[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۰
  • دوره جدید

حاشیه‌سازی علیه توسعه ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس معتقد است هر اقدام مناسب ممکن است دارای نقاط ضعف و کاستی باشد و باید فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بیشتری برای گسترش تعاونی در جامعه صورت گیرد و ترجیح منافع جمعی بر منافع فردی موردتأکید قرار گیرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر رحیمی گفت: این استان دارای ظرفیت‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف است و اگر با برنامه ریزی مدون مردم را به سمت این حوزه هدایت کنیم، بخش تعاون با تکیه بر این توانمندی‌ها می‌تواند به شکوفایی برسد.
دکتر عنایت الله رحیمی در جلسه شورای عالی تعاون استان که با حضور معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل بانک تعاون برگزار شد، اظهار داشت: این استان دارای 122 هزارکیلومتر مربع وسعت، پنج میلیون نفر جمعیت، 115 شهر و 36 شهرستان است که بزرگ ترین تقسیمات سیاسی سطح کشور محسوب می‌شود.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با بیان اینکه این استان پتانسیل‌های فراوانی در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی، معدنی و خدماتی دارد، افزود: فارس رتبه اول و دوم در تولیدات کشاورزی و رتبه برتر در معدن سنگ‌های تزئینی و خاک نسوز را در اختیار دارد.
وی با اشاره به اینکه استان فارس دارای سابقه طولانی در تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس و شبه قاره هند است، ادامه داد: در زمینه گردشگری استان فارس مهد فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران است که تعدادی زیادی آثار ثبت جهانی مانند تخت جمشید و پاسارگاد و حدود سه هزار اثر ثبت ملی را در خود جای داده است.
استاندار فارس اظهارداشت: 80 درصد از رشته‌های هنری موجود در کشور در این استان فعال است و حدود 200 هزار نفر هنرمند نیز در این حوزه فعال هستند که تعداد زیادی از آن‌ها در قالب تعاونی به فعالیت مشغول هستند.
دکتر رحیمی با بیان اینکه در استان فارس با توجه به آموزه‌های دینی و فرهنگ تاریخی، فعالیت‌های تعاونی از گذشته دارای سابقه طولانی بوده و به شکل‌های مختلفی بروز و ظهور داشته است، افزود: در زمینه تأسیس تعاونی‌های جدید تولید، توریع و مصرف نیز استان فارس پیشرو بوده و تعداد قابل توجهی تعاونی در این استان شکل گرفته اند که باید تقویت شده و ارتقا پیدا کنند.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با اشاره به این که توجه به بخش تعاون مورد تأکید قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و موجب گسترش عدالت اجتماعی به عنوان مطلوب مورد نظر جامعه و حاکمیت و کاهش نابرابری است، گفت: تعاونی موجب جمع آوری سرمایه‌های خرد و بهره گیری از آن‌ها در زمینه‌های مختلف می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه هر اقدام مناسب ممکن است دارای نقاط ضعف و کاستی باشد، ادامه داد: باید فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بیشتری برای گسترش تعاونی در جامعه صورت گیرد و ترجیح منافع جمعی بر منافع فردی مورد تأکید قرار گیرد.
استاندار فارس با بیان اینکه شناسایی بازارهایی که منافع تعاونی‌ها را افزایش دهد در داخل و خارج از کشور باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: مدیریت تعاونی‌ها نیز باید علمی و به روز باشد و شفافیت عملکرد تعاونی در همه ابعاد باید مورد تأکید قرار گیرد تا پایداری در فعالیت‌ها ایجاد شود.
دکتر رحیمی بر اهمیت اجرای سند راهبردی توسعه بخش تعاونی تأکید کرد و گفت: اجرای این سند اهدافی همچون افزایش سهم بخش تعاونی در اقتصاد کشور، اقدام مؤثر دولت برای گسترش تعاونی‌های در بخش اشتغال مولد، گسترش عدالت اجتماعی و مبارزه با تبعیض و فقر را به دنبال خواهد داشت.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با تأکید بر تقویت تعاونی‌های دانش بنیان و مدیریت سرمایه برای هدایت به سمت تولید و تقویت رقابت پذیری تعاونی‌ها، افزود: این اهداف با اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل تحقق است و در استان فارس نیز بر محور سند راهبردی توسعه بخش تعاون تلاش‌هایی برای حرکت شتابان و پایه گذاری برای فعالیت آیندگان صورت گرفته است.
وی اعمال تخفیف بیمه کارفرمایان بخش تعاونی، تسریع در فرایند دریافت تسهیلات تعاونی‌ها، افزایش سهم تعاونی‌ها به ویژه در بخش دانش بنیان و افزایش اختیارات صندوق ضمانت تعاون فارس را از جمله راهکارهای مهم تقویت تعاونی در استان فارس برشمرد.
استاندار فارس با بیان اینکه بانک تعاون در این استان باید میزان اعتبارات را افزایش دهد، اظهار داشت: فعالان تعاونی‌های گردشگری نیازمند دریافت سرمایه ثابت برای فعالیت‌های گسترده تر هستند که باید مورد حمایت بانک تعاون قرار گیرند.
دکتر رحیمی خواستار افزایش درصد تسهیلات ثابت از 40 به 70 درصد شد و گفت: ارزیابی مجدد وثایق رهنی تعاونی‌ها نزد بانک تعاون می‌تواند در زمینه دریافت تسهیلات آنان راهگشا باشد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با تأکید بر مشارکت بانک تعاون در تأمین مالی طرح‌های شرکت توسعه و عمران فارس، گفت: تلاش می‌کنیم با تقویت شرکت‌های عمران و توسعه شهرستان‌ها سود فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی نصیب همه مردم شود و این شرکت‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای برخی شرکت‌های خصولتی باشند که فعالیت‌های مبهم است.
وی همچنین خواستار مشارکت بانک تعاون در تکمیل طرح‌های قابل افتتاح تا پایان دولت به منظور بهره برداری سریع تر از طرح‌ها و بهره مندی مردم شد و افزود: افتتاح شعب بانک تعاون در شهرستان‌های فاقد بانک تعاون و توجه ویژه به تعاونی‌های بخش کشاورزی و حمایت از زنجیره‌های تولید از دیگر اقداماتی است که بانک تعاون باید در استان فارس مورد توجه قرار دهد.
استاندار فارس با اشاره به برخی حاشیه سازی‌ها در سطح استان و تلاش برای کند کردن روند فعالیت‌های دولت در سطح استان، تأکید کرد: بدون توجه به حاشیه سازی‌ها در مدت زمان باقی مانده از دولت تلاش می‌کنیم خدمت رسانی به مردم را در دستورکار قرار دهیم و از فرصت مفیدی پیش رو بهترین بهره برداری را داشته باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی