[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

جشنواره «جایزه فیروزه» اردیبهشت ۱۴۰۲ در شیراز برگزار می‌شود، روزنامه شیراز نوین

به گزارش ایسنا، معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس از برگزاری هشتمین دوره جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی تحت عنوان «جایزه فیروزه» به میزبانی شیراز در ١٢ اردیبهشت ماه ١٤٠٢ خبر داد.
غلامرضا خوش اقبال چهارشنبه ٢٦ بهمن در یک کنفرانس خبری، حمایت از کالاها و محصولات فرهنگی با نگاه به کسب و کارهای فرهنگی و هنرهایی که تبدیل به یک فعالیت اقتصادی می‌شوند را هدف از برگزاری این جشنواره 
عنوان کرد.
او ارزش‌های فرهنگی تعریف شده در این جشنواره را شامل زیبایی شناختی، معنوی، اجتماعی، تاریخی و نمادین و در برگیرنده اصالت منطقه‌ای و بومی ذکر کرد.
معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس همچنین با بیان اینکه رویکرد این جشنواره ایده‌های فرهنگی استارت‌آپی، کسب و کارهای فرهنگی تجاری‌سازی شده و کسب و کارهای فرهنگی نوپاست، شاکله اصلی جایزه فیروزه را در ٤ بخش اسباب بازی، عروسک، نوشت افزار ایرانی و اسلامی و هدایای فرهنگی اعلام کرد. خوش اقبال از همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد، صندوق اعتباری هنر، انجمن ایران نوشت، ستاد فناوری‌های نرم و توسعه خلاق معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان و هیئت رسیدگی به مراکز فرهنگی در برگزاری این جشنواره خبر داد.
او جریان‌سازی‌های هنر و فرهنگ و ایده‌های نوپا که به یک کالای اقتصادی تبدیل می‌شوند را اصلی‌ترین هدف وزارت فرهنگ و ارشاد در برگزاری این جشنواره برشمرد و گفت: امسال در استان تنها وظیفه غربالگری اولیه این جشنواره را برعهده داریم. معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس با اشاره به تعیین دو مؤلفه عمومی و تخصصی در بخش داوری آثار این جشنواره اشاره کرد و گفت: در بخش عمومی، آثار باید برای نخستین بار ارائه شده باشد و دربرگیرنده قابلیت‌های تأثیرگذاری در منطقه باشد؛ همچنین برخوردار از شکل و ساختار و محتوای مناسب با موضوع جشنواره باشد؛ بدین معنا که رنگ فرهنگ و هنر در آن غالب باشد. خوش اقبال خاطرنشان کرد: همچنین در بخش تخصصی نیز آثار باید دارای کیفیت تولید باشند. در بعد فرهنگی باید دارای یک شخصیت واحد و دارای نشانه‌هایی متناسب با مؤلفه‌های فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد.
او ادامه داد: فراخوان این جشنواره در دی ماه امسال اعلام شد. ارزیابی و غربالگری اولیه نیز توسط اداره کل از ١٩ تا ٢٥ فروردین ماه ١٤٠٢ پیش‌بینی شده است. از ٢٦ فرودین تا ٥ اردیبهشت ماه آثار منتخب در مرحله اول غربالگری به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شوند و پس از بررسی به تهران ارسال و نهایتاً در ١٢ اردیبهشت ماه و آیین پایانی جشنواره با معرفی منتخبان سراسر کشور برگزار می‌شود. معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس همچنین ترغیب هنرمندان استان‌ها برای تبدیل خدمات فرهنگی خود به یک کالا و اثر اقتصادی را از ویژگی‌های شاخص جشنواره جایزه فیروزه ذکر کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در ادامه نشست به مفهوم اقتصاد خلاق که طی سه دهه اخیر در دنیا مطرح شده اشاره و عنوان کرد: این مفهوم اگرچه کمتر با اذهان آشناست، چون در این حوزه کمتر فعالیتی انجام شده است، اما یکی از مفاهیم به روز در حوزه اقتصاد خلاق است؛ اقتصادی که بنیان آن بر فرهنگ و هنر نهاده شده است. حمیدرضا قانعی ادامه داد: یک محصول یا کالای هنری باید فرایندی را طی کند تا آماده ارائه به جامعه مخاطب و بازار شود. این مهم در جامعه ما تحت عنوان بازارپردازی شناخته می‌شود؛ مفهومی که ممکن است برای اهالی کسب و کار آشنا باشد، اما در جامعه همچنان یکی از مفاهیمی است که کمتر به آن توجه شده است.
او خاطرنشان کرد: این جشنواره از رویدادهایی است که در کشور ما در ابتدای راه قرار دارد و جای کار بسیار زیادی دارد؛ چراکه به رونق اقتصاد بخش هنر کمک خواهد کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه جشنواره فیروزه با تمرکز بر ٤ حوزه تلاش دارد تا فعالان این اکوسیستم را شناسایی کند، گفت: وقتی این زیست‌بوم شناخته شد، مرحله بازآفرینی طی خواهد شد و نهایتاً به فضاسازی تبلیغات و انبوه‌سازی و اقتصاد پررونق می‌انجامد.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی