[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

بهره‌برداری از پروژه‌های انتقال آب در فارس ، روزنامه شیراز نوین

همزمان با چهل و سومین دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی، سه پروژه انتقال آب در فارس با اعتبار 4240میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره آب منطقه ای فارس با بیان مطلب فوق اظهار نمود: د‌هه فجر، فرصتی برای یاد‌آوری پیروزی بزرگ ملت غیور ایران و نیز نمود موفقیت‌های روزافزون ایران عزیز در عرصه‌های سازندگی، عمران و آبادانی است. بر این اساس، امسال پس از افتتاح فاز نخست پروژه مهم خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز، پروژه‌های دیگری را با همت مهندسان و کارشناسان این مرز و بوم در دستور کار قرار دادیم که ان شاءالله در روزهای پیش رو در دهه فجرجاری در فارس افتتاح خواهیم نمود.
حمیدرضا دهقانی گفت: سه پروژه مهم سد تأخیری- تغذیه‌ای تنگ خمار در فسا، بند تنظیمی سربست و تأسیسات وابسته در منطقه کامفیروز و نیز طرح آب رسانی به شهرستان فسا از سد رودبال با دستور ریاست محترم جمهور افتتاح خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس با اشاره به پروژه انتقال آب از سد رودبال به شهرستان فسا افزود: «شهرستان فسا در اثر خشک سالی‌های اخیر دچار افت شدید سطح آب زیرزمینی شده و منابع تأمین آب شرب این مناطق دچار مشکلات زیادی گردیده است. با اجرای این طرح شهرهای ایج، ششده، فسا و روستاهای مسیر از نعمت آب شرب پایدار بهره مند خواهند شد. دهقانی ادامه داد: این طرح شامل 20 کیلومتر خط لوله از تصفیه خانه در شهر ایج تا سه راه جلیان، ایستگاه پمپاژ، یک مخزن تعادلی و یک مخزن در محل تصفیه خانه و تصفیه خانه آب می‌باشد که برای اجرای این طرح تاکنون مبلغ 3050میلیارد ریال هزینه شده است. وی با اشاره به پروژه سد تنظیمی سربست و تأسیسات وابسته ابراز کرد: سد تنظیمی سربست و تأسیسات آن در 130 کیلومتری شمال غربی شیراز در دشت کامفیروز، حدفاصل سدهای ملاصدرا و درودزن و در نزدیکی روستای سربست قرار گرفته است. بهره برداری از این سد، تأثیرات اجتماعی همچون تنظیم و توزیع سالانه 92میلیون مترمکعب آب رهاسازی شده از نیروگاه سد ملاصدرا برای بهبود 4400 هکتار اراضی کشاورزی دشت کامفیروز با جمعیت بیش از 40هزار نفر، جلوگیری از تخریب مداوم آبگیرهای سنتی کانال‌های آبیاری در اثر جریان سیلاب گونه خروجی از نیروگاه، بهره برداری اقتصادی از ظرفیت کامل سد و نیروگاه ملاصدرا که با تولید برق پیک موجب افزایش درآمد سالیانه خواهد شد و توسعه گردشگری در مجاورت آزادراه شیراز- اصفهان خواهد داشت.
دهقانی میزان هزینه استفاده شده جهت بهره برداری از پروژه فوق را 910میلیارد ریال عنوان کرد. مدیرعامل آب منطقه ای فارس در ادامه به سومین پروژه این شرکت اشاره و بیان نمود: سد تأخیری- تغذیه‌ای تنگ خمار فسا در 18 كیلومتری جنوب شرقی شهر فسا ساخته شده است که هدف از اجرای آن كنترل سیلاب و تخلیه تدریجی مسیل به پایین‌دست و ایجاد شرایط لازم برای نفوذ آب به درون آبخوان می‌باشد. دهقانی میزان هزینه استفاده شده جهت بهره برداری از این سد را هم 280میلیارد ریال عنوان نمود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی