[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

جایگاه رفیع ورزش فارس، نباید دچار خدشه شود، روزنامه شیراز نوین

     میثم محجوبی - شیراز نوین
آیین تجلیل از قهرمانان کسب سهمیه وشانس کسب سهمیه المپیک وپارالمپیک ۲۰۲۱ توکیو، همزمان با برگزاری شورای عالی ورزش استان فارس، پیش از ظهر دیروز در سالن شهید قاضی استانداری برگزار شد.
این مراسم با حضور سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک برگزار و در پایان آن از برخی ورزشکاران، مربیان و رؤسای هیأت های ورزشی استان با اهدای هدایایی، تجلیل به عمل آمد.
عباس حاجی زاده مدیرکل ورزش و جوانان فارس در ابتدای این مراسم دقایقی صحبت کرد. او ابتدا با اشاره به آسیب هایی که کرونا به ورزش استان وارد کرد اظهار داشت: تعداد بیمه شدگان ورزشی ما در سال 99 تنها 47 هزار نفر بودند که افت 78 درصدی را در این زمینه نشان می دهد.
وی سپس به بیان آمار و ارقام مربوط به افتخارات مختلف ورزش فارس در سال اخیر اشاره کرد و سپس درباره اقدامات این اداره در بحث زیرساخت ها گفت: تا کنون 59 پروژه ورزشی در این سال افتتاح شده و انتظار داریم که تا پایان سال 12 پروژه دیگر نیز به بهره برداری برسد.
حاجی زاده دستور جلسه را بررسی راهکارهای حمایتی برای حضور هر چه بهتر ورزشکاران در المپیک و پارالمپیک عنوان کرد و سپس به بیان مقدمه ای  درباره فلسفه و تاریخچه بازی های المپیک و اهمیت آن پرداخت و افزود: روند ایران در مسابقات المپیک، روندی سینوسی بوده و هیچ گاه رشد پایداری را در این زمینه از ورزش ایران مشاهده نکرده ایم. این امیدواری وجود دارد که با حضور آقای صالحی امیری، شاهد یک رشد پایدار و مستمر در عرصه حضور و مدال‌آوری در المپیک باشیم.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس با اشاره به اینکه پیشتر در دوره های مختلف المپیک، از فارس 6 ورزشکار حضور داشته اند، ابراز امیدواری کرد که در توکیو، رکورد حضور ورزشکاران فارسی در یک دوره المپیک شکسته شود. حاجی زاده در پایان گفت: امروز قهرمانان ما نیاز به حمایت اعضای حاضر در این جلسه دارند تا بتوانند با آمادگی هر چه بیشتر در مسابقات المپیک شرکت کنند. آقای استاندار تا کنون از هیچ کمکی به ورزش فارس دریغ نکرده اند و جوی حاکم است که می توانیم به طلایی ترین سال فارس در تاریخ المپیک، امیدوارباشیم.
عبدالرزاق موسوی رئیس شورای شهر شیراز نیز دقایق کوتاهی صحبت کرد و گفت: باید ضوابط و چارچوب خاصی برای حمایت از قهرمانان ورزشی، از طرف شهرداری و شورای شهر شکل بگیرد. ما در حوزه ورزش امکانات زیادی داریم و فعالیت زیادی برای حمایت از ورزش از سوی شورای شهر در حال انجام است.
سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک نیز گفت : ورزش قهرمانی، عامل غرور، غیرت و هویت ملی است و در عرصه بین المللی هم به مفهوم «پرستیژ ملی کشور» شناخته می شود. می بینیم که کشورهای همسایه ما با خرید ورزشکاران سایر کشورها، سعی می کنند برای کشور کوچکشان پرستیژ تولید کنند! بنابراین کسب مدال به مفهوم تولید  قدرت نرم است، تولید غرور، غیرت، هویت و پرستیژ ملی است. مسابقات المپیک 4 میلیارد بیننده در دنیا دارد و این نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد این مسابقات در عرصه بین المللی است.
وی در ادامه از تشکیل ستاد فرهنگی در کمیته ملی المپیک خبر داد و گفت: تصمیم داریم یک کاروان فرهنگی به توکیو ببریم تا جهانیان تصویر جدیدی از ایران ببینند. ما می‌خواهیم هم قهرمانان ملی مان را معرفی کنیم و هم فرهنگ غنی کشورمان را. شیراز به عنوان نماد تمدن و فرهنگ ایرانی، باید بیش از پیش به دنیا شناسانده شود. متأسفانه تا کنون قدر داشته های خود را ندانسته ایم، در حالی که در نقطه ای هستیم که دنیا به آن حسرت می‌خورد. 
صالحی امیری در ادامه به اهمیت بُعد همگانی ورزش اشاره کرد و گفت: ما به همگانی کردن ورزش نیاز داریم و همه نهادهای مسوول موظفند فشارهای روانی را از دوش مردم بردارند. در این شرایط بد اقتصادی و ترس از کرونا، ما می‌توانیم از طریق توسعه ورزش، کام و ذائقه ملت را کمی تغییر دهیم. امروز هزینه فشارهای روانی بر خانواده ها به مراتب بیشتر از فشار اقتصادی است و باید بتوانیم در زمینه اجتماعی کردن ورزش، بیش از پیش موفق عمل کنیم.
رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه به نقش شهرداری ها در ترویج ورزش اشاره کرد و اظهار داشت: دولت در دنیا هیچ وظیفه ای در ورزش به عهده نگرفته  و همه چیز به شهرداری ها واگذار شده است. تولید و بازتولید نشاط اجتماعی، بیش از هر زمان دیگری به ورود شهرداری ها به ورزش نیاز دارد و در زمینه بازگرداندن آرامش به خانواده، همگان باید دخیل باشند. این وظایف از عهده دولت و وزارت ورزش خارج است و در عوض آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید با طرح رویکردی جدید، نشاط و شادی را جایگزین محفوظات خشک و بی ارزش کنند. شهرداری ها، صنایع و صاحبان سرمایه باید مسوولیت اجتماعی قبول کنند، همان طور که در دنیا این اتفاق به خوبی افتاده است.
وی با اشاره به ارزش های اخلاقی ورزش گفت: روی سکو رفتن ورزشکاران بهانه ای است برای شیرین کردن کام ملت، اما این مدال ها بدون توجه به حوزه معرفتی و پیشرفت در توسعه انسانی، هیچ ارزشی ندارد.  ما همگی تختی را می شناسیم اما تعداد کسانی که آمار دقیق مدال هایش را بدانند، کم هستند. بنابراین، ماناییِ یک پهلوان به خاطر مدال هایش نیست و مرام ورزشکار است که او را ماندگار می کند.
سیدرضا صالحی امیری در پایان گفت: پارالمپیک آبروی ورزش ایران است و من به شخصه روی این حوزه حساسیت زیادی دارم. این عزیزان سرمایه های ما هستند و با وجود نقص عضو، در دنیا نام ایران را زنده کرده اند. در استان فارس هم قهرمانان جانباز و معلول ارزنده ای همچون ساره جوانمردی و مختار نورافشان داریم. فارس به طور کلی سرآمد ورزش ایران است و نباید این جایگاه برتر فارس، دچار خدشه ای شود.
عنایت اله رحیمی استاندار فارس نیز دقایقی با حاضران در جلسه به گفت و گو پرداخت. وی گفت: اعتقادم بر این است که در حوزه فرهنگی به عنوان بستر هرگونه فعالیت در جامعه، ورزش می تواند هویت و غرور ملی ما را تحت تأثیر قرار دهد و از این نظر باید به شکل ویژه ای مورد توجه سیاستگذاران کشور قرار بگیرد. اگر به ورزش توجه شود، ارمغان آن می تواند افزایش نشاط اجتماعی و قدرت دیپلماسی ورزشی باشد؛ چون اگر جایی دیپلماسی رسمی راه به جایی نبرد، دیپلماسی ورزشی و فرهنگی می تواند کارساز باشد.
وی افزود: بُعد مغفول مانده ورزش ما، بُعد اقتصادی است. باشگاه داری و تشکل های ورزشی، صنایع مربوط به ورزش و مجموعه‌های گردشگری و حمل نقل، می توانند با ورزش شکوفا شوند و امیدواریم در این مسیر، گام‌های بلندی را برداریم. توسط دولت تدبیر و امید، تلاش های زیادی در حوزه ورزش به خصوص در حوزه زیرساخت های ورزشی با دید عدالت اجتماعی و جنسیتی انجام شده. از روستاهای دور افتاده گرفته تا کلانشهر شیراز، همگی در زمینه توسعه زیرساخت های ورزشی بهره مند شده اند. همچنین رویکردی داشته ایم که عدالت بین ورزش آقایان و بانوان برقرار شود و تأسیس زیرساخت های ویژه ورزش بانوان در دستور کار قرار گرفته است.
رحیمی ادامه داد: در زمینه نرم افزاری و تهیه برنامه ها در قالب سند راهبردی، قدم های زیادی برداشته شده که این قدم ها باید بلندتر و سریع تر برداشته شود. اقتصاد ورزش همواره مدنظر ما بوده اما کرونا، وضعیت ورزش را دچار مشکلاتی کرده و نمی توانیم شاهد هیجان های گروهی ورزش باشیم. باشگاه داران و کسانی که با سرمایه نه چندان زیاد، مجموعه ای را ایجاد کرده بودند، به شدت آسیب دیدند که عواقب این آسیب ها همچنان ادامه دارد. تسهیلات دولتی هم آنطور که باید و شاید، پاسخگوی کامل زیان ها نبوده است.
استاندار فارس ضمن اشاره به اینکه قانون اجازه ورود دولت به ورزش حرفه ای را نمی دهد اظهار داشت: سعی ما بر این بوده که از اختیارات مستتر در قوانین، در قالب تخفیف های مالیاتی و استفاده از پتانسیل صنایع نوظهور برای کمک به ورزش فارس استفاده کنیم اما هنوز نباید این صنایع یکی دو ساله را با صنایع قدرتمند و قدیمی استان هایی مثل اصفهان و خراسان مقایسه کنیم. صنایع ما هنوز در حال توسعه و تکمیل هستند و نمی توانند مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، در زمینه ورزش فعالیت کنند. 
وی در پایان گفت: برای سهمیه گیرندگان و مدال آوران المپیک، تشویق های مادی و معنوی زیادی در نظر داریم و امیدواریم بتوانیم زمینه ای را برای قهرمانان ملی فراهم کنیم تا بتوانیم از آنها به عنوان انباشته ای از تجربه و تخصص، در عرصه های دیگر ورزش استفاده کنیم.
در پایان این مراسم از ورزشکاران و مربیانی چون محمدعلی گرایی، محمد حسن زاده، ساره جوانمردی، علی اصغر جوانمردی، نعیما خواجوی، مهدی اولاد، احمدرضا شاه حسینی، میثم شجاعیان، رسول باصری، مرتضی کریمی، سامان اجرت دست، امیرحمزه زارع، محمدرضا گرایی، فرانک پرتو آذر، شیما آل سعدی، میلاد خردمند، امید ظریف، علیرضا صادقیان، علی اکبر غریب شی، مسلم نیادوست و برخی رؤسای هیأت های ورزشی تجلیل به عمل آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی