[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

همه اراضی باید دارای حدنگاری باشد، روزنامه شیراز نوین

معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با بیان اینکه هویت‌دار کردن و حدنگاری اراضی به شکل جهادی در حال انجام است، این اقدام را مانع اساسی بر سر راه سوءاستفاده دانست و تأکید کرد که همه اراضی و املاک، باید دارای حدنگاری باشد. حسن بابایی شنبه ۶ اسفند در جریان سفر به شیراز و بررسی آخرین وضعیت حدنگاری استان‌های فارس، خوزستان، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد که در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد، بیان کرد: مدیریت جهادی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم عامل تحولات مهمی در پیشبرد مأموریت‌های سازمان ثبت شده است.
او گفت: بررسی‌های میدانی در استان‌ها نشان می‌دهد در دستگاه قضایی به ویژه سازمان ثبت، مدیران و کارکنان به صورت جهادی در حال ارائه خدمت هستند و بیانیه گام دوم انقلاب و تأکید رهبر معظم انقلاب در این بیانیه مبنی بر اینکه به‌کارگیری مدیران جهادی، مؤمن و دانا، قطعاً تحول‌آفرین است، خوشبختانه سازمان ثبت در مسیر تحول، از وجود چنین نیروهایی بهره‌مند است. بابایی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی و سازمان ثبت با جدیت در هویت‌دار کردن اراضی کشور و اجرای حدنگاری در حال انجام اقدامات جهادی هستند. نباید دیگر اراضی و املاک هیچ دستگاهی فاقد سند حدنگاری باشد.
او تصریح کرد: با وجود ۸هزار و ۵۰۰ دفتر اسناد رسمی در کشور، دیگر تنظیم اسناد عادی هیچ معنایی ندارد و باید به جایی برسیم که اسناد عادی دیگر در محاکم قابل پذیرش نباشد.
معاون قوه قضائیه با بیان اینکه جهش خوبی در اجرای حدنگاری به وقوع پیوسته و ظرفیت‌های دستگاه قضایی استان‌ها نیز در این راستا به میدان آمده است، افزود: اگر دستگاهی دولتی سند اموال نداشته باشد، ترک فعل محسوب می‌شود و سازمان ثبت آمادگی کامل دارد با تمام دستگاه‌ها برای مستندسازی، تهیه نقشه و صدور سند همکاری کند. رئیس سازمان ثبت کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از مدارس دارای سند عادی هستند، گفت: تمام اراضی و املاک دستگاه‌های دولتی باید دارای سند رسمی کاداستری باشد. بابایی به رایگان بودن مراحل تهیه نقشه و تشکیل پرونده با همکاری شرکت‌های مشاور در اراضی کشاورزی و روستایی اشاره و اضافه کرد: سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور شهریورماه امسال ابلاغ و در فراز ۲۶ آن به حدنگاری ۱۰۰ درصدی اراضی تأکید شده است، اما مقاومت‌هایی موجب محقق نشدن آن می‌شود. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مدیران ثبتی باید هرگونه مانع یا عدم همکاری دستگاه‌ها را برای ارسال به مراتب بالاتر به سازمان گزارش کنند؛ چراکه زمین‌خواری‌ها، کوه‌خواری‌ها و جنگل‌خواری‌ها به دلیل همراهی نکردن برخی مدیران در اجرای قانون رخ می‌دهد. او همچنین از موافقت و کسب مجوز جذب ۱۲۰۰ نفر در بخش فناوری اطلاعات و نقشه برداری در سازمان ثبت خبر داد و گفت: در برخی حوزه‌ها از جمله نیروی انسانی دچار کمبود هستیم و مشکلات زیادی از این حیث برای سازمان ایجاد شده است که امیدواریم با جذب این تعداد، بسیاری از مشکلات این بخش حل و فصل شود که البته با شناخت مشکلات موجود به ویژه در بخش حدنگاری، برون‌سپاری خدمات با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های توانمند با تدوین شیوه‌نامه کاربردی و تخصصی نیز در دستور کار قرار دارد. رئیس سازمان ثبت کشور با تأکید بر نقش مهم استانداران در کمک به اجرای قانون جامع حدنگار، از مدیران ثبتی خواست با تعامل و هماهنگی، از تمام ظرفیت‌های دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و فرمانداران در این راستا استفاده کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی