[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۱
  • دوره جدید

چگونه بوی روغن و انواع چربی را از روی لباس رفع کنیم؟، روزنامه شیراز نوین

اگر لباس شما دارای لکه یا بوی روغن و چربی می‌باشد، با شست‌وشوی ساده پاک نمی‌شود و باید با تکنیک‌ها و مواد خاصی این لکه و بو را از بین ببرید. به گزارش نمناک، اگر در خانه زیاد آشپزی می‌کنید حتماً بوی روغن و چربی به لباس‌هایتان نشسته است، احتمالاً از خود پرسیده‌اید که چگونه بوی چربی را از لباس ببرید. شست‌وشوی منظم لباس با مواد شوینده ممکن است لباس‌ها را تمیز کند اما آن‌ها اغلب برای از بین بردن بوی روغن و چربی مؤثر واقع نمی‌شوند. پودر‌های شست‌وشو و نرم کننده‌ها ممکن است در ابتدا بوی چربی را مخفی کنند اما اگر علت آن را برطرف نکنید، این بو می‌تواند تا مدت طولانی روی پارچه باقی بماند. از آن بدتر این که چربی‌ها می‌توانند به دیگر قسمت‌های پارچه و لباس مالیده شده و بوی چربی را پخش کنند. هنگام ایستادن کنار اجاق گاز و سرخ کردن موادغذایی، علاوه بر کثیفی اجاق گاز، باعث می‌شوند بوی روغن در لباس‌های شما باقی بماند. ذرات میکروسکوپی روغن به عمق پارچه نفوذ کرده و تمیزی را دشوار می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توان لکه‌های چربی در لباس را از بین برد، در این قسمت از رازهای خانه‌داری نمناک با ما همراه باشید تا قبل از بردن لباس‌هایتان به خشکشویی یا ریختن آن‌ها در سطل آشغال با یک سری راهکار مؤثر آشنا شوید.
بوی بد روغن و چربی لباس‌ها را با ترکیب این مواد خانگی از بین ببرید:
سرکه سفید و جوش شیرین
مواد لازم:
یک فنجان سرکه سفید، یک فنجان جوش شیرین
طریقه استفاده: برای شست‌وشوی لباس‌ها بدون مواد شوینده، ساده‌ترین روش مخلوط کردن سرکه سفید و جوش شیرین در یک لگن است. سپس لباس‌ها را به مدت 30 ثانیه درون این محلول به خوبی مخلوط کنید و پس از گذشت 4 ساعت خیساندن، در ماشین لباسشویی بریزید و به طور معمول بشویید و خشک کنید.
روغن اکالیپتوس و صابون ظروف
مواد لازم:
یک چهارم فنجان صابون ظروف، یک قاشق غذاخوری روغن اکالیپتوس
طریقه استفاده: روغن اکالیپتوس و صابون ظرفشویی را با یکدیگر مخلوط کرده و مستقیماً روی محل آغشته به چربی بمالید. پس از گذشت چند ثانیه با استفاده از یک مسواک قدیمی‌ محلول را روی پارچه یا لباس بمالید و اجازه دهید چند ساعت همین جور بماند.
ترایدنت
مواد لازم:
یک چهارم فنجان صابون ظروف، یک فنجان آمونیاک معطر لیمویی، یک فنجان هیدروژن پراکسید
طریقه استفاده: قبل از افزودن لباس ابتدا سه ماده فوق را با آب داغ مخلوط کنید و لباس‌ها را به مدت 20 دقیقه در آن بخیسانید و سپس روند شست‌وشو را آغاز کنید. پس از پایان کار؛ لباسشویی را با شوینده عالی لباس روشن کنید.
اکسی کلین
در یک سطل ابتدا یک قاشق روغن اکسی کلین را با مقدار کافی آب سرد مخلوط کنید و لباس‌ها را در آن بخیسانید و پس از گذشت 4 ساعت، روند شست‌وشو معمولی با ماشین لباسشویی را آغاز کنید.
بهترین روش‌ها برای رفع لکه چربی و روغن از لباس
1- پودر لباسشویی: آسان‌ترین راهکار برای شروع، امتحان کردن مواد شوینده مخصوص لباسشویی است زیرا این مواد شوینده برای از بین بردن لکه‌های چربی و روغن ساخته شده‌اند. این محصولات اغلب حاوی مواد اضافی مانند آنزیم‌ها هستند که برای از بین بردن چربی روی پارچه انتخاب خوبی می‌باشند.
2- مایع سفید کننده: لازم به ذکر است که سفید کننده‌ها یک پاک کننده عالی برای لکه‌ها محسوب می‌شوند. افزودن سفید کننده به فرایند شست‌وشو باعث روشن شدن و از بین بردن بوی چربی خواهد شد، البته فقط برای لباس‌های سفید نه رنگی.
3- نوشابه: یک قوطی نوشابه را به همراه پودر شوینده درون ماشین لباسشویی بریزید. خاصیت اسیدی نوشابه باعث می‌شود تا ذرات چربی و بوی نامطبوع از سطح لباس پاک شود. این روش برای محیط زیست نیز بی‌ضرر است، پس آن را امتحان کنید.
4- سرکه سفید مقطر: یک دوم فنجان سرکه سفید را به روند شست‌وشوی لباس‌هایتان اضافه کنید تا بوی چربی در پارچه کاهش یابد. سرکه سفید کمی ‌اسیدی است و به از بین بردن ذرات روغنی ماندگار کمک می‌کند.
5- آمونیاک: اگر از سفید کننده استفاده نمی‌کنید، افزودن یک فنجان آمونیاک به چرخه شست‌وشو به شما کمک می‌کند تا بوی چربی را از لباس از بین ببرید. آمونیاک یک ماده چربی زدایی قوی و عالی است که می‌تواند به از بین بردن لکه‌های چربی و روغن سرسخت کمک کند و بوی لباس را بهتر کند. آمونیاک معطر لیمو ممکن است حتی بهتر نیز باشد زیرا قدرت مرکبات برای کمک به مبارزه با لکه‌ها و بوها بیشتر است. فقط توجه داشته باشید که آمونیاک بخار‌های سمی ‌از خود ساطع می‌کند و می‌تواند باعث آسیب سینوس‌ها و دستگاه تنفسی شود.
6- بوراکس: ابتدا یک قاشق غذاخوری بوراکس را با یک گالن آب گرم حل کنید و لباس خود را به مدت 30 دقیقه در آن بخیسانید و سپس در ماشین لباسشویی شست‌وشو دهید. بوراکس ماده‌ای قلیایی بوده و با خنثی سازی لکه‌های اسیدی و تغییر پی اچ آب، مؤثرتر از مواد شوینده لباس عمل می‌کند. همچنین می‌توانید یک دوم فنجان بوراکس را به هر بار شروع شست‌وشو در لباسشویی اضافه کنید تا لباس‌هایتان بوی بهتری به خود بگیرند. نکته منفی بوراکس این است که ممکن است پوست، چشم و اعضای داخلی بدن را بسوزاند، بنابراین آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی