[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۸
  • دوره جدید

قـرار است دوبـاره امیــدوار شویم!، روزنامه شیراز نوین

    میثم محجوبی- شیرازنوین 
بازی ابتدای هفته فجر شهید سپاسی در برابر نود ارومیه گرچه مانند خیلی از بازی‌های لیگ یک از بار فنی بالایی برخوردار نبود، اما کم و بیش دارای جذابیت‌ها یا دست کم «نکات قابل ذکر»ی بود. 
نخستین نکته کنجکاوی برانگیز، حضور دوباره کلانتری روی نیمکت طلایی پوشان بود. در سه مرتبه قبلی که او هدایت فجر را به عهده گرفته بود، هیچ گاه چنین حمایت گسترده ای را پشت خود ندیده بود. او این بار در شرایطی هدایت این تیم را پذیرفت که هواداران از همیشه نا امید تر بودند. برخلاف تمامی فصول، این بار کمتر کسی بود که از امید به صعود صحبت کند. اما حالا چه شاخصه کلانتری باعث شده که بعضی‌ها از حضور دوباره اش استقبال کنند؟ 
کلانتری در مجموع، چهار فصل هدایت فجر شهید سپاسی در لیگ یک را به عهده داشته و سه بار این تیم را تا آستانه صعود به لیگ برتر پیش برده! هر چند دوبار ناکام شده و انتقاداتی را هم متحمل، اما همین کارنامه باعث می‌شود تا همه امیدوار باشند فجر پس از دو سال که در رتبه ای دور از نامش قرار گرفت، دوباره مدعی شود. بنابراین دیداری که در بعد از ظهری نیمه ابری، درست وسط آذرماه در ورزشگاه پارس شیراز برگزار شد، با دو دیدار قبلی یکسان نبود.
ساعت 14:05 دقیقه / شنبه 15 آذر 1399
 این بار اکیپ صدا و سیما نیز در ورزشگاه حضور دارد و قرار است برای اولین بار در این فصل، هواداران تیم‌های شیرازی شاهد پخش زنده دیدارهای تیمشان باشند. باز هم جای شکرش باقیست که در محرومیت تماشاگران از حضور در ورزشگاه، آنها حداقل می‌توانند ببینند تیمشان چه شکلی بازی می‌کند! هرچند با کیفیتی بسیار کمتر از آنچه شایستگی اش را دارند...
یک نفر خیلی ریلکس، پرایدش را کنار درب ورودی جایگاه پارک کرده و خونسردانه می‌رود در جایگاه تماشاگران می‌نشیند. زمان کمی تا آغاز بازی باقی مانده و فرصت نیست برویم پیدایش کنیم و از او بپرسیم: چطور به تو گیر ندادند؟!
جایگاه ویژه خلوت تر از دفعه قبل است. به طور کلی در بازی‌های قشقایی تعداد آدم‌های خیلی بیشتری را این جایگاه می‌بینیم و در بازی‌های فجر به مراتب کمتر. هر چند باز هم انگار نظارت و سخت گیری خاصی برای رعایت پروتکل‌ها وجود ندارد و تعداد آدم‌هایی که حضورشان ضرورتی ندارد، بیشتر از تعداد کسانی است که حتماً باید باشند!
حالا تیم‌ها به زمین آمده و فجری‌ها عکس یادگاری می‌گیرند. با توجه به شلوغی جایگاه، ترجیح می‌دهیم باز هم به طبقه دوم برویم. آنجا دیگر فقط بچه‌های صدا و سیما هستند که روی صندلی نشسته اند و مجتبی مدنی گزارشگر جوان شبکه فارس هم پشت میز سفیدرنگی نشسته و اسامی بازیکنان را برای بینندگان می‌خواند.
بازی رأس ساعت مقرر یعنی دو و ربع بعد از ظهر آغاز می‌شود. مانند بازی قبلی در رشت، این بار هم این میلاد احمدی است که اولین فرصت خطرناک فجر را به دست می‌آورد اما باز هم آن را از دست می‌دهد. پای او قبل از تماس با توپ، به زمین برخورد کرده و باعث می‌شود توپ به راحتی در اختیار دروازه بان قرار بگیرد. خودش هم دچار مصدومیت می‌شود و با کمک پزشک تیم اما با پای خودش از زمین خارج می‌شود. نیمکت نشینان و بعضی افراد حاضر در جایگاه، جوری به خاطر از دست دادن این موقعیت داد و فریاد می‌کنند که انگار هنوز بابت دو موقعیتی که احمدی در بازی قبل از دست داد، عصبانی هستند!
 فجر یکدست زرد پوش است و از رنگ مشکلی هم در لباسش استفاده شده و لباس نماینده ارومیه از لحاظ رنگ آمیزی تقریباً معکوس شده لباس فجری هاست. 
تقریباً ده دقیقه ازبازی گذشته و نود به لطف یک پرتاب اوت بلند، برای اولین بار توپ را به محوطه جریمه فجر شهید سپاسی وارد می‌کند. توپ به سادگی برمی‌گردد اما به نظر می‌رسد نود روی این حربه حساب باز کرده و این می‌تواند زنگ خطری برای دروازه فجری‌ها باشد.
فرزان دانا آقای گل سابق جوانان کشور (آن زمان عضو برق جدید بود) که دومین فصل حضورش در فجر شهید سپاسی را سپری می‌کند، برای اولین بار در ترکیب اصلی قرار گرفته است. اتفاق خوب، باز شدن پای چنین بازیکنی به گلزنی است. بازیکنی که هم بومی است، هم جوان است و اگر بتواند موفقیت‌های چندسال قبل خود را تکرار کند، سرمایه بزرگی برای فوتبال شیراز محسوب خواهد شد. اما او در سه فصل گذشته که به لیگ یک آمده نتوانسته چنین چیزی را اثبات کند.
در ده دقیقه نخست، بازی به طور کامل در اختیار فجری‌هاست و به نظر می‌رسد این تیم بتواند مانند دو بازی قبلی، برتری اش را از لحاظ مالکیت و نوع بازی بر حریف دیکته کند. اما این نگرانی وجود دارد که نتیجه نهایی نیز مانند دو بازی قبلی باشد! در دقیقه 11 شوت زمینی دانیال کردستانی از پشت محوطه جریمه به راحتی در اختیار رسول حسینی قرار می‌گیرد. 
برخلاف بازی قبلی، امروز عکاسان بیشتری هم در استادیوم حضور دارند. چهار نفر در کنار نقطه کرنر سمت دروازه نود ارومیه مشغول عکس برداری از صحنه‌های حساس و جالب بازی هستند. مانند بازی‌های قبلی، باز هم مهرزاد معدنچی با لباس سفید رنگش کنار زمین تیم را هدایت می‌کند. 
در دقیقه 13 علی کرمی بازیکن نود به خاطر یک پرتاب اوت آن هم در میانه میدان، اعتراض نسبتاً تندی به داور می‌کند. کادر فنی نود هم همگی جلو می‌آیند برای اعتراض که واقعاً ارزشش را ندارد.
فجر با اینکه تیم برتر میدان است، اما خطاهای خیلی بیشتری هم نسبت به حریف انجام می‌دهد. تا اینجا پنج به یک! به دقیقه بیستم که می‌رسیم، بازی از تب و تاب افتاده و آرام شده است. فجر تا اینجا پنج حمله روی دروازه حریف انجام داده در حالی که نود حتی یک بار هم نتوانسته کاری انجام دهد که بشود اسمش را «حمله کردن» گذاشت. 
درست به لحظات میانی نیمه نخست که نزدیک می‌شویم، مهدی فروردین سرمربی سابق قشقایی و نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی، فرزاد هنرپیشه رئیس هیئت فوتبال فارس و عباس حاجی زاده مدیرکل ورزش استان وارد طبقه دوم استادیوم شده و روی مبل‌های چرمی که از قبل برایشان در نظر گرفته شده می‌نشینند. آنها هم از مزیت پذیرایی با میوه و مخلفات برخوردارند و هم مجبور نیستند بین جمعیت حدود پنجاه شصت نفری طبقه پایین حضور داشته باشند؛ که خب ریسکش کمی بالاتر است!
در دقیقه 24 علی بشیری بازیکن شماره 2 و دفاع راست نود ارومیه با پرتابی که با پشتک وارو همراه است، توپ را به سمت دروازه وحید عزیزی دروازه بان و کاپیتان بنفش پوش فجری‌ها می‌فرستد و او توپ را با کش دادن به بدن خود جمع می‌کند. 
با گذشت نیمی از زمان نیمه اول و نتیجه نگرفتن فجر، معدنچی فریاد می‌زند که سعید جایش را با علوان عوض کند. همین حضور سعید زارع و احسان علوان زاده در گوش‌های راست و چپ فجر شهید سپاسی نشان دهنده این است که فجر حداقل در ترکیب اصلی خود از بازیکنان توانمندی برخوردار است. این دو بازیکن در سال‌های اخیر در لیگ برتر به میدان رفته اند و بار فنی بالایی دارند.
در دقیقه 27 باز هم بشیری صاحب یک پرتاب اوت می‌شود و آن را هم با پشتک پرتاب می‌کند به داخل محوطه که باز هم به راحتی برمی‌گردد. ظاهراً این تنها راه ورود توپ به هجده قدم فجر شهید سپاسی است. 
اولین کرنر فجری‌ها در دقیقه 31 توسط رحیم آلبوغبیش ارسال می‌شود. امیر شبانی مدافع پیش تاخته می‌خواهد با یک قیچی برگردون دروازه را هدف قرار دهد اما داور خطای او را اعلام می‌کند تا این موقعیت هم از دست برود. 
یحیی بهاری مدیر همیشه پر سر و صدای نود ارومیه که روی نیمکت حضور دارد، با کوچک‌ترین اتفاقی به همراه کادرفنی به کنار زمین حرکت می‌کند. داور به سراغشان می‌رود و خیلی مؤدبانه به آرامش دعوتشان می‌کند: «خواهش می‌کنم بفرمایید عقب.» مشخص هم نیست به چه چیزی اعتراض می‌کنند.
در دقیقه 35 علوان زاده یک ضربه خطا را از گوشه محوطه روی دروازه ارسال می‌کند. محمد قنبری مدافع بلند قامت و موتراشیده ی فجری‌ها با رسول حسینی گلر سبزپوش حریف برخورد کرده و هر دو بدون حرکت روی زمین می‌افتند. داور با سوت‌های پیاپی خواستار حضور برانکارد و کادر پزشکی در زمین است. بی حرکت بودن دو بازیکن کمی نگرانی ایجاد کرده اما بعد از لحظاتی ابتدا قنبری بلند شده و از زمین خارج می‌شود. حسینی هم بالاخره بلند شده، آبی می‌نوشد و توپ را به سمت زمین فجری‌ها شوت می‌کند. انگار نه انگار مصدومیتی در کار بوده است.
در دقیقه 39 دومین موقعیت خطرناک فجری‌ها خلق می‌شود. ضربه کرنر علوان زاده با ضربه سر قنبری همراه می‌شود اما حسینی به زیبایی توپ را از زیر طاق به کرنر می‌فرستد. یک دقیقه بعد، سعید زارع با یک ضربه قیچی بغل دروازه را تهدید می‌کند اما توپ خارج از چارچوب دروازه است و با این حال حسینی هم روی آن اثر می‌گذارد. در دقیقه 42 هم کاشته ارسالی آلبوغبیش با ضربه سر فرزان دانا همراه می‌شود و توپ از کنار دروازه به بیرون می‌رود.
دو دقیقه وقت تلف شده در حالی توسط داور چهارم اعلام می‌شود که فجر باز هم نتوانسته از برتری هایش استفاده کند. نیمه اول بدون رد و بدل شدن گلی به پایان می‌رسد.
نیمه دوم هم دقیقاً رأس ساعت آغاز می‌شود؛ با احتساب دو دقیقه وقت تلف شده نیمه اول، رأس ساعت 15:17 دقیقه. هوا کمی سردتر شده و معدنچی این بار با کاپشن مشکی اش کنار زمین حضور دارد. 
در دومین دقیقه نیمه دوم، پرتاب اوت دیگری از علی بشیری، این بار کمی وحید عزیزی را به زحمت می‌اندازد اما بالاخره توپ دور می‌شود. یک دقیقه بعد دوباره پرتاب اوت و این بار به راحتی در دستان عزیزی. نود نیمه دوم را بهتر آغاز کرده و اولین موقعیت را هم در دقیقه پنجم این نیمه ایجاد می‌کند. باز هم بشیری در متن حرکت قرار دارد و با ورود به محوطه، ضربه ای روانه دروازه فجری‌ها می‌کند که توپ با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون می‌رود. او پنج دقیقه بعد دوباره یک پرتاب اوت پشتکی انجام می‌دهد و این بار قنبری با ضربه سر توپ را دفع می‌کند.
اولین کارت زرد مسابقه در دقیقه 57 صادر می‌شود. داور به شیوه داوران انگلیسی، امیرحسین صدقی مدافع راست فجر را فرامی‌خواند، ابتدا با او کمی صحبت می‌کند و سپس با آرامش کارت زرد را نشانش می‌دهد. عملکرد اخلاقی داور تا اینجای کار، قابل تقدیر است.
حالا کلانتری هم برای اولین بار پس از دو و نیم سال کنار زمین حضور پیدا کرده، دست هایش را بلند کرده و سر بازیکنانش فریاد می‌زند.
در دقیقه 58 دوباره پرتاب اوت بشیری و دوباره دفع توپ از قنبری. این پلان تکراری، دیگر دارد حوصله همه را سر می‌برد. کلانتری و معدنچی در حال صحبت با یکدیگر، به نفراتی که در حال گرم کردن هستند خیره شده اند. به زودی تعویضی در راه است.
اما پیش از هر تعویضی، گل به ثمر می‌رسد. در دقیقه 64 احسان علوان زاده چسبیده به گوشه محوطه جریمه سرنگون می‌شود. دانیال کردستانی بلافاصله با اشاره دست از کلانتری درخواست می‌کند که اجازه زدن ضربه را به او بدهد. بعد هم پشت توپ می‌ایستد و در حالی که انتظار می‌رود توپ را از آن زاویه روی سر سایر بازیکنان ارسال کند، آن را مستقیماً به سمت دروازه می‌فرستد. توپ در حال رسیدن به گوشه دروازه است که حسینی با دست آن را لمس می‌کند اما توپ پس از برخورد به تیر عمودی وارد دروازه می‌شود؛ فریاد شادی فجری‌ها و پریدن دانیال کردستانی در آغوش مهرزاد معدنچی. این اولین بار در این فصل است که فجر از رقبایش پیش می‌افتد.
بلافاصله پس از این گل، رضا آقابابایی و نیما پرتو به جای فرزان دانا و میلاد احمدی وارد بازی می‌شوند. مربی نود خطاب به بازیکنانش فریاد می‌زند: «محکم بازی کنید، جبران می‌کنیم.»
نیما پرتو با بازیکنان حریف درگیر شده و با تذکر داور هم آرام نمی‌شود. بالاخره داد و فریادهای کلانتری و معدنچی باعث می‌شود که بی خیال شده و به عقب برگردد. در دقیقه 72 فجر شانس این را دارد که با زدن گل دوم خیال خود را راحت کند اما سعید زارع از ارسال زیبا و دقیق علوان زاده استفاده نمی‌کند و توپ را با بغل پا از کنار دروازه به بیرون می‌فرستد. علوان زاده همان گوشه زمین می‌ایستد، در حالی که نود در حال طرح ریزی حمله است. آلبوغبیش پس از اینکه خطا را مرتکب شده و اخطار گرفته، خطاب به علوان زاده فریاد می‌زند: «چرا برنمی گردی؟» بازیکن سابق پرسپولیس هم فقط کمی حرکتش را تند می‌کند اما هنوز در میانه‌های زمین حریف قرار دارد.
در ادامه تا انتهای بازی، چندبار دیگر هم شاهد پرتاب‌های بی ثمر علی بشیری هستیم. یکی از پرتاب‌های او حتی به تیر افقی هم برخورد می‌کند اما این هم ارزشی ندارد چون در صورت ورود توپ به دروازه نیز، چنین گلی مردود است. در دقیقه 75 آقابابایی با بازیکن نود درگیر شده و روی زمین می‌افتد. داور به هر دو بازیکن کارت زرد نشان می‌دهد. 
حالا نود کمی فشار را بیشتر کرده و فجر به چیزی جز دفع توپ فکر نمی‌کند. البته حملات نود آن قدر بی رمق است که حتی یک موقعیت نصفه نیمه هم روی دروازه عزیزی ایجاد نمی‌شود. 
به اواخر بازی رسیده ایم و حالا کلانتری که از نحوه بازی تیمش کلافه شده، بر سر مدافعانش فریاد می‌زند که توپ را بگیرید و از همان عقب پاس کاری کنید. اما همین کار با پرس سنگین نود مواجه شده و باعث تقدیم اوت دیگری به شماره 2 نود می‌شود. این بار هم پرتاب او به سادگی برگشت داده می‌شود. 
هنوز پنج دقیقه به پایان وقت معمول مسابقه باقی مانده اما گزارشگر صدا و سیما جلوی دوربین ایستاده و آیتم پایانی را به همراه نتیجه ای که تا این لحظه به دست آمده می‌خواند؛ به این امید که گل دیگری زده نشود وگرنه مجبور است دوباره همین کار را تکرار کند.
با رسیدن به دقیقه 90، چهار دقیقه وقت تلف شده اعلام می‌شود. دوباره پرتاب اوتی دیگر نصیب نود و بشیری می‌شود. دروازه بانشان از راه دور فریاد می‌زند: «گُله ها.» اما انرژی مثبت او نتیجه کاملاً معکوس می‌دهد و این پرتاب مستقیماً به خارج از زمین رفته و با تور کنار دروازه برخورد می‌کند. 
کلانتری آخرین تعویضش را هم انجام می‌دهد و در دقیقه 93 احسان گنجی را به جای سعید زارع به میدان می‌فرستد. آخرین پرتاب اوت بشیری در دقیقه 94 توسط امیرشبانی دفع می‌شود و فجری‌ها نفسی به راحتی می‌کشند.
با سوت پایان بازی، فریاد شادی فجری‌ها به گوش می‌رسد. آنها بالاخره توانستند سه امتیاز را کسب کرده و از زیر فشار روانی تا حدودی خارج شوند.
پس از بازی دوربین شبکه ورزش خارج از اتاق کنفرانس مشغول صحبت با مهدی فروردین است. در حالی که آن طرف فرهاد فضلی سرمربی نود ارومیه دراتاق کنفرانس مشغول داد و فریاد است و از مسئولان به خاطر رسیدگی نکردن به وضعیت تیمش گله دارد. پس از او هم کلانتری با وضعیتی کاملاً متفاوت پشت تریبون حاضر می‌شود و پس از چند دقیقه صحبت و حرف‌های مثبت و تشکر از این و آن، در حال خروج از اتاق می‌گوید: «از همین الان فکرم مشغول بازی بعد است. کار خیلی سختی داریم.» فضا اما به طور کلی امیدوارکننده است؛ انگار قرار است امسال دوباره به صعود امیدوار شویم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی