[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

سهم بخش تولید از اوراق بدهی بسیار پایین است، روزنامه شیراز نوین

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال ۱۳۹۸ از مجموع ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر شده در بازار سرمایه، تنها در حدود ۲.۵ درصد سهم بخش صنعت ومعدن بوده است که سهم قابل قبولی نیست.
به گزارش ایسنا، سعید زرندی در جلسه کارگروه تأمین مالی افزود: در دنیا بخش مهمی از تأمین مالی واحدهای تولیدی از انتشار اوراق می‌باشد، اما در سال گذشته تنها حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان انتشار اوراق در بخش صنعت و معدن داشتیم.
وی تصریح کرد: ارقام اوراق بدهی منتشر شده برای شرکت‌های تولیدی نشانگر این است که کمتر از یک درصد منابع مالی پرداختی به بخش تولید از شبکه بانکی از محل اوراق تأمین شده است که این سهم حتماً باید افزایش یابد. اتکای بیش از حد تولید به سیستم بانکی و محدودیت‌های مالی بانک‌ها برای این بخش، دچار اشکال است که باید برای آن چاره اندیشی عملیاتی شود.
زرندی افزود: با برنامه ریزی و پیگیری‌های زیادی که انجام شد، تاکنون و طی سال‌جاری بیش از ۸ هزار میلیارد تومان انواع اوراق بدهی برای بخش تولید منتشر شده که رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد و تا پایان سال این عدد افزایش خواهد داشت که با وجود رشد قابل توجه نسبت به سال گذشته اما هنوز هم این سهم، پایین است. ضمن اینکه باید مسیر استفاده از این ابزارها تسهیل شود اما سیستم‌های سنتی مالی در بنگاه‌ها هم باید تغییر کند و به جای اینکه تمام وقت و تلاش بنگاه‌ها صرف دریافت تسهیلات از نظام بانکی شود باید به طرف بهره مندی از ابزارهای نوین مالی حرکت کنند. وی با اشاره به اینکه مسئله اصلی بنگاه‌ها در استفاده از تأمین مالی در بازار بدهی موضوع رکن ضامن است، گفت: رتبه بندی اعتباری بنگاه‌ها که اخیراً عملیاتی شده کمک بسزایی به تسریع و تسهیل تأمین مالی در بازار سرمایه می‌کند که باید تقویت شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی