[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

هیچ‌گاه «کرونا» در ایران انکار نشد، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور گفت: فقط در ۱۲ شهرستان شرایط قرمز است و مابقی نارنجی یا زرد هستند. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه دیروز (شنبه) ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد کرد: امروز شاهد این هستیم که در روند بیماری کرونا در کل کشور شرایط رو به بهبود است و فقط در ۱۲ شهرستان در کل کشور شرایط قرمز است و مابقی نارنجی یا زرد هستند. وی افزود: همه این موفقیت‌ها مرهون تلاش مردم و اعتماد آنان به تصمیم‌گیری‌های ستاد ملی کرونا و نیز تلاش مسئولان در کنترل و نظارت این بیماری بوده است. روحانی با بیان اینکه در کنار مردم، اقدامات به موقع قرارگاه عملیاتی و نیروهای ناجا، هلال احمر، مؤسسات مردم نهاد و بسیج هم تأثیر فراوانی داشته است، یادآور شد: امیدواریم با تلاش مردم و مسئولان رقم فعلی مرگ و میر بازهم کاهشی باشد.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه هر زمان ما حس کنیم که دیگر مسئله کرونا حل شده است و عادی‌انگاری شود مشکلات بیشتر می‌شود، گفت: این بیماری یک بیماری است که تنها بحث پزشکی درباره آن مطرح نیست. بحث اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را هم در بر می‌گیرد و در سطح جهان هم به همین شکل صدماتی را وارد کرده است. وی افزود: البته که سلامت اول است اما فقط این نیست، اقتصاد و زندگی مردم هم هست و باید همه این موارد را رعایت کنیم و در نظر داشته باشیم. رئیس جمهور با بیان اینکه آزموده را آزمودن خطاست،‌ گفت: در این مدت هم مشاهده کردیم هر موقع ازدحام زیاد شد و اجتماعات بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافت،‌ بلافاصله با پیک بیماری در بخش‌های مختلف مواجه شدیم.
وی با اشاره به ابعاد مختلف کرونا گفت: این بیماری سبب شده رشد اقتصادی دنیا منفی ۳ شود و ضربه بسیار شدیدی نیز به اشتغال وارد شود. روحانی ادامه داد:‌ کرونا در بعضی از امور مانند گردشگری،‌ ورزش، مسائل فرهنگی،‌ آموزشی به شدت اثر گذاشته و حادثه عجیب و بی‌نظیر در یک قرن اخیر است. رئیس جمهور با بیان اینکه ما از آغاز این بیماری یعنی روز آخر بهمن ۹۸ در این باره نه تعلل کردیم و نه در پذیرش حادثه دچار تردید شدیم، تصریح کرد: هرچند که برخی این موضوع را انکارکردند اما به محض اینکه چهارشنبه ۳۰ بهمن وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت اعلام کرد که ما متوجه شدیم دو نفر کووید ۱۹ مثبت اعلام شده است،‌ بلافاصله همان موقع اعلام کردم که به مردم اطلاع بدهید. با اینکه شب انتخابات بود و تقریباً کار برای ما سخت بود و شرایط آسانی نبود،‌ اعلام کردیم که مردم باید این مسئله را بدانند. وی یادآور شد: ما حادثه را پذیرفتیم و این خیلی مهم است که اسم آن را بحران یا هر نامی که برای آن بگذارید را قبول کرده بودیم. برخی از کشورها منکر کرونا بودند و می‌گفتند خبری نیست برخی از کشورها مانند آمریکا و آقایی که رئیس جمهور بود و چند هفته دیگر هم رئیس جمهور است،‌ ادعا می‌کرد که اصلاً خبری نیست و فقط یک عطسه و سرماخوردگی است و نیاز به انجام کار خاصی نیست. یعنی انکار کردن بالاترین سنگ اندازی در روز اول و در مسیر حرکت است.
روحانی با بیان اینکه هیچ گاه از سوی ایران انکاری در مورد کرونا صورت نگرفت، تصریح کرد: رویکرد ما پذیرش مسئله بود و بلافاصله پاسخ بهنگام انجام شد. اگر مسئله را ما متوجه شویم ولی در اجرای آن تأخیر روا بداریم و بگوییم فردا یا ۱۰ روز دیگر آن را انجام می‌دهیم که اینگونه نبوده است. البته در همان روزهای اولیه که برای مقابله کار را آغاز کردیم، در بعضی از استان‌ها و شهرها کمی به هم ریختگی ایجاد شد و هر استانی کاری انجام می‌داد که نگرانی عمومی ایجاد شده بود.
وی با بیان اینکه همه اقدامات لازم برای ساخت واکسن در داخل و واردات خارجی صورت گرفته و انجام خواهد شد، گفت: دولت آماده است هر اقدام و کمکی که لازم باشد به شرکت‌های دانش‌بنیان کند و برای خرید واکسن با توجه به اینکه هنوز سازمان جهانی بهداشت واکسنی را تأیید نکرده است اما دستور دادیم هر واکسنی که وزارت بهداشت مؤثر بداند، خریداری شود و بانک مرکزی هم هماهنگ است و مشکلی در این زمینه نداریم.
روحانی اظهار کرد: این واکسن‌ها را وارد می‌کنیم تا کادر درمان که پرریسک هستند، از این واکسن‌ها استفاده کنند تا شرایط بهتری فراهم شود و واکسن‌های بیشتری در اختیار قرار بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی