[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۲
  • دوره جدید

سرمایه‌گذاران ۱۰۰میلیارد دلار طلا خریدند، روزنامه شیراز نوین


بازار طلا در سال ۲۰۲۰ ماهیت دوگانه خود را نشان داد و همزمان با سقوط تقاضای فیزیکی برای طلا، تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز ارزشمند به رکورد تاریخی رسید. به گزارش ایسنا، شورای جهانی طلا گزارش سه ماهه چهارم و ترندهای تقاضا در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که نشان داد تقاضا برای طلا در سه ماهه چهارم به ۷۸۳.۴ تن رسید که ۲۸ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ کاهش داشت و ضعیف‌ترین تقاضای سه ماهه از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ به این طرف بود.
تقاضا برای طلا در کل سال ۲۰۲۰ به ۳۷۵۹ تن رسید که ۱۴ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش داشت و نخستین بار از سال ۲۰۰۹ بود که تقاضای سالانه پایین ۴۰۰۰ تن بود. در این گزارش آمده است: همه گیری ویروس کرونا با پیامدهای گسترده ای که داشته، عامل اصلی تأثیرگذار در کاهش تقاضای مصرف کننده برای طلا در سال ۲۰۲۰ بوده است. برخلاف تقاضای فیزیکی ضعیف، بازار طلا شاهد تقاضای سرمایه گذاری بی سابقه بود. موجودی طلای صندوق‌های ETF طلا به میزان ۸۷۷ تن رشد کرد و در پایان سال ۲۰۲۰ به رکورد ۳۷۵۱.۵ تن رسید. این افزایش با وجود کاهش ۱۳۰ تن از موجودی صندوق‌های ETF در سه ماهه چهارم به دلیل افت چشمگیر قیمت‌ها در نوامبر، حاصل شد.
بازار طلا همچنین شاهد تقاضای مطلوبی برای سکه و شمش طلا بود. شورای جهانی طلا اعلام کرد تقاضای جهانی برای شمش در سه ماهه چهارم ۱۰ درصد و برای کل سال سه درصد رشد کرد و به ۸۹۶.۱ تن رسید.
سرمایه گذاران سال میلادی گذشته مجموعاً ۱۷۷۳.۲ تن طلا خریدند که ۴۰ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت و با توجه به قیمت فعلی ۱۸۵۰ دلار اونس طلا، حدود ۱۰۰میلیارد دلار ارزش دارد.
برخلاف سال ۲۰۱۱ که مصرف کنندگان در پی صعود قیمت‌ها، به فروش طلاهای خود پرداخته بودند، طلای بازیافتی جهانی در سال ۲۰۲۰ با وجود رکوردشکنی قیمت، یک درصد رشد کرد. در حالی که انتظار می‌رود تقاضای سرمایه گذاری برای طلا تا پایان سال ۲۰۲۱ همچنان رشد کند اما سرمایه گذاران همچنان باید چشم انداز کامل بازار را زیر نظر داشته باشند. تقاضا برای جواهرات که نیمی از تقاضای جهانی را تشکیل می‌دهد، به رکورد پایینی کاهش پیدا کرد و همه گیری ویروس کرونا بازار جواهرات را به مرز رکود کشاند. مجموع تقاضای جهانی برای جواهرات در سال ۲۰۲۰ به ۱۴۱۱.۶ تن رسید که ۳۴ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش داشت و پایین‌ترین رکورد از زمان ثبت آمار تقاضا برای جواهرات توسط شورای جهانی طلا بود. با این حال شورای جهانی طلا خوش بین است با تلاش کشورها برای مهار ویروس کرونا، بازار طلا بهبود پیدا خواهد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی