[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

امیدواری شیراز به دوران سازندگی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی: گروه خبر
هم‌زمان با مبعث پیامبر اسلام(ص)، پنجمین مرحله از افتتاح و کلنگ زنی ۱۱۲ پروژه شهرداری شیراز با اعتبار ۱۳۴۱۰ میلیارد تومان به افتتاح دوربرگردان غیر همسطح نیایش و پروژه‌های شهرداری منطقه یک اختصاص یافت. این مراسم صبح یکشنبه ۳۰ بهمن‌ماه با حضور شهردار کلان‌شهر شیراز، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی ‌شهر، روحانیت معزز، جمعی از مدیران شهری و مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه در بولوار چمران شیراز برگزار شد.
 اجرای پروژه‌ها بر اساس نیاز شهر و شهروندان
شهردار شیراز در این آیین با بیان این که با افتتاح دور برگردان نیایش شاهد کاهش ترافیک در بولوار شهید چمران و تردد آسان خودروها هستیم، عنوان کرد: کلنگ‌زنی این پروژه در شش سال قبل انجام شد و در حد کلنگ‌زنی باقی ماند اما در خردادماه امسال بود که عملیات اجرایی احداث آن  آغاز شد و چهار ماه زودتر از موعد اعلام شده به بهره‌برداری رسید. محمد حسن اسدی با اشاره به این که اولین بازدید عمرانی از این پروژه در مهرماه سال جاری صورت گرفت، گفت: با توجه به این که احداث این پروژه در یک شریان اصلی قرار داشت و مدت زمان یک سال اجرا برای آن بسیار زیاد بود، با بررسی و توافق صورت گرفته مقرر شد طی هشت ماه این پروژه افتتاح شود. وی ادامه داد: این پروژه به سبب ایجاد ترافیک، زحمت بسیار زیادی برای مردم داشت اما بازخوردهای مثبتی از اجرای این پروژه را شاهد بودیم. شهردار شیراز تصریح کرد: در اجرای پروژه به دلیل بارندگی زیاد و برودت هوا و از سوی دیگر تورم چشمگیر با مشکلاتی مواجه بودیم.اسدی با بیان این که یکی از دلایلی که در خصوص طولانی بودن اجرای پروژه‌ها مطرح می‌شود، موضوع منابع مالی است، عنوان کرد: امروز با تلاش همه معاونین، شهرداران مناطق و پرسنل مجموعه شهرداری و اعضای شورا یک اتحاد، انسجام و همدلی وجود دارد و این پروژه یکی از ده‌ها و حتی صدها پروژه‌ای است که با زحمت فراوان شهرداری اجرا شد و دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز باید در این حوزه پیشرو بوده؛ چرا که شأن مسئولین و خدمت‌گذاران چیزی  جز خدمت به مردم و آحاد جامعه نیست. وی در پایان با اشاره به این که امید است این اقدام آغازی باشد تا کارهای بزرگ‌تری انجام شود، اضافه کرد: طی ده روز آینده در صورت مطلوب بودن شرایط جوی و بارندگی فاز اول پروژه ۵۵ متری ‌هاشمی ‌رفسنجانی در ادامه شهرک حافظ به بهره‌برداری  رسیده و افتتاح خواهد شد. شهردار شیراز افزود: با شروع به کار دوره ششم شورای اسلامی ‌شهر شیراز با یک بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی شامل ۶۰ درصد عمرانی و ۴۰ درصد جاری مواجه بودیم اما با گذشت یک سال از دوره ششم، بودجه عمرانی از شش هزار میلیارد به ۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که بیش از ۸۰ درصد از این بودجه مربوط به حوزه عمرانی است. اسدی خاطر نشان کرد: بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان از بودجه شهرداری مربوط به حوزه عمرانی است که در مقایسه با سال گذشته بیش از چهار برابر حوزه عمرانی افزایش یافته است و این افزایش به معنای جهش عمرانی است.
 افتتاح زودتر از برنامه زمانبندی
در  ادامه آیین پنجمین مرحله از جشنواره جهش عمرانی کلان‌شهر شیراز، رئیس شورای اسلامی ‌شهر شیراز در سخنانی اظهار کرد: باید به مجموعه شهرداری خدا قوت گفت که با حجم برنامه عمرانی و تغییر در برنامه زمانبندی افتتاح دوربرگردان نیایش در شرایط بارندگی به علت تلاش مضاعف شاهد به ثمر رساندن پروژه‌ها هستیم. مهدی طاهری با اشاره به این که در یک بازدید شبانه از پروژه در حال ساخت دوربرگردان غیر همسطح نیایش و حجم باقی مانده کارها بعید می‌دانستم به برنامه افتتاح دهه فجر برسد، افزود:  افتتاح این پروژه نشان از تلاش مضاعف مجموعه شهرداری و پرسنل آن برای خدمت رسانی به مردم است. وی ضمن تشکر و تقدیر از مجموعه شهرداری شیراز در ارائه خدمات رسانی در قالب جشنواره جهش عمرانی تصریح کرد: جهاد عمرانی عنوانی است که در جهش عمرانی کلان‌شهر شیراز شاهد آن هستیم. رئیس شورای اسلامی ‌شهر شیراز خدمت رسانی را یک میراث ماندگار برای دستگاه‌های خدمات رسان مانند مدیریت شهری عنوان و با تقدیر از اقدامات صورت‌گرفته بر افزایش تبلیغات شهری برای بازتاب خدمات‌رسانی تأکید کرد تا تلاش و کوشش مجموعه شهرداری در معرض دید عموم شهروندان قرار بگیرد. وی معتقد است باید تلاش و همت شهرداری در 112 پروژه در تبلیغات شهری لحاظ گردد تا مردم شاهد این اقدامات جهادی باشند.  طاهری با بیان این که این حجم پروژه در دست اجرا و کلنگ‌زنی کار و همت بزرگ در مجموعه شورا و شهرداری در سایه همدلی است، افزود: تبلیغات برای بازتاب این تلاش‌ها به مردم شهر شیراز و خارج از شیراز بسیار مؤثر است و شهروندان با این اقدام تأثیرگذار اقدامات را با دیگر شهرها مقایسه منفی نمی‌کنند و با علم از میزان اقدامات، قدردان ارزش‌های شهر خود خواهند بود. رئیس شورای اسلامی ‌شهر شیراز با اشاره به ضرورت احیاء امید و اعتماد عمومی‌ در بین مردم که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، تصریح کرد: اقدامات انجام شده باید با این رویکرد و احیاء اعتماد عمومی‌ صورت بگیرد. طاهری با اشاره به تفاوت پروژه تقاطع غیر همسطح نیایش با سایر پروژه‌ها گفت: شروع و پایان این پروژه در طول شورای ششم انجام شد که امیدواریم شاهد افتتاح چنین پروژه‌هایی باشیم که در طول شورای ششم کلنگ‌زنی و قبل از پایان مسئولیت به بهره‌برداری می‌رسد.
 مقابله با محرومیت زدایی با پروژه‌های عمرانی
در ادامه این مراسم همچنین ناظر شورای اسلامی‌ شهر شیراز در منطقه یک با اشاره به این که از دوره شورای چهارم شهروندان ساکن در بولوار شهید چمران اصرار بسیاری بر اجرای این پروژه داشتند، بیان کرد: شش سال گذشته اجرای کار این پروژه آغاز اما با مشکلاتی که وجود داشت متوقف شد و با تلاش شهردار فعلی شیراز و معاونت فنی و عمرانی این پروژه افتتاح و به بهره‌برداری رسید. غلامعلی ترابی افزود: منطقه یک در نقطه‌ای از شهر واقع شده است که شاید نگاه ساختاری مجموعه شهرداری به آن درآمدزایی باشد و نگاه مردم به منطقه این است که منطقه‌ای مرفه نشین باشد. اما در این منطقه، نقاطی وجود دارد که از کمترین امکانات در سطح شهر برخوردارند و مردم دچار محرومیت هستند. ترابی با بیان این که درخواست دارم تا پروژه‌های مورد نظر شهردار منطقه یک با تأمین منابع مالی زودتر از زمان اعلام شده به بهره‌برداری برسد، گفت: در برخی از محلات منطقه یک همچون محله ابیوردی به دلیل شیب شدید زمین، در بارندگی‌های سیل آسا مردم دچار مشکلات بسیاری بوده که در این خصوص با اجرای عملیات لوله گذاری رفع این مشکل در دستور کار قرار گرفت و امید است با اجرای کامل‌تر فازهای دیگر این پروژه مردم در هنگام بارندگی دغدغه نداشته باشند. دسترسی به پارک و فضای سبز شهری از دیگر موضوعات مورد اشاره ناظر منطقه یک بود و وی در این خصوص عنوان کرد: با توجه به این که محدوده مرکزی شهر در منطقه یک قرار دارد دسترسی به فضای سبز و پارک علاوه بر نیاز اصلی مردم به این فضا به جهت پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است، چرا که در صورت وقوع حوادث، فضاهای باز شهری است که می‌تواند به مردم کمک کند و به عنوان پناهگاه باشد. ترابی خاطر نشان کرد: انتخاب کلمه جهش عمرانی واژه بسیار خوبی بود چرا که خدمت به مردم در این برهه و زمان بالاترین کاری است که می‌توان انجام داد و امید آفرینی را به  جامعه منتقل کرد و نشان داد که مدیران شهری با تمام قوا در خدمت مردم هستند و با پیگیری شبانه روزی تلاش دارند تا رفاه و آسایش و آرامش بیشتری به مردم ارائه کنند.
 رفع گره ترافیکی در معابر شریانی
رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک شورای ششم نیز در این آیین گفت: در آخرین روز بهمن‌ماه  شاهد پنجمین دوره جهش عمرانی  با افتتاح تقاطع غیر همسطح نیایش که معضل گره ترافیکی یکی از معابر تردد و شریانی  را برطرف کرد، هستیم. علی اکبر سلطانی ‌ با بیان این که رفع گره ترافیکی در معابر شریانی با اجرای اصولی تقاطع‌های غیر همسطح و دور برگردان  غیر همسطح و توزیع عادلانه امکانات و سرعت اجرای مناسب سه مؤلفه رویکرد کمیسیون عمرانی شورای شهر شیراز است، تصریح کرد: با تأسی از این سه مؤلفه تقاطع غیر همسطح نیایش چهار- پنج ماه زودتر از زمان موعد  به همت سازمان عمران شهرداری شیراز به بهره‌برداری رسید. سلطانی با اشاره به ارائه خدمات مبتنی بر تأکیدات محیط زیستی و سلامت در اجرای پروژه‌ها تصریح کرد: احداث پیاده راه‌ها  برای افزایش نشاط اجتماعی در دستور کار است که افتتاح سبز راه چمران در ضلع شمالی این بولوار در همین راستا است. وی اظهار امیدواری کرد، با جهش عمرانی به دنبال تحقق شهر شیراز به جایگاه واقعی خود و تحقق نیازهای مردم شیراز هستیم.
 جهاد خدمت‌رسانی در پروژه‌های عمرانی
در این مراسم همچنین رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز به مشخصات اجرای پروژه دور برگردان غیر همسطح نیایش اشاره کرد و افزود: این پل به جهت گره گشایی از ترافیک تغییر مسیر از شرق به غرب بولوار چمران احداث شد و شهرداری ایجاد یک مسیر ایمن را در دستور کار قرار داد. محسن نعمت الهی افزود: مدت زمان اجرای این پروژه ۱۴ ماهه بود اما به جهت ترافیکی که در این مسیر ایجاد شده بود با تلاش شبانه روزی پرسنل و برنامه‌ریزی صورت گرفته مدت اجرای پروژه کاهش یافت و زودتر از موعد مقرر افتتاح شد. رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز ادامه داد: در این پروژه هزار تن میلگرد و ۹ هزار تن بتن ریزی انجام شد که با اقدامات اجرایی حوزه فضای سبز مبلغ  ۵۲ میلیارد تومان هزینه کرد این پروژه بوده است. نعمت الهی خاطر نشان کرد: از ابتدای اجرای این پروژه تاکنون برخی اقلام تا ۴۰ درصد و در برخی اقلام خاص تا ۴۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. این مقام مسئول ادامه داد: سازمان عمران و بازآفرینی امکانات شهرداری را در اختیار دارد اما برای اجرای یک پروژه عمرانی نیاز است تا معادن تولید مصالح به روز داشته و ماشین آلات فعال باشد و پیش بینی خرید و ملزومات باتوجه به افزایش قیمت‌ها از قبل انجام شود. نعمت الهی با بیان این‌که در طول مدت اجرای پروژه‌ها مدت زمان پایان پروژه بدون در نظر گرفتن شرایط جوی است، اضافه کرد: در این پروژه نزول رحمت الهی سبب شد تا در مجموع یک ماه تا چهل روز زمان کاری را از دست بدهیم.
 بهره‌برداری از پروژه‌ها زودتر از موعد مقرر
در این مراسم همچنین شهردار منطقه یک در سخنانی با اشاره به رکورد صورت گرفته در اجرای پروژه دور برگردان نیایش و بهره‌برداری چهار ماهه زودتر از موعد اعلام شده این پروژه، بیان کرد: هم‌زمان با اجرای طرح جهش عمرانی کلان‌شهر شیراز در پنجمین مرحله این طرح ۸ پروژه با اعتبار 127.6میلیارد تومان کلنگ‌زنی و افتتاح خواهد شد. عبدالصالح رستم زاده عنوان کرد: در سال جاری ۱۱ پروژه لوله‌گذاری اجرا شد که بیش از ۵۰ درصد آن‌ها در مناطق کم برخوردار بوده است که شاخص‌ترین آن در محله ابیوردی با اعتبار ۸.۲ میلیارد تومان اجرا شده است. شهردار منطقه یک همچنین به پروژه‌های فضای سبز منطقه اشاره و بیان کرد: در خصوص افزایش فضای سبز منطقه و پیاده راه‌ها، فاز اول پروژه سبز راه چمران به مساحت ۱.۳ کیلومتر به اتمام رسید و در این راستا فاز دوم این پروژه به طول یک کیلومتر و با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان کلنگ‌زنی خواهد شد. رستم زاده ادامه داد: کلنگ‌زنی پارک باغ ناصری در کوچه ۵۹ خیابان قصردشت منطقه یک با پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد و با مساحت ۱۴ هزار متر مربع و اعتبار ۱۵ میلیارد تومان در حال اجراست و تلاش خواهیم کرد که این پروژه در خردادماه سال آینده به بهره‌برداری برسد. شهردار منطقه یک عنوان کرد: منطقه یک با کمبود سرانه فضای عمومی ‌و سرانه فضای سبز مواجه است و اجرای آن می‌تواند در کاهش این سرانه بسیار مؤثر باشد. احداث فاز دوم باغ راه شهید رادفر در محله مهدی آباد و طراحی دو بوستان که از سال آینده فاز اجرایی این پروژه‌ها آغاز خواهد شد از دیگر اقدامات اجرایی منطقه یک بود و شهردار منطقه در این خصوص، افزود: احداث یک بوستان محله‌ای به مساحت ۳ هزار متر مربع در محله چوگیاه و خیابان فرزانگان و پروژه فاخر سبز راه در مقابل باغ عفیف آباد از دیگر پروژه‌های حوزه فضای سبز می‌باشد که در دستور کار اجرایی است. همچنین در محور بولوار شهید چمران دو فضای شهری با اعتبار ۵.۵ میلیارد تومان فاز اجرایی آن آغاز خواهد شد. مناسب سازی پیاده روها برای افراد توان خواه از دیگر موضوعاتی بود که شهردار منطقه یک به آن اشاره و بیان کرد: در سطح منطقه یک اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است که اجرای عملیات پیاده رو سازی برای افراد توان خواه با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان در دو ضلع شرقی و غربی خیابان ولی‌عصر قصردشت در حال انجام است. رستم زاده ادامه داد: اجرای عملیات پیاده رو سازی پل باغ صفا با پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد در حال انجام است و در تلاشیم تا این این پروژه در هفته شیراز به اتمام برسد. شهردار منطقه یک با اشاره به این که عملیات پیاده رو سازی خیابان‌ها در سطح منطقه یک در خیابان‌های مشکین فام، شوریده شیرازی، انقلاب، سمیه و حر در دستور کار است، اضافه کرد: در حوزه ترافیک نیز در سال جاری بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان تجهیزات خریداری و در سطح شهر نصب شده است و بالغ بر ۱.۵ میلیارد تومان در حوزه عمرانی  هزینه شده است.
 شیراز بر مدار عمران و آبادانی
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است اتمام زیرسازی و عملیات لوله گذاری سطح شهرداری منطقه یک و همچنین آغاز عملیات اجرایی فاز دوم باغ راه شهید رادفر، محوطه سازی آسیاب سه تایی بولوار شهید چمران، اجرای عملیات لوله گذاری سطح منطقه، اجرای فاز دوم سبز راه چمران و زیر سازی کوچه‌ها و اجرای طرح پیاده رو سازی سطح منطقه مجموعاً با اعتبار 75/6 میلیارد تومان از پروژه‌های منطقه یک بود. گفتنی است گام پنجم جهش عمرانی شهرداری شیراز با افتتاح دوربرگردان نیایش با اعتبار 52 میلیارد تومان چهار ماه زودتر از موعد مقرر به همت سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری در بولوار شهید چمران و پروژه‌های منطقه یک با اعتبار 75/6 میلیارد تومان با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهری برداشته شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی