[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

تداوم آبادانی در پرتو اعتمادسازی، روزنامه شیراز نوین


 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
سومین دوره نشست‌های تخصصی «آسیب‌شناسی، بررسی و رفع چالش‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز» به میزبانی شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد. این مراسم با حضور استاندار فارس، شهردار کلان‌شهر شیراز، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، شماری از مدیران استانی و شهری، اساتید دانشگاه، سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه اقتصادی برگزار شد.
 تجربه جهش‌های عمرانی در کلان‌شهر شیراز
شهردار شیراز در این مراسم گفت: به‌دنبال حصول نتیجه برای رفع موانع موجود در حوزه سرمایه‌گذاری هستیم. محمدحسن اسدی در سومین نشست تخصصی سرمایه‌گذاری با موضوع «آسیب‌شناسی، بررسی چالش‌ها و راهکارهای توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز»، با اشاره به ۲ مقوله ریسک‌پذیری و بازدهی در حوزه سرمایه‌گذاری خاطرنشان کرد: ایجاد فضای همراه با اعتماد می‌تواند شرایط کسب‌وکارها را خصوصاً در حوزه سرمایه‌گذاری رونق ببخشد. او با اشاره به جشنواره جهش عمرانی در شهر شیراز و افتتاح دوربرگردان نیایش چهار ماه زودتر از زمان موعد، تصریح کرد: شهر شیراز در بحث خطوط مترو هم‌تراز با شهرهای اصفهان، کرج، قم و تبریز است که در کلان‌شهر شیراز خط یک مترو با طول ۲۴ کیلومتر روزانه ۱۰۰هزار مسافر را جابه‌جا می‌کند و خط ۲ مترو با سه ایستگاه در دهه فجر وارد فاز بهره‌برداری شده است. این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز با تأکید بر ایجاد فضای اعتماد، تصریح کرد: به‌دنبال ایجاد ظرفیت مدیریت شهری برای بستر‌سازی و اعتمادسازی با رفع ایرادهای موجود هستیم. شهردار شیراز با اشاره به برگزاری نخستین همایش ملی سرمایه‌گذاری و کارگروه‌های تخصصی در سال جاری اظهار کرد: مزیت‌ کارگروه‌های تخصصی، رفع موانعی است که سرمایه‌گذاران با آن مواجه هستند. اسدی که با رویکردی مثبت درباره نقدها و رفع مسائل حوزه سرمایه‌گذاری سخن می‌گفت، بیان کرد: در کارگروه‌های تخصصی و نشست و اجلاس، به‌دنبال حصول نتیجه برای رفع موانع موجود در این حوزه هستیم؛ هرچند که بخشی دیگر از مسائل این حوزه، فرهنگی است که برای این حوزه نیازمند گذر زمان هستیم.تصویب و تهیه شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری بر اساس آنچه از سوی مسئولان کشوری به شورای اسلامی شهر و شهرداری در سال قبل ابلاغ شده، موضوع دیگری بود که این مقام ارشد مدیریت شهری در این نشست تخصصی به آن پرداخت. اسدی در بخش دیگری از سخنان خود به امضای میثاق‌نامه سرمایه‌گذاری با امضای مسئولان ارشد استانی در راستای همدلی مسئولان در حوزه سرمایه‌گذاری اشاره کرد و یادآور شد: در کارگروه‌های تخصصی همایش ملی سرمایه‌گذاری که در سال جاری و همزمان با هفته شیراز برگزار شد، ۱۰ تا ۱۵ مورد آسیب‌شناسی مشخص شده و یک پنجره واحد سرمایه‌گذاری برای ارائه خدمات شهرداری به سرمایه‌گذاران ایجاد شد که اکنون باید معاونت مالی و سرمایه‌گذاری شهرداری به‌جد آن را دنبال کند. شهردار شیراز این نوید را به شهروندان داد که برای تغییر چهره شیراز ۱۴۰۴ با شیراز ۱۴۰۰ از سال جدید در شعاع ۵۰۰متری هر شهروند، یک پروژه در حوزه‌های مختلف حمل‌ونقل، عمران، فضای سبز، محیط‌زیست و خدماتی اجرایی می‌شود تا شیراز امروز شرایط مطلوب‌تری را نسبت به شیراز آینده تجربه کند. او همچنین از افزایش ۳۰۰درصدی بودجه شهرداری شیراز در بین کلان‌شهرها در بخش پایانی صحبت خود خبر داد و گفت: بودجه شهرداری شیراز ۳۰۰ درصد برای سال ۱۴۰۲ افزایش داشته است و این افزایش بودجه برای شهرداری شیراز که عمده آن هم عمرانی است، زمینه را برای خدمات شهری و عمرانی به شهروندان فراهم کرده است. اسدی همچنین به طرح اتاق منتقدان در مدیریت شهری برای شنیدن نقدهای سازنده اشاره و بیان کرد: زمینه را برای پیشرفت همه جانبه و امیدآفرینی در این شهر فراهم ‌می‌کنیم.
 محدودیت‌زدایی برای جذب سرمایه‌گذاری
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر این موضوع که در جذب سرمایه‌گذار هیچ محدودیتی نداریم، گفت: از سرمایه‌گذاران خرد و کلان داخلی و خارجی برای فائق آمدن بر مشکلات استقبال می‌کنیم. علیرضا اسکندری در سومین دوره نشست‌های تخصصی «آسیب‌شناسی، بررسی و رفع چالش‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز» با تبریک اعیاد گرانقدر شعبانیه اظهار کرد: نقطه‌قوت پروژه‌های سرمایه‌گذاری، مشارکت و همدلی مردم در ساخت آینده شیراز عزیز است. رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری نیازمند آسیب‌شناسی بیشتری هستیم. او با بیان اینکه برگزاری نشست‌های تخصصی در حوزه سرمایه‌گذاری راهگشا خواهد بود، افزود: در نشست‌های پیشین استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سرمایه‌گذاری و آسیب‌شناسی آن به‌دقت مورد کالبدشکافی قرار گرفت و خروجی آن مصوباتی از سوی شورای اسلامی شهر شیراز بود. رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به این موضوع که شورای اسلامی شهر دو وظیفه سیاست‌گذاری و نظارتی را برعهده دارد، اظهار داشت: در انتهای پنل‌های تخصصی پیشین، سند جامع آسیب‌شناسی سرمایه‌گذاری در کلان‌شهر شیراز به تصویب رسید و در امتداد آن کمیته رفع موانع سرمایه‌گذاری متشکل از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار کلان‌شهر شیراز و جمعی از مدیران تشکیل شد. نماینده مردم شیراز در پارلمان شهری خاطرنشان کرد: کمیته هوشمندسازی شورای اسلامی شهر نیز در خصوص استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، اقدامات مثبتی انجام داده و این اقدامات در آینده گسترش می‌یابد. اسکندری بیان داشت: این پنل تخصصی در حوزه اعتمادسازی و تأثیر مشوق‌ها و عدم ریسک‌پذیری در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار شده و به مواردی نظیر ریسک‌پذیری نگاه ویژه‌ای داریم. او با اشاره به این موضوع که شهر شیراز دارای پتانسیل‌های بی‌نظیری است که در کمتر نقطه‌ای از جهان این ظرفیت‌ها تجمیع شده، اظهار داشت: در ادوار گذشته روند سرمایه‌گذاری توفیق چشمگیری نداشته است و هدف از برگزاری این نشست، اخذ نظرات صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه و فعالان حوزه اقتصادی برای مانع‌زدایی است. او در ادامه گفت: اگر ما ادعای سومین حرم اهل بیت(ع) و پایتختی فرهنگی ایران‌زمین را داریم، باید شرایطی را ایجاد کنیم که در شأن و منزلت شیراز گام برداریم. اسکندری با اشاره به ظرفیت‌سازی در حوزه تفریحی و گردشگری کلان‌شهر شیراز گفت: پنج پروژه کلان نظیر پارک آبی، آکواریوم، باغ پرندگان، تله‌کابین و شهربازی در این راستا تعریف شده و اقدامات عمرانی برخی از آن‌ها در دست انجام است و شماری دیگر در حال مذاکره هستند. او با تأکید بر این موضوع که در جذب سرمایه‌گذار هیچ محدودیتی نداریم، اظهار داشت: از سرمایه‌گذاران خرد و کلان داخلی و خارجی برای فائق آمدن بر مشکلات استقبال می‌کنیم.رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به این موضوع که اطمینان به مجموعه شهرداری سبب می‌شود تا سرمایه‌گذاران به مدیریت شهری اطمینان نمایند، تصریح کرد: بسته‌های مختلف سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مسکونی، تجاری، بازیافت، حمل‌ونقل، تفریحی و... پیش روی سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.
 جلب مشارکت‌های مردمی برای آبادانی شیراز
در ادامه این نشست تخصصی، سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز خطاب به سرمایه‌گذاران گفت: شیراز یک شهر بدون حاشیه برای سرمایه‌گذاری است. حمیدرضا اسماعیلی در سومین نشست تخصصی سرمایه‌گذاری با موضوع «آسیب‌شناسی، بررسی چالش‌ها و راهکارهای توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز» گفت: طبق برنامه‌ریزی، هر شش ‌ماه یک نشست تخصصی و هر سال یک همایش تخصصی سرمایه‌گذاری ملی باید برگزار کنیم که این سومین نشست تخصصی در سال جاری است و یک همایش ملی برگزار شده و دومین همایش را نیز اردیبهشت برگزار خواهیم کرد. او افزود: هدف از برگزاری این برنامه‌ها، دستیابی به راهکاری برای برنامه‌ریزی بهتر در حوزه سرمایه‌گذاری است. در همین ارتباط، طی لایحه‌ای که به شورای اسلامی شهر ارسال شد، در آن به برخی آسیب‌های این حوزه اشاره و برای رفع آن‌ها برنامه ارائه شده است. سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به مصوبه شورای اسلامی شهر در خصوص دانش‌بنیان کردن فعالیت‌های سه سازمان در شهرداری شیراز بیان کرد: بحث اصلی، بررسی عمده مشکلات در حوزه سرمایه‌گذاری است. به گفته او، عدم ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران و مدیران در زمینه حضور در پروژه‌های شهری یکی از این مسائل بوده که در این ارتباط یکی از مشکلات اساسی، وجود قوانین و مسائلی بوده که باعث کاهش مشارکت در این حوزه می‌شود‌. رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز ادامه داد: ما باید ببینیم چه موارد و امتیازاتی می‌توانیم در نظر بگیریم که سرمایه‌گذاران بیشتر در پروژه‌های شهری شرکت کنند. اسماعیلی گفت: رفع موانع به‌عنوان‌ هدف اصلی ما و خروجی این جلسات است و به‌دنبال آن از حالت تئوری به مرحله اجرایی می‌رسیم. 
سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با بیان اینکه در حال حاضر قرارداد پارک آبی کامل شده و به زودی کار از سر گرفته می‌شود، افزود: در کنار آن، برای ساخت آکواریوم هم با طرف ترکیه‌ای به توافق رسیدیم و این پروژه نیز به‌زودی اجرا می‌شود. او در ارتباط با ساخت تله‌کابین و شهربازی اظهار کرد: این ۲ پروژه در دستور کار است و هم‌اکنون نیز ۲ سرمایه‌گذار بالقوه داریم.
اسماعیلی بیان کرد: تا پایان سال برای تحقق ۱۵هزار میلیارد تومان تکلیف سرمایه‌گذاری قرارداد می‌بندیم و در سال بعد نیز با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهیم، نهایت تلاش را برای استفاده سرمایه‌گذاران محلی، ملی و خارجی به کار می‌بریم. رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز خطاب به سرمایه‌گذاران گفت: شیراز یک شهر بدون حاشیه برای سرمایه‌گذاری است. او بیان کرد: امروز ما در شهرداری آماده هستیم تا در هر ساعتی که نیاز باشد برای سرمایه‌گذاران جلسه بگذاریم و به کار آنها رسیدگی کنیم و در این ارتباط میزان و عدد سرمایه‌گذاری مهم نیست؛ بلکه مهم نفس 
کار است.
 دعوت از اساتید دانشگاه برای چالش‌زدایی
بر اساس این گزارش، گفتنی است این نشست در دو بخش صبح و بعدازظهر به بررسی موضوعات «علل عدم ریسک‌پذیری مدیران و سرمایه‌گذاران در حوزه سرمایه‌گذاری» و «نقش مشوق‌ها و اعتمادسازی در پیشبرد پروژه‌های سرمایه‌گذاری» پرداخت. بررسی چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاری، شناسایی آسیب‌ها، دستیابی به راهکارهای رفع موانع و تسهیل در روند جذب سرمایه‌گذار و توسعه سرمایه‌گذاری در کلان‌شهر شیراز، از جمله اهداف این نشست‌های تخصصی بود که پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر، به همت سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد. گفتنی است پیش‌تر نیز دو نشست تخصصی با هدف آسیب‌شناسی و بررسی چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاری در مرداد ۱۴۰۱ و بهمن ۱۴۰۰ برگزار شده بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی