[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

ادویه مفید برای گیاهان آپارتمانی؛ تقویت کننده و آفت کش، روزنامه شیراز نوین

مراقبت از گیاهان کار ساده‌ای نیست و نیازمند داشتن مهارت است، اما نگران نباشید، ادویه‌ای برای تقویت گیاهان وجود دارد که کار شما را بسیار راحت‌تر کرده است.
به گزارش نمناک، مراقبت از باغ کاری سخت و در عین حال لذت بخش است. مهم نیست که چند سال تجربه داشته باشید، احتمالاً با چالش‌های رایجی مثل آفات، علف‌های هرز، قارچ‌ها و خشکی برخورد خواهید کرد. برای رفع این مشکلات می‌توانید فقط با ادویه‌جات موجود در کابینت آشپزخانه‌تان از مرگ گیاهان‌تان پیشگیری کنید؛ اما این که کدام ادویه این کار را انجام می‌دهد در این قسمت از نمناک بررسی خواهیم کرد.
تقویت و ریشه زایی گیاه
دارچین به عنوان عامل ریشه‌زا هم عمل می‌کند. اگر اهل پرورش گیاه باشید، احتمالاً با استفاده از روش قلمه زدن گیاه تکثیر کرده‌اید. برای این کار به هورمون ریشه‌زایی نیاز است. به گفته کارشناسان دارچین می‌تواند به این فرایند کمک کند.
کافیست کمی‌ دارچین را روی دستمال کاغذی بریزید. انتهای ساقه‌های بریده شده گیاه‌تان را خیس کنید و در دارچین بغلتانید. بعد ساقه‌ها را در خاک بکارید؛ این گونه ساقه‌های شما به راحتی ریشه تولید می‌کنند و آن قدرها هم مستعد میرایی نخواهند بود.
قارچ کشی
گیاهان معمولاً در مرحله نهال آسیب پذیرتر هستند و دچار بیماری شایع میرایی می‌شوند که منشأ قارچی دارد. این عفونت می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه شود و کشنده است. اما نگران نباشید، با دارچین می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.
دارچین با از بین بردن قارچ و تضمین رشد سالم نهال‌ها این مشکل را حل می‌کند. کافیست کمی ‌از این ادویه را روی خاک گیاه بیمار بپاشید. بررسی‌ها نشان داده است که قرار دادن گیاه در معرض روغن دارچین، سلول‌های قارچی را به طور قابل توجهی تغییر می‌دهد و به دیواره‌های سلولی و اندامک‌ها آسیب می‌رساند و در نهایت سلول‌ها را از بین می‌برد. این فرایند برای انواع مختلف قارچ‌ها جواب می‌دهد.
دفع آفات
موجوداتی مثل مورچه‌ها و سایر حشرات باغ می‌توانند رشد گیاهان‌تان را مختل کرده و به آن‌ها آسیب برسانند. دارچین در این جا هم به درد خواهد خورد. بوی قوی این ادویه برای این آفات بسیار تند است، بنابراین می‌‌توانید مقداری از آن را در اطراف خود گیاه بپاشید تا آن‌ها را دور نگه دارید. همین اصل در مورد حیوانات کوچکی مثل سنجاب و خرگوش هم صدق می‌‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی