[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

تقویت مغز و حافظه با تمرین جالب لمس سکه!، روزنامه شیراز نوین

برای جلوگیری از فراموشی و بالابردن توانایی ذهن باید به قدرت خاص مغز اهمیت بیشتری دهیم، انجام چند تمرین ساده برای تقویت ذهن و حافظه افراد بسیار مناسب است.
به گزارش نمناک، حافظه توانایی ذهن است که اجازه می دهد یاد بگیرید، ارتباط برقرار کنید و فعالیت های روزانه را انجام دهید. ذهن پدیده پیچیده ای است که اطلاعات را نگه داری و یادآوری می‌کند و این امکان را ایجاد می کند تا صدها کار انجام دهیم اما بعد از چندین سال توانایی کاهش می یابد. به همین خاطر افراد به سختی می توانند چیزی را به خاطر بسپارند و اطلاعات مهم را فراموش می کنند و ممکن است به تدریج به آلزایمر مبتلا شوند. اگر متوجه شدید که فراموشکار شده اید، اکنون زمان این است که مغز خود را بیدار کنید و سعی کنید تمرین هایی را انجام دهید تا حافظه تان تقویت شود که در این قسمت از نمناک راهکارهای تمرینی را بدین منظور به شما معرفی خواهیم کرد.
تقویت ذهن و حافظه با انجام تمرینات ساده
*چیزهای جدید یاد بگیرید
یادگیری مرحله ای است و می توانید در طول زندگی انجام دهید اما بیشتر اوقات از آن صرف نظر می‌کنید، درحالی‌که یکی از بهترین راه های تقویت حافظه است چون عملکرد مغز را بهبود و از بدتر شدن حافظه جلوگیری می کند. یادگیری زبان جدید مطالعه کتاب های جدید و بازی کردن واقعیت هایی است که شما را در این مورد هیجان زده می‌کند.
*لمس سکه تمرین جالب تقویت حافظه است
دیدن نقش بسزایی در توانایی تشخیص مغز دارد اما حس لامسه هم زیرکانه تفاوت عنصرها را نشان می دهد، به همین دلیل افراد نابینا از خط بریل استفاده می کنند. برای تقویت ذهن و حافظه یک تمرین ساده و سریع این است که تعدادی سکه و پول را در آب بریزید و با حس لامسه تشخیص دهید کدام سکه مورد نظر است.
*با صدای بلند کتاب بخوانید
برای تقویت حافظه با صدای بلند کتاب بخوانید. صحبت کردن و شنیدن صحبت های خودتان به مغز کمک می کند تا اطلاعات را ذخیره کنید. می توانید این تمرین را با دوست یا برای یک کودک انجام دهید یا از کتاب های صوتی استفاده کنید. این کتاب ها با افزایش قدرت تصویرسازی در شما باعث می شوند که مغزتان بهتر از همیشه کار کند.
*اطلاعات ساده را به ذهن بسپارید
نیازی به حفظ چیزهای سخت برای تقویت حافظه نیست، به خاطر سپردن چیزهای ساده برای تقویت حافظه کافی است، سعی کنید چیزهای ساده مثل شماره تلفن، تاریخ تولد، لیست خرید و آدرس را در خاطر داشته باشید. هم چنین می توانید یک روز از هفته را انتخاب و مرور کنید که چه خوردید و چه کار کرده اید.
*هنگام رانندگی شیشه را پایین بدهید
اگر چه رانندگی در سکوت آرامش بخش است اما برای تقویت ذهن خود، در هنگام رانندگی شیشه را پایین بدهید و بوی باران تازه را استشمام کنید و صدای پرندگان را بشنوید. مغز شما به سرعت می تواند بین چیزهایی که می بیند، می شنود و بو می‌کند، ارتباط برقرار کند که عاملی برای تقویتش خواهد بود.
*با چوب غذا بخورید
تغییر روش غذا خوردن باعث تحریک سلول های عصبی می شود و مغز عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. فعالیت هایی مثل غذا خوردن با چوب به مغز کمک می کند که جریان خون را افزایش دهد. همچنین باعث می شود که خوردن هوشمندانه داشته باشید که به گوارش بهتر و کنترل کالری های بدن کمک می کند.
*نقشه ای را در ذهن ترسیم کنید
نقشه کشیدن یکی از فعالیت های ساده ذهن است و هوش را بالا می‌برد. مثلاً وقتی می خواهید به مکان جدید بروید نقشه آن را در ذهن ترسیم کنید و سعی کنید کم کم جزئیات را به آن اضافه کنید.
*معماهای جالبی را در ذهن نگه دارید
در گذشته معماها عملکرد قسمت های مختلف مغز را فعال می‌کردند، به همین دلیل افراد در آن دوران این کار را به عنوان یک سرگرمی مفید انجام می دادند. برای تقویت مغز می توانید معماهایی را طراحی کنید و یا معماهای جالبی را در ذهن نگه دارید.
*بعد از بیدار شدن وانیل را بو کنید
بسیاری از ما صبح ها بیدار می شویم و قهوه تازه می نوشیم و از این به بعد می توانیم روتین صبحگاهی را تغییر دهیم و چیز متفاوتی را امتحان کنیم. مثلاً بوی وانیل یا گلاب. عصاره این بو‌ها به مدت یک هفته باعث می شود که صبح ها سرحال تر باشیم. انجام این تمرین بسیار آسان است.
*جزئیات شخص مقابل را به خاطر بسپارید
با خودتان تمرین کنید و 4 مورد از جزئیات شخص مقابل را در هر جایی که می بینید، مثل رنگ موها، نوع کفش ها و بوی بدن او را به ذهنتان بسپارید. زمانی که در یک کافه نشسته اید، یک نفر را انتخاب کنید و جزئیات او را در ذهنتان مرور کرده و به خاطر بسپارید.
*وسط کارهای روزانه از گوش گیر استفاده کنید
یک جهان بدون صدا را تجربه کنید اما حتماً به دیگران اطلاع دهید که این کار را انجام می دهید. روتین صبحگاهی با کمتر شنیدن صداها باعث می شود که مغز شما با یک اتفاق جدید رو به رو شود و از راه های دیگری برای انجام وظایف روزانه استفاده کند.
*دستتان را مشت کنید
برای بهبود حافظه دست راست خود را به مدت 90 ثانیه مشت کنید. این حرکت را می توانید برای دست چپ هم انجام دهید و نکات را بهتر در ذهنتان یادآوری کنید. 
جوانان هنگام مشت کردن دست توانایی بیشتری در یادآوری لیستی از کلمات دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی