[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

خروج قشقایی از جاده آرامش، روزنامه شیراز نوین

      میثم محجوبی- شیرازنوین 
 قشقایی باز هم باخت. باز هم بازی خانگی را بدون گرفتن امتیازی و یا دست کم زدن گلی به پایان رساند تا در همین هفته‌های نخست، یک تیم بحران زده لقب بگیرد.
بعد از ظهر پنجشنبه در هوای آفتابی اما اندکی سردِ ورزشگاه پارس، مشکی پوشان قشقایی به مصاف رایکای بابل رفتند. برخلاف اعلام قبلی، از اکیپ صدا و سیما خبری نبود. علت این امر را از مدیر رسانه ای باشگاه قشقایی جویا شدیم و او گفت: طبق چیزی که به ما گفتند، به دلیل پخش مستقیم لیگ برتر هندبال، واحد سیار صدا و سیما به سالن صدرا اعزام شده و واحد سیار خصوصی نیز برای حضور در این مسابقه 8 میلیون تومان طلب کرده بود!
اینکه آیا پخش مستقیم دیدار قشقایی در دوران محرومیت تماشاگران از حضور در ورزشگاه، به اندازه 8 میلیون تومان ارزش داشته یا نه، سؤالی است که باید مسئولان باشگاه قشقایی به آن پاسخ بدهند. مالک و مدیرعامل باشگاه قشقایی هم پس از مدت‌ها در ورزشگاه حضور داشت و در کنار مهدی فروردین و عباس حاجی زاده (نماینده مجلس و مدیرکل ورزش استان) به تماشای بازی نشست.
در دقیقه 12 مسابقه دروازه میزبان توسط بنفش‌ها فرو ریخت. تعلل مدافعان قشقایی در محوطه جریمه باعث شد تا امین رضایی از فرصت استفاده کرده و با یک ضربه پشت پا توپ را وارد دروازه کند؛ اتفاقی نگران کننده برای قشقایی که در بازی گذشته هم پس از دریافت گل اول، عصبی شده و نتوانسته بود به بازی برگردد.
اما قشقایی از همین دقیقه به بعد، به طور کامل حاکم توپ و میدان شد. آنها بارها و بارها روی دروازه حریف خطرساز شدند و در چند صحنه، فرصت‌ها را به شکل عجیبی از دست دادند. به عنوان مثال دو دقیقه پس از گل رایکا، کرنر ارسالی روی دروازه رایکا در دو سه مرحله توسط بازیکنان قشقایی می‌توانست وارد دروازه شود که این اتفاق رخ نداد. بازیکن حریف وارد دروازه شد و لحظاتی به تور چسبید اما توپ نه! 
در دقیقه 16 نیز حرکت بسیار خوب علی درخشان (زننده تنها گل قشقایی در این فصل) با شوت او همراه شد اما توپ از بالای دروازه به بیرون رفت. 
از دقیقه 20 به بعد، برخی حواشی در کنار زمین و جایگاه ویژه پررنگ تر شدند. باشگاه قشقایی حدود 30-40 هوادار با خود به جایگاه ویژه آورده بود. البته آنها هوادار عادی نبودند و بیشتر به «دادزن» شباهت داشتند. دادزن اصطلاحی است که در سال‌های اخیر در مسابقات فوتبال ایران و به خصوص لیگ‌های پایین تر مُد شده و به کسانی اطلاق می‌شود که برای فشار آوردن به داور مسابقه یا تیم حریف، دائماً مشغول داد و فریاد هستند. همین رفتار همراهان تیم قشقایی باعث شد تا کادر فنی رایکا از کوره دربرود و شروع به اعتراض کند. این اعتراضات با دخالت مسئولان برگزاری مسابقه همراه شد و نتیجه بخش هم بود. همراهان پرسروصدای قشقایی از جایگاه خارج شده و هرچند به طبقه دوم آمده و روی سکوها پراکنده شدند، اما از تیم میهمان دیگر اعتراضی در این باره شنیده نشد.
البته در همین دقایق و در حالی که تیم رسانه ای باشگاه رایکا مشغول پخش زنده تصاویر از طریق فضای مجازی برای هوادارانش بود، چندتن از عوامل قشقایی به شخص فیلم بردار حمله ور شده و گوشی او را ضبط کردند. مدیر رسانه ای این باشگاه پس از بازی گفت: همکار من در حال فیلم برداری از مسابقه و پخش بازی از طریق صفحه رسمی باشگاه در فضای مجازی بود که مورد حمله یک سری اشخاص قرار گرفتیم. ظاهراً یکی دو نفر از مسئولان و هواداران باشگاه قشقایی بودند که حمله کردند و تلفن همراه همکار من را گرفتند و تا آخر بازی هم به او پس ندادند که این اتفاق باعث شد پخش زنده ما از حدود دقیقه 30 به طور کامل قطع شود.
بازی در بخش سوم نیمه اول باز هم با برتری قشقایی همراه بود اما فرصت‌ها تبدیل به گل نشدند. در دقیقه 31 بهترین فرصت آنها در تمام طول مسابقه شکل گرفت اما کاشته ارسالی را نتوانستند از یک قدمی وارد دروازه کنند. در دقیقه 37 یک برخورد در محوطه جریمه باعث شد تا قشقایی‌ها فریاد پنالتی سر دهند اما داور اعتقادی نداشت و به نظر هم خطا نمی‌رسید. در دقیقه 44 رایکا هم بالاخره در ضدحمله صاحب موقعیت شد اما توپ را از بالای دروازه به بیرون فرستادند. آخرین فرصت نیمه اول هم نصیب قشقایی شد که ضربه سر بازیکن این تیم به شکل خطرناکی از بالای دروازه به بیرون رفت.
در آغاز نیمه دوم باز هم حواشی اطراف زمین وجود داشت و ظاهراً این بحث بر سر همان تلفن همراه ضبط شده همراهان تیم رایکا توسط همراهان تیم قشقایی بود. 
قشقایی در 20 دقیقه ابتدایی نیمه دوم عملکرد بسیار خوبی داشت و با ایجاد فشار سنگین روی دروازه حریف، سه بار تا آستانه زدن گل هم پیش رفت که دوبار ضربات سر قوسی بازیکنان این تیم را دروازه بان حریف به شکل عجیبی از زیر طاق بیرون کشید و یک بار هم نزدیک بود مدافعان این تیم دروازه خودی را باز کنند که این اتفاق هم رخ نداد. 
اما درست در اوج همین حملات بود که یک تصمیم اشتباه از سوی بازیکن قشقایی و شاید هم داور مسابقه، همه چیز را خراب کرد. رضا مرادی در محوطه جریمه سرنگون شد و داور به او کارت زرد را نشان داد. این کارت زرد دوم مرادی بود و باعث شد قشقایی در اوج حملاتش ده نفره شود. اما تشخیص پنالتی بودن یا نبودن این صحنه کار دشواری بود.
در دقیقه 75 باز هم یک صحنه مشکوک به پنالتی باعث ایجاد جنجال شد. داور مسابقه از ابتدا تصمیمی برای اعلام پنالتی نداشت اما وقتی کمک داور پرچم زد و داور را فراخواند، تمامی نیمکت نشینان قشقایی به سوی داور حرکت کردند و نیمکت نشینان رایکا نیز به سوی کمک داور حمله ور شدند. بازی دو سه دقیقه خوابید تا اینکه داور امیدهای قشقایی را بر باد داد. او اعتقاد داشت صحنه را به چشم خود دیده و تصمیم درستی گرفته است. شبیر لطفی مربی رایکا پس از پایان بازی در خصوص این صحنه گفت: ناهماهنگی بین داور و کمک داور مشکل ساز شد، چون داور ابتدا گفته بود من صحنه را دیدم و نیازی به دخالت کمک داور نبود! اما هرمزی اعتقاد دیگری داشت و گفت: کمک داور پرچم زد تا به داور اعلام کند برای ما پنالتی رخ داده است، داور با او مشورت کرد و کمک داور هم روی حرفش ماند اما داور در نهایت گفت من قاضی هستم و من تصمیم گیرنده هستم. حکم من این است که پنالتی نیست. شما خودتان درباره این حرف آقای داور قضاوت کنید!
در ادامه بازی و در بخش انتهایی، قشقایی دیگر آن تیم دقایق گذشته نبود و کم رمق تر به دروازه حریف حمله برد. در سوی مقابل اما رایکا این جسارت را پیدا کرد که با استفاده از یک یار برتری، به دروازه قشقایی نزدیک شده و در دقیقه 88 گل دوم را هم به ثمر برساند. 
در نهایت پس از هفت دقیقه وقت تلف شده، داور مسابقه پایان بازی را اعلام کرد و سومین شکست پیاپی شاگردان هرمزی رقم خورد. 
مانند شکست خانگی قبلی قشقایی برابر آرمان گُهر سیرجان، این بار نیز مربی تیم میهمان به تمجید از قشقایی پرداخت و آنها را بهترین حریف تا اینجای فصل برشمرد! و در طرف مقابل نیز هرمزی شکست تیمش را به گردن داور مسابقه و بدشانسی انداخت. او حتی در جایی از صحبت‌هایش کیفیت بازیکنانش را هم زیر سؤال برد و گفت: تیمی که از نظر مالی در موقعیت خوبی قرار ندارد، نمی‌تواند بازیکنان توانمند و درجه یک کشور را جذب کند. البته این‌ها بهانه تراشی نیست، صد درصد سهم این باخت متعلق به من است.
به نظر می‌رسد سرمربی خوزستانی تیم قشقایی به دلیل نتایج اخیر تحت فشار روانی زیادی قرار دارد. کسب یک پیروزی می‌تواند او و تیمش را به جاده آرامش بازگرداند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی