[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۰
  • دوره جدید

مسئولیت بزرگی در قبال سلامت جامعه داریم، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
ورزش همگانی در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و با توجه به گران شدن ورزش‌های تخصصی و حرفه‌ای، دسترسی به ورزش همگانی برای عموم مردم جامعه به صرفه‌تر و آسان‌تر است. 
اما آیا برگزاری همایش‌های پیاده روی و مسائلی از این دست، به تنهایی می‌تواند اهداف بزرگ فدراسیون ورزش همگانی را تأمین کند؟
به نظر می‌رسد برای رسیدن به جامعه ایدئالی که همه در آن به اندازه کافی ورزش می‌کنند، باید بسترها به شکل متفاوتی فراهم شود.
مسئولان جوان و جدید هیئت همگانی استان فارس، از دغدغه‌ها و ایده‌هایی جذاب برای رشد این هیئت و فراخواندن بیش از پیش عموم مردم به سمت ورزش سخن می‌گویند.
دیروز دوشنبه، مسئولان هیئت ورزش‌های همگانی استان فارس در دیدار با اصحاب رسانه، از عملکرد یک ماهه آغاز کار خود گفتند و درباره اهمیت این هیئت و اهداف آن در آینده، به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
در این نشست، مسئول هیئت ورزش همگانی استان فارس، مهمترین اتفاق در حوزه ورزش همگانی کشور را افزایش چشمگیر شناخت مردم از ساختارها و اهداف این حوزه دانست و گفت: حالا همگان به خوبی متوجه شده‌اند که پرکارترین و پرمخاطب‌ترین هیئت ورزشی، هیئت ورزش‌های همگانی است و ما در تلاشیم که بتوانیم تا حد امکان، نیازهای جامعه هدفمان را پوشش دهیم.
علیرضا غلامیان که حدود یک ماه است با حکم فدراسیون ورزش‌های همگانی، سرپرستی این هیئت را برعهده دارد، درباره فعالیت‌های این یک ماه هیئت توضیح می‌دهد: در این یک ماه، بالغ بر ۵٠ کمیته با زیرمجموعه‌های مختلف شروع به فعالیت کردند و فضای پایداری را در این مدت شاهد بودیم. 
وی گفت: برنامه‌های مناسبتی دهه فجر برای فدراسیون حائز اهمیت بود و ما با این که تازه به عنوان تیم جدید هیئت مشغول به فعالیت شده بودیم، توانستیم عملکرد خوبی به جا بگذاریم و استان فارس پربارترین برنامه‌ها را در کل کشور به ثبت رساند.
غلامیان در این باره توضیح داد: ما ۵ رویداد ملی در دهه مبارک فجر داشتیم که چهار مورد آن، برگزاری ورزش‌های خانوادگی و همگانی بود که در قالب همایش‌های پیاده‌روی و تجمع‌های ورزشی انجام شد. این سلسله همایش‌ها در ۴شهرستان کوه چنار، نی‌ریز، فسا و جهرم انجام شد. اتفاق جالب این بود که در شهرستان کوه چنار و در یک روز غیرتعطیل، 5 هزارنفر از مردم در پیاده‌روی شرکت کردند. در نی‌ریز شش هزار نفر، فسا 10 هزار نفر و جهرم 3 هزار و 700 نفر مشارکت کردند که جمعاً رقم 24 هزار و 700 نفر را نشان می‌دهد. از این حیث توانستیم رکورد بیشترین مشارکت مردمی ‌در رویدادهای ورزشی روزهای غیرتعطیل کشور را به نام فارس ثبت کنیم.
وی گفت: هر یک از این 4 برنامه به مدت یک ساعت از شبکه سوم سیما و همین طور شبکه استانی فارس پوشش داده شد و بابت این برنامه‌ها مبلغ یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان، مشارکت مالی از طریق خیّرین، شوراهای شهر، اسپانسرها و حتی یکی از ائمه محترم جمعه، صورت گرفت، ضمن این که باید از صداوسیما تشکر کنیم که بالغ بر 20 نفر از عزیزان این حوزه برای پوشش تصویری این همایش همکاری کردند. نمایندگان سه شهرستان در مجلس شورای اسلامی ‌نیز در کنار ما برای برگزاری این رویدادها، حضور داشتند.
سرپرست ورزش همگانی فارس به ثبت یک رکورد ملی توسط یکی از ورزشکاران فارسی نیز اشاره کرد و گفت: آقای احمد برنا، یک ورزشکار روستایی که به عنوان معلم در شهر اوز مشغول به تدریس است، توانست یک ساعت با توپ بسکتبال روپایی بزند و نامش را در کتاب رکوردها ثبت کند. چنین رکوردی در دنیا سابقه نداشته است.
وی از برگزاری مسابقات استانی، نشست‌های مختلف و متفاوت با ادارات کل، معاونین و کارشناسان به عنوان سایر فعالیت‌های یک ماه اخیر هیئت یاد کرد و گفت: در این نشست‌ها صحبت‌هایی انجام شد تا بتوانیم در زمینه رسیدن به اهداف هیئت، شتاب بیشتری را شاهد باشیم. همچنین در همین مدت کوتاه توانستیم به هشت هیئت شهرستانی سرکشی کنیم. 
غلامیان از راه‌اندازی رادیو ورزش همگانی در استان فارس خبر داد و گفت: اقدامات اولیه و بسترهای این کار فراهم شده که سال آینده بتوانیم این رادیو را به صورت اینترنتی و به عنوان پایلوت در استان فارس راه‌اندازی کنیم. 
وی همچنین به راه‌اندازی فروشگاه آنلاین هیئت نیز اشاره کرد و گفت: سعی داریم که ادوات، وسایل و پوشاک مورد نیاز برای انجام رشته‌های ورزشی را با کیفیتی استاندارد در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم. حداقل مزیت چنین کاری، اشتغال‌زایی برای دست کم سه نفر است. 
سرپرست ورزش همگانی استان افزود: همچنین در نظر داریم که برنامه همایش‌های خانوادگی را هر هفته جمعه‌ها در یک شهرستان برگزار کنیم و برای اجرای فاز اول این طرح، دوازده شهرستان را مد نظر قرار داده‌ایم. جلساتی هم برای این موضوع داشته‌ایم و ان‌شاالله در اردیبهشت‌ماه سال آینده این طرح اجرایی خواهد شد.
او ادامه داد: برنامه بعدی ما که مجوزش را از فدراسیون دریافت کرده‌ایم، راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز پایش سلامت کشور است که برای تحقق این موضوع، یک میلیارد سرمایه نیز جذب شده است. استعدادیابی، غربالگری و شناسایی بچه‌های مستعد ورزش، از جمله اهدافی است که قرار است در این مرکز پایش سلامت تحقق یابد.
غلامیان در ادامه به دغدغه‌ها و مشکلات این هیئت نیز اشاره کرد. او ابتدا با ارائه آماری، از مشکل جدی در زمینه سلامت و تناسب اندام جامعه خبر داد. وی گفت: طبق آماری که از سوی دانشگاه علوم پزشکی اعلام شده است، شاهد درصد بالایی از چاقی در بین تمامی ‌اقشار جامعه هستیم. طبق این آمار، 32.6درصد جوانان،17.2درصد نوجوانان، 56.7 درصد میان‌سال‌ها و 34.2 درصد کهن‌سالان دچار چاقی هستند که آماری به‌شدت نگران کننده است. ما خودمان را موظف می‌دانیم که با عملکرد خود باعث کاهش این ارقام در سال 1402  باشیم. 
سرپرست دبیری هیئت همگانی فارس نیز گفت: ما اهمیت رسانه در ورزش را درک می‌کنیم و می‌خواهیم اصحاب رسانه در  راه گسترش ورزش در سطح جامعه، بیشتر از گذشته در کنار ما باشند.
داریوش آورند افزود: برای این که اهمیت هیئت ورزش همگانی را درک کنیم، باید به تعداد افراد جامعه هدفمان نگاه کنیم. از جمعیت 5 میلیون نفری فارس، تنها 300 هزار نفر به عنوان ورزشکاران سازمان یافته در رشته‌های مختلف ورزشی فعالیت دارند. یعنی ما با 4 میلیون و 700 هزار نفر دیگر سر و کار داریم و باید در زمینه ترغیب آن‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها برای ورود به ورزش، تلاش کنیم.
وی با اشاره به این نکته که در مدت یک ماه اخیر، شاهد یازده تغییر در کمیته‌های مختلف و جمعاً 17 انتصاب در این هیئت بوده‌ایم، افزود: معیار ما برای تغییرات و انتصاب‌ها، سنجش عملکرد و البته جوان‌گرایی بوده است. در هیئت‌های شهرستان‌ها هم با وجود این که از مشکلاتشان آگاه هستیم و می‌دانیم از لحاظ بودجه و امکانات در مضیقه هستند، اما وظیفه داریم که در هیئت‌هایی که عملکرد ضعیفی داشته‌اند، تغییراتی ایجاد کنیم. در این زمینه ارزیابی‌های دقیقی را انجام خواهیم داد و هیئت‌هایی که کمتر از یک نمره مشخص داشته باشند، تغییر خواهند کرد. 
مدیر روابط عمومی ‌هیئت ورزش همگانی فارس نیز ابراز امیدواری کرد که ورزش همگانی به یک فرهنگ عمومی ‌تبدیل شود. جعفری گفت: در سال گذشته1850 برنامه ورزشی را در سطح استان داشته‌ایم که طبق ارزیابی فدراسیون، رتبه اول را در سطح کشور کسب کردیم که بخش عمده این موفقیت، حاصل زحمت تیم قبلی هیئت بوده که حالا دیگر در خدمتشان نیستیم. 
وی همچنین از شهرداری درخواست کرد که بعضی بیلبوردها در سطح شهر به ورزش همگانی اختصاص پیدا کند تا انگیزه و آگاهی مردم از برگزاری رویدادهای ورزشی، افزایش پیدا کند. 
در این نشست به برگزاری یک رویداد جذاب در آینده نزدیک نیز اشاره شد. برگزاری مسابقات مینی فوتبال که توسط فدراسیون ورزش‌های همگانی طرح ریزی شده و طبق گفته مسئول کمیته مینی فوتبال هیئت همگانی فارس، پیش بینی می‌شود که تعداد هزار تیم از استان فارس در این رقابت‌ها شرکت کنند.
احسان جوکار در این باره گفت: تا کنون 144 تیم برای حضور در این رویداد ثبت نام کرده‌اند. هزینه ورودی از تیم‌ها گرفته نمی‌شود و فقط کسانی که بیمه ورزشی ندارند، باید هزینه بیمه ورزشی را پرداخت کنند که در این زمینه نیز این همکاری انجام شده که علاقه‌مندان با نصف نرخ بیمه ورزشی، بتوانند این کار را انجام داده و در مسابقات شرکت کنند.
وی همچنین گفت: تمامی ‌افراد بالای 15 سال در هر دو بخش آقایان و بانوان می‌توانند برای حضور در این مسابقات شرکت کنند و به شهرستانی که بیشترین تعداد تیم را به مسابقات معرفی کند، 10 میلیون تومان به عنوان پاداش اهدا خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی