[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

مانع ورود نرخ‌سازان به مرکز مبادله ارز شوید، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس اقتصادی معتقد است که راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا می‌تواند عاملی برای کنترل و آرامش در بازار باشد، به شرطی که جلوی نفوذ عده‌ای جریان‌ساز و نرخ‌ساز در بازار ارز و این مرکز گرفته شود.
به گزارش ایسنا، روز سه‌شنبه مرکز مبادله ارز و طلا با حضور رئیس کل بانک مرکزی، جمعی از مدیران بانکی، فعالان بازار و اقتصاددانان راه‌اندازی شد و اولین کشف قیمت در تالار حواله و تالار مبادله ارز به ترتیب ۳۶هزار و ۱۳۰ تومان و ۴۱هزار و ۵۴۹ تومان به ازای هر دلار آمریکا بود.
در زمینه تأثیر راه‌اندازی این مرکز و ارزیابی مداخله دولت در بازار آلبرت بغزیان -استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی- در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: هیچ دولتی و در واقع هیچ بانک مرکزی را نمی‌توان در دنیا پیدا کرد که نرخ ارزش را مدیریت و کنترل نکند. به عنوان مثال باید دید که چرا رابطه درهم و دلار سال‌هاست ثابت باقی مانده و تغییری نکرده است یا آنکه چرا دلار و یورو فاصله زیادی نمی‌توانند از هم بگیرند. این به معنی این است که بانک مرکزی این کشورها با یکدیگر هماهنگ هستند و خود دولت‌ها آنقدر قدرت دارند که می‌توانند ارزش ارز خود را در مقابل سایر ارزها حفظ کنند.
وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی سال‌ها مغفول مانده بود، اظهار کرد: آنقدر نوسانات اقتصادی روی سفره تأثیر گذاشت تا شاهد افزایش قیمت کالاهای دیگر هم بودیم، اما مسلماً ورود بانک مرکزی به بازار ارز و طلا می‌تواند این نوسانات را کنترل و مدیریت کند که البته در دولت گذشته نیز یک بار با ورود به مدیریت نرخ ارز شناور بازار مدیریت شد و شاهد بودیم که دلار از مرز ۱۸هزار تومان تا حوالی ۱۰هزار تومان هم کاهش پیدا کرد. این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: پس از سال‌ها نمی‌توان افرادی را که در بازار ارز نفوذ کرده و جریان‌سازی و نرخ‌سازی می‌کنند را نادیده گرفت؛ بنابراین راه‌اندازی چنین سامانه‌هایی مانند مرکز مبادله ارز و طلا می‌تواند همه تقاضاها برای ارز را در یک جا جمع کند و اگر به گفته مسئولان بانک مرکزی ارز به اندازه کافی در کشور وجود دارد، می‌توان به همه تقاضاهای مردم در بازار پاسخ داد.
بغزیان ادامه داد: در آن صورت به غیر از نیازهای ارزی که مردم برای حفظ ارزش پولشان یا سرمایه‌‌گذاری تقاضا می‌کنند، به دیگر نیازها پاسخ داد و نهایتاً پس از سامان گرفتن بازار ارز نیازهای از این دست نیز پاسخ داده می‌شود.
وی با با بیان اینکه مرکز مبادله ارز و طلا وظیفه دیگری هم در بازار ارز دارد، اظهار کرد: وظیفه دوم این مرکز خط دادن به بانک مرکزی برای این است که کدام محدوده‌ها را حفظ کنند و در تالار خدمات ارز خدماتی را چگونه توزیع کند و به موقع به نیازهای مردم 
جواب بدهد.
به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، پایش کردن تقاضاها در حوزه اسکناس و حواله و پاسخ دادن به نیازهای موجود در این زمینه می‌تواند تأثیر مناسبی روی مدیریت بازار ارز داشته باشد.
بغزیان همچنین درباره کاهش چندهزار تومانی قیمت دلار در روز سه‌شنبه و با اولین کشف قیمت در مرکز مبادله ارز و طلا گفت: همین مسئله نشان می‌دهد که نهایت توان و تقاضا روی همین عدد است که در روز سه‌شنبه ثبت شده بود و بقیه این نرخ تا حوالی ۵۰هزار تومان به ازای هر دلار همان نرخ‌سازی و جریان‌سازی است که عده‌ای در بازار انجام می‌دهند؛ بنابراین امیدواریم که این مرکز به سرنوشت دیگر نهادهای مشابه خود در گذشته دچار نشود و جلوی نفوذ این جریان را در بازار ارز بگیرد تا بتواند تلاطم‌ها و نوسانات بازار را کنترل کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی