[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

از پارس تا تختی؛ همه ناراضی از چمن!، روزنامه شیراز نوین

   میثم محجوبی - شیراز نوین 
رضا مهاجری می گوید: آیا حتماً باید شیراز در لیگ برتر تیمی داشته باشد تا به وضعیت چمن ورزشگاه هایش سر و سامانی بدهد؟
این مربی خوشنام که چندسال اخیر را در لیگ برتر سپری کرده و حالا می خواهد با نماینده کرمان به لیگ برتر بازگردد، می گوید شیراز اگر می خواهد به لیگ برتر برسد، ابتدا باید زمینش را درست کند، چون تیم فجرسپاسی که از مدعیان صعود به شمار می رود تیمی است که روی زمین فوتبال بازی می کند و در ادامه به مشکل برخورد خواهد کرد.
سرمربی مس کرمان در کنفرانس خبری پس از مسابقه با قشقایی در ورزشگاه پارس که با تساوی یک یک دو تیم به پایان رسید، بیش از اینکه به مسایل فنی بازی بپردازد، درباره زمین مسابقه صحبت کرد. او گفت : در ابتدا باید یک گلایه کنم از زمین ورزشگاه. حیف است استادیومی به این زیبایی که به لحاظ سخت افزاری یکی از بهترین استادیوم های ایران است، چمنش این باشد! این چمن متأسفانه شرایط بازی مطلوب را چه از تیم ما و چه از تیم مقابل گرفته بود. این چندمین بار است که در لیگ یک با چنین مشکلی مواجه می شویم. اگر دقت کنید امروز هم برنامه دو تیم به بازی هوایی و مستقیم محدود شده بود، چون نمی شد روی زمین به راحتی کار کرد.
وی افزود: بین دو نیمه در رختکن به بچه ها گفتم بزنید زیر توپ. سوال من از مسئولان فوتبال و ورزش شیراز این است که ما حتماً باید در لیگ برتر تیم داشته باشیم که بیاییم به وضعیت چمن ها رسیدگی کنیم؟ شیراز دو تیم خوب در لیگ یک دارد. شیراز شهری با سابقه ای در لیگ برتر است؛ برق و فجر سال‌ها  در سطح اول فوتبال ایران بازی کرده اند و حالا قشقایی هم هست که امروز هم بازی خوبی ارایه داد، اما چرا باید شرایط زمین هایش اینچنین باشد؟ قشقایی امروز گل زیبایی به ما زد که فکر می کنم در ذهن علاقه مندان به فوتبال ماندگار خواهد شد. بچه های ما هم تلاش خودشان را کردند اما متأسفانه خرابی زمین کار را برای داور، ما و البته حریف خراب کرده بود. این زمین در وهله اول کار را برای تیم های شیرازی و به خصوص فجرسپاسی که یک فوتبال شناور روی زمین را بازی می کند سخت می کند و تیم آقای کلانتری با مشکلات زیادی مواجه می شود. 
سرمربی مس کرمان درباره تیم قشقایی اظهار داشت: تیم آقای هرمزی هم با توجه به بضاعتش تلاش خوبی کرد و هفته پیش هم دیدیم که بازگشت خیلی خوبی در شهرآورد شیراز داشتند. 
سخت است جلوی فجرسپاسی بتوانید نتیجه را برگردانید اما آنها موفق شدند و  بنابراین پیش بینی یک بازی سخت را می کردیم. البته روی یک لحظه غافلگیر شدن گل خوردیم اما خدا را شکر باز هم توانستیم به بازی برگردیم. ابتدا گل مساوی را زدیم و پس از آن هم بابا محمدی تیر دروازه را لرزاند و فکر می کنم اگر خوش شانس تر بودیم شاید می توانستیم بازی را ببریم، ضمن اینکه چهار پنج بازیکن مصدوم داشتیم که دست ما را بسته بود و در تعویض ها کارمان سخت شده بود. چند بازیکنمان را هم مجبور شدیم در پست غیرتخصصی استفاده کنیم. 
تیم فجرسپاسی هم که به اهواز رفته بود تا با استقلال ملاثانی دیدار کند، مجبور شد در بدترین زمین این شهر مسابقه دهد. آنها در نیمه اول بسیار ضعیف ظاهر شدند و نه تنها نتوانستند موقعیتی روی دروازه حریفشان ایجاد کنند، بلکه موقعیت هایی به حریف دادند که یکی از آنها در آخرین ثانیه ها تبدیل به گل شد. کلانتری هم نسبت به وضعیت چمن بسیار بد ورزشگاه تختی اهواز معترض بود.
علی اصغر کلانتری عصر دوشنبه پس از تساوی یک یک تیمش در اهواز مقابل استقلال ملاثانی به ایسنا گفت: در نیمه اول نتوانستیم بازی خوبی انجام دهیم. حریف هم به بازی هوایی روی آورده بود و باز هم نمی توان گفت که بازی کاملاً در اختیار آنها بود.  بالاخره هم روی یک غفلت بازیکنان ما، حریف به گل رسید. اگر آن گل ثانیه های آخر را دریافت نمی کردیم، می توانستیم در نیمه دوم پیروز میدان باشیم. ما برای پیروزی به میدان رفته بودیم ولی حالا از مساوی هم راضی هستیم.
وی افزود : در نیمه دوم خیلی خوب بازی کردیم و بازی را کاملاً در اختیار گرفتیم. با ورود محمد کاظمی، سیستم بازی را هم عوض کردیم و توانستیم روند بازی را تغییر دهیم. حملات زیادی انجام دادیم و موقعیت هایی ایجاد کردیم و بالاخره به گل هم رسیدیم.کلانتری که همواره از کیفیت زمین ورزشگاه پارس شیراز گلایه مند بود، دیروز با زمینی به مراتب بدتر مواجه شد. او در این باره می گوید : زمین تختی اهواز بسیار خراب بود، جوری که گفتیم صد رحمت به پارس خودمان! نوع بازی حریف هم  چندان جالب نبود و باعث افت کیفیت بازی شده بود. 
کلانتری در پایان در خصوص نحوه قضاوت داوران در این مسابقه هم گفت: داوری بسیار خوبی را شاهد بودیم و داور مسابقه علی رغم فشارها و فریادهای مدام نیمکت نشینان تیم ملاثانی، تحت تاثیر جو قرار نگرفت و قضاوت خوبی انجام داد. البته این دیدار حاشیه هایی هم از سوی تیم مقابل داشت که فعلاً از بیان آنها خودداری می کنم.
بهبهانی، ورزشی نویس خوزستانی نیز که در قسمتی از مطلب تحلیلی خود که در پایان مسابقات هفته هشتم لیگ یک  ارایه کرد، به این مسأله اشاره کرد و گفت: فوتبال‌ چگونه باید در ایران دنبال شود؟ 
فوتبال ورزشی است گروهی که پیروزی در آن به تلاش  و آمادگی جسمانی کامل بازیکنان بستگی دارد.کاربرد مهارت های فردی نیز تا آنجا که به کار گروهی  لطمه نزند، بر زیبایی و کارآیی این رشته می افزاید. یک تیم برای دستیابی به پیروزی به امکانات و توانمندی یک کادر  ورزیده وپرتجربه نیازمند است. از دیگر سو، نقش مدیریت کاردان وحرفه ای تاثیر گذار است. افزون بر آن عملکرد مربیان ونیز گزینش بازیکنان  زبده و استراتژی برای یک مبارزه طولانی از اهمیت خاصی برخوردار است. 
وی ادامه می دهد: علاوه بر همه این ها، داشتن زمین چمن ناب وصاف بر‌کیفیت بازی‌ها  موثر است اما متأسفانه سال هاست که فوتبال ما از این امکانات به دور است و به صورت آماتورگونه و کیفیت فنی  پایین نتوانسته ایم صاحب تشکیلات قوی شویم. دلایل روشن است. فقدان یک کارگروه حرفه ای و اندیشمند در ارکان  فوتبال ما! دردها ومشکلات اداری مالی و مدیریتی همچنان پابرجاست و باید در فرصت  بهتری به طور ریشه ای ارزیابی شود.
این کارشناس فوتبال در پایان گفت: نمی دانم چه اصراری است که تیم ها در زمین های غیر استاندارد بازی کنند؟ به خدا این فوتبال حرفه ای نیست، بلکه از آماتورها هم پایین تراست.
تقریباً همه اهالی لیگ یک از زمین های خراب گلایه مندند. زمین چمن ورزشگاه پارس که از ابتدای بهره برداری تا کنون همواره مورد هجمه مربیان تیم ها بوده، لااقل از راه دور ظاهر مناسبی دارد. زمین هایی مثل زمین ورزشگاه ساوه و یا تختی اهواز به مراتب شرایط بدتری دارند و تا زمانی که این زمین ها درست نشوند، لیگ یک فوتبال ایران هیچ سنخیتی با لفظ «حرفه ای» نخواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی