[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

«بازی یالتا» به شیراز رسید، روزنامه شیراز نوین

نمایش «بازی یالتا» به کارگردانی لوون هفتوان ٢٤ و ٢٥بهمن جاری ساعت ٢١ در تالار احسان شیراز، اجرای خود را آغاز می‌کند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، لوون هفتوان کارگردان تئاتر و بازیگر سینما، نمایش «بازی یالتا» را بعد از موفقیت‌های این اثر در تماشاخانه کنش معاصر، در تالار احسان شیراز نیز به صحنه می‌برد. وحید رهبانی، روشنک گرامی، مانی منادی‌زاده در این نمایش نقش‌آفرینی می‌کنند. همچنین گروه تئاتر دیماک (آلبرت بیگ‌جانی) و گروه لماز (کاتادا) تهیه‌کنندگان، مقدی شاهمیریان طراح لباس، عسل صابر وحید دستیار لباس، مصطفی اسفندیاری طراح نور، مانی منادی‌زاده موسیقی، علیرضا دربانی طراح پوستر، مهرنوش حسینی دستیار کارگردان و مدیر اجرایی، سارا حدادی روابط عمومی، مهرانگیز قهرمانی مشاور رسانه، رضا جاویدی و سارا ثقفی عکاس، دیگر عوامل اجرایی این اثرند.
آیدین آغداشلو نقاش و طراح مطرح کشور پوستر نمایش «بازی یالتا» به کارگردانی لوون هفتوان را طراحی کرد. این نمایش نوشته «برایان فریل» بر اساس داستان کوتاه «بانو و سگ ملوس» آنتوان چخوف است و ٢٤ و ٢٥بهمن جاری ساعت ٢١ در تالار احسان شیراز، اجرای خود را آغاز می‌کند.
لوون هفتوان معتقد است: نکته‌ای که در نمایشنامه «بازی یالتا» به آن اشاره می‌شود، دغدغه شخصی من نیز هست؛ این‌که ما در خیال به سر می‌بریم یا واقعیت؟ من در سال‌های ابتدایی مهاجرت، شب‌ها خواب می‌دیدم در تهرانم و صبح می‌دیدم جای دیگری‌ام. از خودم می‌پرسیدم نکند زندگی ما، چیزی است که دیگران در خواب می‌بینند. من سالیان سال است که به این موضوع فکر می‌کنم. شاید زندگی شخصی‌ام، مهاجرتم و اقامتم در کانادا عامل این موضوع باشد. این کارگردان و بازیگر می‌افزاید: حدود ۲۵سال پیش به مسکو رفتم و بعد از آن به کانادا مهاجرت کردم. زندگی‌ام در سال‌های اول مهاجرت به دو بخش تقسیم شده بود، شب‌ها خواب می‌دیدم در تهرانم و صبح می‌دیدم جای دیگری‌ام. گاهی این سؤال برایم پیش می‌آید که نکند زندگی ما، چیزی است که دیگران در خواب می‌بینند یا نکند زندگی ما کابوس دیگران است؟
وی ادامه داد: برای روشن شدن منظورم به دیالوگی از نمایش اشاره می‌کنم. آن‌جا که دیمیتری با بازی وحید رهبانی می‌گوید: «چیزایی که زمانی واقعی به‌نظر می‌رسید، حالا به خیالات بدل شده بود و چیزایی که خیالی بود، هر چیزی که من می‌تونستم تخیلش کنم، هر چیزی که می‌تونستم به‌خاطر بیارم، حالا واقعی شده بود...» (با خنده) این عین اتفاقی است که برای من در زندگی شخصی‌ام رخ داد. هفتوان گفت: نکته دیگری که برای من جذاب است، نام نمایشنامه است.‌‌‌ همان‌طور که می‌دانید یالتا از شهرهای کریمه در جنوب اوکراین است که بر کرانه دریای سیاه قرار دارد و محل وقوع داستان چخوف است. این‌که فریل از کلمه بازی در عنوان اثرش استفاده کرده، برای من یادآور‌‌‌ همان بازی میان تخیل و واقعیت است. سال ۱۳۷۰ بود که لوون هفتوان از ایران به مسکو رفت و چهار سال بعد مسکو را به مقصد تورنتو ترک کرد. وی در سال‌های اول اقامت در تورنتو، کارهای نمایشی کوتاهی به زبان فارسی انجام داد؛ اما در سال‌های بعد روی زبان انگلیسی تمرکز کرد و نمایش‌هایی مثل «آهای کی اونجاست؟» اثر ویلیام سارویان، «عاشق» اثر هارولد پینتر، «دارم خواب می‌بینم، نمی‌بینم؟» اثر لوئیجی پیراندلو و «مرغ دریایی» اثر آنتوان چخوف را روی صحنه برد. او در بهمن ۱۳۹۰ برای جشنواره تئا‌تر فجر به ایران آمد. طی همین سفر با محمد شیروانی آشنا شد و در فیلم «لرزاننده چربی» او بازی کرد. «پرویز» نام فیلمی بود که در سال ۱۳۹۱ به کارگردانی مجید برزگر ساخته شد و هفتوان در آن نقش پیر پسری رانده شده از خانه را داشت. لوون هفتوان اخیراً علاوه بر این‌که «یک دزدی عاشقانه» را روی پرده و «دراکولا»ی عطاران را در نوبت اکران دارد، «بازی یالتا» را هم روی صحنه دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی