[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۱
  • دوره جدید

فجر نیازمند اصلاح در فاز تهاجمی، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
تنها سه بازی دیگر برای فجر تا پایان سال 1401 باقی مانده. یک بازی خارج از خانه در زمین صدرنشین بلامنازع رقابت‌ها و دو دیدار خانگی نسبتاً آسان. کسب 7 امتیاز از‌ این سه بازی، می‌تواند نهایت رضایتمندی هواداران و امیدواری‌شان برای سال آینده را فراهم آورد.
فجر در ‌این فصل عملکرد پرفراز و نشیبی داشته. سه تساوی، سه پیروزی، یک تساوی، دو پیروزی، یک تساوی، سپس دو شکست متوالی، یک پیروزی، سه تساوی، یک پیروزی، یک شکست،‌ یک تساوی،‌ یک شکست و یک پیروزی. ‌این خلاصه عملکرد فجر در رقابت‌های ‌این فصل بوده است.
در حقیقت عملکرد ده هفته نخست فجر آن قدر خوب بوده که اگر آن را به عنوان «فراز»‌ این تیم در فصل در نظر بگیریم،‌ هفته‌های یازدهم به بعد را می‌توان در دسته «فرود» قرار داد تا به راحتی بتوان به ‌این تیم لقب یک تیم پرفراز و نشیب داد. هرچند مربی ‌این تیم،‌ چنین خصیصه‌ای را در لیگ یک کاملاً طبیعی بداند اما از فجر با توجه به زیرساخت‌ها،‌ کادر فنی و بازیکنانش که نسبت به میانگین لیگ یک،‌ کاملاً بالاتر هستند،‌‌ این توقع وجود دارد که بتواند یک روند مطلوب را در طول فصل پیش بگیرد، اتفاقی که برای تیم صدرنشین شمس آذر قزوین رخ داده؛ تیمی ‌که در هفته ششم رقابت‌ها در شیراز،‌ هیچ حرفی برای گفتن نداشت و فجر در یک بازی کاملاً برتر موفق به شکست ‌این تیم شد.
شنبه هفته آینده همین دو تیم در قزوین به مصاف هم می‌روند. به نظر می‌رسد نتیجه تساوی برای هر دو تیم ‌ایدئال باشد،‌ چه برسد به ‌این که بتوانند هر سه امتیاز را نصیب خود کنند که بی‌شک گامی ‌بزرگ برای صعودِ هر یک از آن‌ها خواهد بود.
با‌ این تفاوت که شمس آذر به «بی‌رقیب» بودن خود،‌ استحکام بیشتری می‌بخشد اما فجر احتمالاً تا روز پایانی رقابت‌ها رقبای سرسختی برای صعود خواهد داشت.
تفاوت عمده ‌این دو تیم در میزان به ثمر رساندن گل است. در حالی که اختلاف اندکی در گل‌های خورده دو تیم وجود دارد،‌ اما در بخش تهاجمی، اختلاف «فاحش» است.
شمس آذر علاوه بر 12 امتیاز، 25 گل زده هم بیش از فجر دارد. متأسفانه در لیگ یک آمار دقیقی از میزان حملات تیم‌ها و موقعیت‌های خلق شده و از دست رفته وجود ندارد،‌ اما در بیشتر مواقع تیمی‌که گل‌های بیشتری می‌زند، موقعیت‌های بیشتری هم خلق می‌کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که شاگردان سعید دقیقی، تهاجمی‌ترین تیم لیگ هستند و تماشای بازی‌های ‌این تیم،‌ رضایتمندی علاقه‌مندانش را در پی دارد.
اما فجر با وجود برخورداری از مهاجمانی خوب با خصوصیاتی متنوع،‌ هنوز نتوانسته عملکرد مطلوبی در فاز تهاجمی ‌داشته باشد. 
علی آل کثیر که هفته گذشته پس از چند بازی ناکامی،‌ بالاخره سرش به گلزنی باز شد و یک گل 6 امتیازی زیبا به ثمر رساند،‌ با شش گل زده بهترین گلزن فجری‌ها محسوب می‌شود. اما در بین سایر نفرات ‌این تیم،‌ حتی بازیکن سه گله هم یافت نمی‌شود و چند بازیکن دو گله از جمله حسین مهربان،‌ ابوالفضل بابایی،‌سعید زارع، محسن سیفی و عرفان معصومی ‌در جدول گلزنان زردپوش دیده می‌شود.
بازیکنانی با کمیت و کیفیت همین نفرات یاد شده، در کمتر تیمی ‌از رقابت‌های لیگ یک یافت می‌شود اما به نظر می‌رسد فجر تا آن حد که لازم است،‌ نتوانسته از ‌این نفرات استفاده کند. آخرین حربه رجب زاده برای استفاده بهینه از ‌این بازیکنان،‌ بازی دادن هم‌زمان به حداکثر آن‌هاست. در حالی که تداخل پست در میان ‌این نفرات وجود دارد،‌ اما رجب زاده سعی می‌کند حسین مهربان و ابوالفضل بابایی را پشت سر محسن سیفی و علی آل کثیر قرار داده تا از توانایی‌های فردی هر یک از آن‌ها، ‌در خدمت تیم بهره ببرد، حربه‌ای که در بازی‌های گذشته چندان راهگشا نبود،‌ مگر در نیمه دوم مسابقه حساس برابر سایپا؛ نیمه‌ای که شاهد بهترین نمایش فجر در طول فصل بودیم. ‌این تیم هم از نظر کارهای تاکتیکی،‌ هم خلق موقعیت و هم نتیجه گیری، عملکرد مطلوبی داشت که ادامه ‌این روند در ادامه فصل، قطعاً به صعود ‌این تیم منجر خواهد شد. 
اما مسئله اصلی،‌ همین ادامه‌دار بودن و تداوم است، چیزی که کادر فنی فجر نتوانسته هواداران را نسبت به آن مطمئن کند. تیمی‌که صدرنشین و تیم دوم جدول را در شیراز زمین گیر کرده اما شکست سه بر صفر مقابل نماینده ته جدولی استان مازندران را در کارنامه دارد.
تعطیلات یک هفته‌ای که در رقابت‌های لیگ یک ‌ایجاد شده، فرصتی خوب برای کسب تمرکز و آرامش برای ادامه فصل است. فرصتی برای مرور فصل، نگاهی دقیق به چیزهایی که مانع از نتیجه‌گیری تیم شده و یا تصمیماتی که در بهبود عملکرد طلایی پوشان مؤثر بوده است.
با توجه به ‌این که تیم رجب زاده در فاز تدافعی عملکرد مطلوبی داشته و بین 17 تیم حاضر در مسابقات،‌ در بین 5-6 تیم برتر قرار دارد، به‌نظر می‌رسد بهتر است کادر فنی ‌این تیم بیشترین تفکر و تحول را در فاز تهاجمی ‌مد نظر قرار دهند. 
جایی که پتانسیل آشکاری برای افزایش راندمان وجود دارد و اگر روی دو مشکل «موقعیت سازی» و «موقعیت سوزی» به شکل ویژه کار شود،‌ می‌توان امیدوار بود که نماینده شیراز با سه نتیجه مطلوب، سال 1401 را به پایان رسانده و امیدواری‌ها را نسبت به صعود، به شکل قابل توجهی افزایش دهد.
فجر در هفته بیست‌وسوم رقابت‌ها روز شنبه ششم اسفندماه ساعت 14:30 دقیقه در قزوین میهمان شمس آذر است، سپس در چهاردهم اسفندماه در شیراز میزبان آرمان گهر خواهد بود و 25 اسفند در شیراز به مصاف چوکای تالش می‌رود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی