[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

آغاز هفتمین کمیسیون مشترک برجام در وین، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: هفتمین کمیسیون مشترک اجرای برجام عصر روز سه‌شنبه در هتل کوبورگ وین در سطح معاونان وزیران امور خارجه ایران و 1+5 آغاز شد.
هفتمین نشست مشترک برجام با چند ساعت تأخیر به دلیل دیدارهای داخلی و دوجانبه در حاشیه این نشست آغاز شد.
در چارچوب اجرای برجام همچنین روز دوشنبه هیئت ایرانی به سرپرستی سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی دیدارهای جداگانه‌ای با هیئت روسیه، چین، هلگا اشمید نماینده اتحادیه اروپا و ۱+۵ و نیز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حاشیه این برگزاری کمیسیون برجام داشتند.
هفتمین کمیسیون مشترک برجام در حالی برگزار می‌شود که رئیس‌جمهور جدید آمریکا درباره چگونگی مواجهه با برجام، سیاست «ابهام» و «تأخیر» را در پیش گرفته است. از یک سو وزیر خارجه آمریکا پایبندی ایران به برجام را در گزارشی به کنگره اعلام می‌کند، اما بر اساس دستور ترامپ نهادهای مذکور جهت بررسی برجام همچنان 90روز فرصت دارند تا در این رابطه به ترامپ گزارش دهند. این در حالیست که در کمتر از یک ماه دیگر دولت یا وزارت خارجه آمریکا باید در مورد تمدید لغو یا تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران تصمیم بگیرد. در همین حال ترامپ، معاونش و وزیران خارجه و دفاع وی اظهارات و موضع‌گیری‌هایی اخیراً در رد یا ایراد به برجام داشته‌اند.
آنچه در این چارچوب موجب نگرانی هیئت مذاکره کننده ایران است، تلاش دولت ترامپ برای متأثر ساختن برجام از موضوعات مورد ادعای آنها در بحث حمایت ایران از گروه‌های مقاومت و کشورهای مستقل منطقه‌ای است.
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای که اخیراً به کنگره در پایان 90روز مهلت وزارت خارجه آمریکا برای ارائه گزارش به کنگره درباره اجرای برجام داشته است، ضمن تأیید پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش بر ادعای خود مبنی بر حمایت ایران از تروریسم نیز تأکید کرده است. در حالی که ارتباط این دو مسئله خلاف برجام و در دولت قبلی نیز مسبوق به سابقه نبوده است. این رویکرد دولت جدید آمریکا نشان می‌دهد آنها سعی در دنبال کردن شیوه‌هایی دارند که به هر شکل ممکن برجام را منفعل ساخته و اگر نتوانند به طور مستقیم به برجام ضربه بزنند به طور غیرمستقیم و با بهانه‌هایی مثل تروریسم و حقوق بشر عرصه را بر اجرای برجام از سوی ایران تنگ ‌کنند.
یکی از مهمترین محورهای مورد بحث در هفتمین کمیسیون مشترک برجام اعتراض ایران به رویکرد جدید آمریکا در پیوند دو مسئله برجام و موضوعات دیگر از جمله تروریسم و حقوق بشر است.
وزیر خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات و مواضع اخیر دولت آمریکا در توییت‌های متعدد مواضع آنها را رد و تأکید کرده است که آمریکا باید به متن برجام پایبند باشد.
ظریف گفته است: آنچه امروز و بیش از هر زمان دولتمردان آمریکایی به آن نیاز دارند، نه لفاظی‌های تکراری و بی فایده بلکه واقع گرایی در کلام و درک واقعیت‌های موجود ایران است.
وی نوشته است: برجام با دقت به موضوع هسته‌ای محدود شده است بدون ورود به سایر موضوعات محل اختلاف، از جمله فعالیت‌های شرورانه دولت آمریکا.
وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی دیگر تأکید کرده است: برجام آمریکا را ملزم به اجرای موفق آن از جمله با اظهارات علنی و پرهیز از اثرگزاری منفی در تجارت عادی ایران می‌کند.
یکی دیگر از انتقادات مهم ایران به دولت آمریکا مربوط به تأکید دولتمردان جدید این کشور درباره «بازبینی» برجام است.
ایران معتقد است تأکید بر بازبینی برجام تخلف آمریکا از وظایف برجامی‌اش است و به ایجاد فضای عدم اطمینان منجر خواهد شد؛ در حالی که آنها باید در فضایی سازنده برجام را اجرا کنند و از هرگونه بیان عمومی که اجرای موفق برجام را زیر سؤال ببرد خودداری کنند.
همچنین از دیگر موارد مورد بحث در نشست روز سه‌شنبه کمیسیون برجام این است که پس از حدود پانزده ماه اجرای برجام هنوز در بخش فعالیت‌های بانکی موانع از سر راه تجارت و بازرگانی ایران برداشته نشده است و بانک‌های بزرگ اروپایی و دنیا همچنان نسبت به نوع برخورد آمریکا با آنها در صورت ورودشان به ایران مردد هستند.
در عین حال در حوزه‌هایی از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، حمل و نقل و همکاری‌های هسته‌ای موانع برطرف شده و روند فعالیت‌ها به صورت عادی درآمده است.
علاوه بر موضوعات مربوط به تحریم‌ها و موانع پیش روی آن، موضوعات هسته‌ای از جمله بررسی جزئیات امضای قرارداد باز طراحی راکتور اراک، خرید 950تن اورانیوم از قزاقستان و خرید دیگر کالاها از جمله مسائلی هستند که در کمیسیون روز سه‌شنبه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی