[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۹
  • دوره جدید

تجهیز آتش‌نشانان در روزهای تحریم و تورم، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز آیین افتتاح سایت بزرگ آموزش آتش نشانان در جنوب کشور برگزار شد. این مراسم صبح دیروز یکشنبه 26 بهمن ماه با حضور جمعی از مدیران ارشد شهرداری شیراز و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با حضور گسترده آتش‌نشانان و اصحاب رسانه انجام شد.
نتایج مثبت اعتماد به مدیران جوان و توانمند
شهردار شیراز در آیین افتتاح دومین سایت آموزش تخصصی و تاکتیک آتش نشانان کشور ضمن ابراز رضایت از عملکرد مجموعه آتش نشانی و مدیریت این سازمان با تأکید بر حفاظت از اقدامات صورت گرفته گفت: اقدامات این سازمان از سال ۹۷ شروع شده و امروز به سرانجام رسیده است. حیدر اسکندرپور با بیان اینکه می‌توانستیم از نیروهای جوان در پست‌های مدیریتی استفاده کنیم اما به دلیل نبود رابطه سازمان استخدامی با شهرداری این شرایط فراهم نشد، گفت: با انتخاب خوب شهردار منطقه 8 و رئیس سازمان آتش نشانی شیراز شاهد تحول در این مجموعه‌ها هستیم؛ به طوری که اقدامات صورت گرفته در بافت تاریخی باعث شده این بافت هم تراز با یزد از جنس اقدامات در بافت تاریخی گردد. وی ابراز داشت: در سال گذشته بیش از ۱۴هزار عملیات آتش نشانی انجام شده که ۵هزار عملیات مربوط به حریق و ۶۵۰۰ عملیات امداد و نجات است که حجم عملیات این چنینی نشان می‌دهد هر نیرو به طور متوسط در ۴۰ عملیات شرکت کرده است. شهردار شیراز تأکید کرد:یکی از اقدامات بارز آتش نشانان‌ها مبارزه با کرونا بود که طی ۹ ماه از ساعت ۱۲ شب تا ۳ صبح اقدام به ضدعفونی مبلمان اطراف مراکز درمانی و فضاهای پیرامونی کردند. اسکندرپور اظهار داشت: از هر ۱۰ نفر آاتش نشان تعداد ۴ نفر به دلیل حضور در بطن ماجرا مبتلا به کرونا شدند. اسکندرپور ضمن اشاره به اینکه مجموعه‌های اورژانس و کادر درمان، پلیس و آتش نشانی در زمان بروز حادثه برای مردم حائز اهمیت هستند، گفت: زمان امداد در عملیات بسیار مهم است؛ مخصوصاً در عملیات آتش نشانی که ثانیه در نجات جان انسان‌ها تأثیرگذار است. وی ادامه داد: در سال ۹۸ در عملیات‌های حریق متوسط زمان رسیدن به حادثه ۵ دقیقه و ۲۹ ثانیه بود که زمانی طولانی برای حریق است و باید کاهش یابد؛ هرچند که این آمار در سال ۹۹ نشان می‌دهد زمان رسیدن به محل حادثه حریق با ۱۰ ثانیه افزایش مواجه بوده است و اکنون باید این موضوع بررسی و آسیب شانسی شود تا این نقص برطرف گردد. اسکندرپور تصریح کرد: در سال ۹۸ زمان رسیدن به عملیات‌های امداد و نجات ۵ دقیقه و ۱۴ ثانیه بوده است که در سال جاری این رقم ۵ ثانیه افزایش داشته است و این ثانیه‌ها حیاتی است؛ چراکه به جان مردم بستگی دارد. شهردار شیراز عنوان کرد: در سال ۹۹ آتش سوزی کوه‌ها و منابع طبیعی و باغ‌ها را داشتیم که این اتفاق فشار زیادی بر آتش نشان‌های ما وارد کرد؛ به طوری که برخی از عملیات‌ها خارج از حریم بود؛ هرچند شهرداری در محدوده قانونی شهری و حریم مأموریت دارد. اسکندرپور تصریح کرد: این تعداد مأموریت در خارج از حریم به مجموعه آتش نشانی موجب استهلاک تجهیزات ما شد و اکنون از ستاد بحران انتظار داریم از اعتبارات حوادث نیز به مجموعه آتش نشانی که حضور مداوم و فعال دارند، کمک شود؛ موضوعی که تاکنون محقق نشده و یک ریال به مجموعه ما کمک نشده است
درخشش آتش‌نشانی شیراز در کشور
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در سال جاری بیشترین عملیات عمرانی در تاریخ سازمان آتش‌نشانی شهرداری شیراز محقق شده است. دکتر «علی ناصری» در آیین گشایش پروژه‌های سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه آتش‌نشانی یکی از سازمان‌هایی است که نه تنها در سطح استان، بلکه در سطح کشور می‌درخشد، اظهار داشت: بیشترین عملیات عمرانی در تاریخ سازمان آتش‌نشانی شیراز با مبلغ بیش از 594میلیارد ریال و به مساحت بیش از 19هزار مترمربع، در سال جاری تحقق یافته است. ناظر شورای شهر در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز به پروژه‌های افتتاح شده این سازمان در بهمن‌ماه امسال اشاره کرد و افزود: امروز دومین سایت آموزش تخصصی و تاکتیک آتش‌نشانان کشور به مساحت 8هزار و 700 مترمربع و با مبلغ بیش از 316میلیارد ریال و نخستین سایت آموزش سگ‌های تجسس و زنده‌یاب در کشور به مساحت یک هزار و 308 متر مربع و با اعتبار 10میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید که افتخار بزرگی برای استان فارس و کلان‌شهر شیراز به حساب می‌آید. وی اضافه کرد: با توجه به حساسیت شورای شهر شیراز بر امور خدمات شهری به دلیل اثرگذاری لحظه به لحظه این امور در زندگی مردم شریف شهر شیراز، بودجه قابل قبولی جهت سال آینده برای حوزه معاونت خدمات شهری پیش‌بینی شده است.
شیراز در زمره تمیزترین کلان‌شهرهای ایران
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز هم در این مراسم به اشاره به گستردگی فعالیت‌های حوزه خدمات شهری گفت: به رغم وجود مسائل و مشکلات اقتصادی که جامعه مدت‌هاست با آنها درگیر است، شهرداری شیراز هرگز به بهانه مشکلات اقتصادی کار خود را تعطیل نکرده و به تأخیر نینداخته و در جلسات مختلف تأکید شورا و شهردار در کنار تسریع در اجرای پروژه‌ها، تحول در این حوزه بوده است. محمدرضا محمدحسن پور با اشاره به فعالیت ۵ سازمان و ٢ اداره کل در زیر مجموعه این معاونت افزود: سازمان آتش نشانی شیراز چه به لحاظ تجهیزات و چه ایستگاه‌ها و نیروهای آموزش دیده، جزو برترین سازمان‌های کشور است و آزمایش‌های خود را به نحو احسن پشت سر گذاشته است. وی با اشاره به فعالیت‌های سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در حوزه فضای سبز، زیباسازی و نورپردازی شهر گفت: در حوزه سازمان آرامستان‌ها هم اکنون آرامستان بهشت احمدی در مراحل نهایی است و امیدواریم تا پایان سال با حضور شهردار شاهد افتتاح این پروژه به صورت رسمی باشیم. محمدحسن پور افزود: امروز سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز یکی از سازمان‌های خوب در کشور است و شیراز از تمیزترین کلان شهرهای کشور به حساب می‌آید و در کنار آن سازمان سامان دهی مشاغل و توزیع فرآورده‌های کشاورزی ما نیز فعالیت خوبی داشته و تا پایان سال شاهد افتتاح ٢٢ بازارچه عرضه میوه و تره بار سالم خواهیم بود. معاون شهردار شیراز گفت: با وجود همه مشکلات اقتصادی شهرداری شیراز هرگز تسلیم نشده و با سرعت وارد کار شده و در لایحه بودجه سنواتی می‌بینید سرعت رشد بودجه ما محسوس است و کارهای بزرگی در این مدت انجام شده است.
توجه آتش‌نشانی شیراز به پدافند غیرعامل
رئیس سازمان آتش نشانی شهر شیراز در این مراسم گفت: با حمایت قاطع مدیریت شهری شیراز طی ۳ سال گذشته اقدامات گسترده ای در بخش خدمات ایمنی و آتش نشان‌ها صورت گرفته است که امسال قریب به ۶۰۰میلیارد ریال در بهسازی و ساخت ایستگاه در جهت خدمات ایمنی و آتش نشانی شهرداری شیراز هزینه شده است. محمدهادی قانع افزود: بیش از ۱۹هزار مترمربع سطح خدمات عمرانی در سال جاری در سازمان بوده است که این مساحت عملیات بی سابقه است. وی با بیان اینکه ورزش و آموزش دو مقوله مهم برای نیروی انسانی سازمان است، اظهار داشت: در بخش ورزش آتش نشان‌ها در سال جاری تمام ایستگاه‌ها مجهز به باشگاه‌های ورزشی شده که در همین راستا سه مجموعه ورزشی در حال بهره برداری و اضافه شدن به مجموعه سازمان است. این مقام مسئول با اشاره به اهمیت آموزش نیروی انسانی گفت: سازمان آتش نشانی شیراز در بخش آموزش نیروی انسانی خود در کشور به لحاظ داشتن سایت آموزش در کشور منحصربه‌فرد است. قانع ادامه داد: برخوداری از استخرهای سرپوشبده و باز، بخش‌های صخره نوردی، تجهیزات امداد و ‌نجات کوهستان و اولین ساختمان آموزش سگ‌های تجسس کشور با اعتبار بیش از ۹میلیارد ریال و مساحت ۱۰۵۰ مترمربع، ساختمان ۴ طبقه علمیات ویژه در شیراز باعث شده که سایت آموزش آتش نشان‌های کشور بی نظیر باشد. رئیس سازمان اظهار داشت: یکی از مشکلات ما ساخت انبار مرکزی سازمان آتش نشانی بود که طی سنوات گذشته حتی یک انبار برای نگهداری تجهیزات به صورت متمرکز و استاندارد نداشتیم که در سال جاری انبار احداث شد و به بهره برداری رسید؛ همچنین سایت ورزشی با اعتبار بیش از ۴میلیارد ریال احداث شده است. قانع با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل گفت: ساختمان پشتیبان ستاد فرماندهی آتش‌نشان‌ها برای جلوگیری از قطع ارتباط ۲۲ مرکز با ستاد فرماندهی، دیروز در ایستگاه شماره ۵ به بهره برداری رسید. قانع ادامه داد: در بخش عمرانی نیز ۶ ایستگاه عملیاتی با رویکرد بهسازی و تجدید بنا در دستور کار است که در همین راستا ایستگاه بلوار عدالت با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی و ایستگاه پارک کوهستانی با پیشرفت ۸۰ درصد در هفته شیراز در اردیبهشت ماه به بهره برداری می‌رسد و ایستگاه بلوار شاهد در مرحله کلنگ زنی قرار دارد. وی با اشاره به اهمیت تجهیزات آتش نشانی گفت: بالابری بعد از ۱۳ بار بازسازی به مرحله بهره برداری رسید و در بحث خرید تجهیزات عملیاتی با حمایت مدیریت شهری و شورا توانستیم تجهیزات مناسب را در شرایط تحریم تهیه کنیم. قانع عنوان کرد: طرح اطفای جامع حریق شیراز به دلیل بافت‌های متعدد در شهر شیراز با همکاری دانشگاه شیراز به مرحله پایانی رسیده که تا پایان سال به صحن شورا خواهد رسید. وی تصریح کرد: انجام ۱۲هزار عملیات آتش نشانی طی ۱۱ ماه نشان از حمایت شهرداری و شورا و فداکاری آتش نشان‌ها دارد.
استخدام آتش‌نشانان بر مبنای ضوابط قانونی
در ادامه این مراسم مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس گفت: آتش نشانان سربازان گمنامی هستند که صادقانه به مردم خدمت می‌کنند.پرویز کهندل خواستار استفاده از نیروی‌های کارآزموده و متخصص آتش نشانی صرفاً در پست‌های آتش نشانی شد و افزود: نجات یک نفر به معنای نجات کل بشریت است و به همین دلیل آتش نشانان باید از قوای جسمی و قوه بینایی و شنوایی مطلوبی برخوردار بوده و در پرتو آموزش‌های کاربردی به خدمت‌رسانی به جامعه مشغول شوند. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با دستور وزیر کشور یک شهر جدید به استان پهناور فارس افزوده شد و اینک در این خطه دیرینه 114 شهر داریم. ناوگان آتش نشانی استان نیز 400 دستگاه خودرو در اختیار دارد که با وجود این کمبود 50 دستکاه دیگر محسوس است. مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس، فرایند جذب نیروهای جدید را کاملاً منطبق بر قانون و اعمال نظارت‌های سختگیرانه در فرایندهای استخدامی ارزیابی کرد و بیان داشت: در سال گذشته بیش از 10هزار نفر در آزمون‌های آتش نشانی شرکت کردند که از میان 200 نفر از نیروهای واجد شرایط جذب شدند.
گسترش زیرساخت‌های آموزشی برای آتش‌‌نشانان
گفتنی است در این مراسم که با حضور شهردار شیراز، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس، معاون خدمات شهری شهرداری شیراز، شهرداران مناطق پنج و نه و شمار دیگری از مدیران و مسئولان شهری برگزار شد، چندین پروژه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همچون ساختمان آموزش سگ‌های تجسس (آنست)، دومین سایت آموزش تخصصی و تاکتیک آتش‌نشانان کشور، مرکز ستاد فرماندهی پیشتیبان، انبار مرکزی سازمان، زیرسازی، آسفالت و تکمیل سایت آموزش، ساختمان علت‌یابی حریق و تهویه دود، ساختمان پشتیبانی ستاد فرماندهی، ساختمان آموزش حریق، مجموعه ورزشی شماره 3 آتش‌نشانان و مجتمع ورزشی تفریحی به بهره‌برداری رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی