[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

خروج از عقلانیت ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

farzad_vossoghi@yahoo.com

چند ماهی است که از آن شعارهای انقلابی و دوآتشه می‌گذرد؛ بیکاران همچنان بیکارند و نه سرمایه‌گذاری آمد و نه اشتغالی درست شد. همان خط‌های شکسته تولید هم با فشار قضائی سرپا ایستاده‌اند و انتخاب‌شدگان یازدهمین دوره مجلس هم دانستند این سمت، تشریفاتی بیش نیست. اما نمایش قدرت چون سانس‌های گذشته در سینمای شهر ادامه دارد.
روزها به‌سرعت می‌گذرد و این نمایشنامه حالا جستاری به استانداری فارس زده است. شاید سراغ شهرداری و فرمانداری هم بروند؛ چراکه دود انتخابات از دور پیداست...

این علامت نشان می‌دهد که باید خودی‌ها را در نقاط حساس سیاسی برای پیش بینی یک عملیات سیاسی مستقر کرد. یکی از بلایای سنوات سال گذشته که دامن گیر ملت شده است، همین مهره چینی‌های سیاسی است که ارکان قدرت را به ناکارآمدی مدیریتی متهم ساخته است.
همه گروه‌های سیاسی پس از فتوحات دست به حذف و نصب می‌زنند. اما مقدم بر تحقیق و تفحص نشان دادن توان برداشتن موانع اقتصادی و معیشتی است. ما ندیدیم و نشنیدیم نمایندگان فارس درمورد گرانی و نایابی کالا‌های اساسی اظهار نظر کنند و مردانه به موضوع ورود کنند.
تأمین معیشت و فشار اقتصادی تحریم‌های داخلی و خارجی که فقط بر دوش ملت سنگینی می‌کند و آن دسته از خواص که تنگناهای اقتصادی را درک نمی‌کنند و از سر سیری در دنیای بیانیه‌ها و پاسخ به رؤسای جمهور جهان سیر می‌کنند. نماینده و مدیری که درکی از درد ندارد برای درمان درد هم قدمی برنمی‌دارد.
پیش از انتخابات یازدهم می‌گفتند تمام مشکلات از سوء مدیریت‌هاست وحالا ماه‌هاست که از آن انتخابات می‌گذرد و سوء مدیریت‌ها مضاعف شد. داستان رقابت حزبی یک داستان قدیمی است. مانند اتفاقی که در غرب و حوزه سیاست بین جمهوری خواهان و دمکرات‌ها می‌افتد. اتفاقی که بعد ازگذشت از جنبه‌های سیاسی باید به ابعاد اقتصادی آن در بخش بین الملل توجه نمود.
همه می‌جنگند برای قدرت سیاسی و نفوذ در حوزه اقتصادی؛ درواقع همه چیز برای پول اتفاق می‌افتد.فساد درون دستگاهی حاکمیت نیز به همین بهانه اتفاق می‌افتد. بعداز گذشت از آن سال‌های پاک و پر حماسه حالا نوبت به وارونه جلوه دادن اصل داستان در جبهه خودی است! کشف و بازداشت عناصر خاص درون دستگاهی که حتی وظیفه نظارتی دارند گواهی بر این ادعاست که فساد در سکوتی مطلق رشد داشته و به اندازه کافی آسیب رسانده است.
نقطه سرخط؛ برجام برگ برنده و ثبات ملی است. آشتی با جهان مشکل گشاست و این را همه می‌دانند؛ حتی دوآتشه‌هایی که بر طبل جنگ می‌کوبند و خواب پیروزی می‌بینند. 
امروز جهان با همان شعار قدیمی دهکده جهانی در حال پیشبرد اهداف خود است و تحریم به معنای خروج از بازی، رشد و توسعه و نگهداشت در انزواست. 
باید بپذیریم که ما در آلودگی و فساد اقتصادی، حتی از پذیرفتن اتصال به شبکه بانکی جهان پرهیز داریم و این پرهیز به بهانه دستیابی به اطلاعات، هزینه‌های سنگینی را بر دوش مردم تحمیل کرده است.
حالا در کلامی ساده باید گفت دست‌فروشی هم از انزوا و تحریم‌ها آسیب دیده و این انزوا بازار را به رکود کشانده است و رؤیای خودکفایی در جریان سیل بحران‌های اقتصادی بر باد رفته است. سخنرانی‌ها ادامه دارد؛ دولتی‌ها از توفیقات اقتصادی می‌گویند و فقر گواهی به اندازه وسعت جغرافیایی ایران در حال نمایش زنده بدبختی‌هاست. نوشتن این انشا وآن انشا هم بی فایده شده؛ چراکه کار از دست عقلانیت خارج شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی