوان فارس فرصت می‌دهیم
مسئول برگزاری مسابقات بانوان سازمان لیگ فدراسیون فوتبال به ایرنا گفت: با توجه به اینکه حدود یک ماه پیش قرعه کشی کردیم و نماینده باشگاه زاگرس شیراز هم حضور داشت، مقرر شد تمام تیم‌ها مدارک قرارداد بازیکنان خود را تا بیست و هفتم آبان ماه ۹۹ ارسال کنند و کتباً هم به تیم‌ها نامه زدیم.
گلاره ناظمی ادامه داد: طبق آیین نامه تیم‌ها موظف هستند ۲ هفته پیش از شروع مسابقات فهرست حداقل ۱۴ بازیکن را به فدراسیون ارسال کنند و هر بار هم با قائم مقام باشگاه زاگرس تماس می‌گرفتیم اعلام می‌کردند شرکت خواهیم کرد و مدارک هم می‌فرستیم. اما این امر محقق نشد. وی اضافه کرد: با این وجود پنج روز مانده به شروع مسابقات باز هم تماس گرفتیم که جواب ندادند و باید در صورتی که نمی‌خواستند شرکت کنند هیئت فوتبال فارس را در جریان می‌گذاشتند.
فرصت طلایی برای تیم فوتبال بانوان زاگرس
مسئول سازمان لیگ با اشاره به اینکه با رایزنی غلامعلی هنرپیشه، رئیس هیئت فوتبال فارس یک فرصت طلایی دیگر به این تیم دادیم، افزود: با وجود اینکه مسابقات از هفتم آذرماه آغاز می‌شود اما به تیم زاگرس فرصت دادیم تا شنبه هشتم آذرماه مدارک خود را به فدراسیون ارسال کند. در غیر این صورت نماینده فارس به دسته یک سقوط خواهد کرد.
شهرداری بم، سپاهان اصفهان، هیئت فوتبال البرز، ذوب آهن اصفهان، همیاری آذربایجان غربی در گروه اول مسابقات لیگ برتر بانوان قرار دارند. همچین تیم‌های وچان کردستان، شهرداری سیرجان، ملوان بندر انزلی، پالایش گاز ایلام و نماینده بوشهر هم در گروه دوم به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی