[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

بافت ثبت ملی شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل ترافیک استانداری فارس طی نامه‌ای به اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، ثبت ملی محدوده ۳۵۷ هکتاری بافت تاریخی شیراز را خواستار شد. به گزارش ایرنا، امیرحسین جمشیدی در این نامه‌ که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری جمهوری اسلامی قرار گرفت،‌ خطاب به مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس چنین نوشته است:‌ همانگونه که مطلعید، بافت تاریخی شیراز با مساحت تقریبی ۳۵۷ هکتار دارای حدود ۱۲هزار پلاک با کاربری‌های مختلف مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است و از این میان ۴۱۰ اثر ثبت ملی و حدود ۲۵۰۰ پلاک واجد ارزش هستند.
در ادامه این نامه آمده است: از ارزش‌های منحصر به فرد بافت تاریخی شیراز، هم‌نشینی ارگانیک سه مقوله سکونت، معیشت و زیارت است. علاوه بر وجود آثار و بناهای متعدد تاریخی در این محدوده، این بافت تاریخی محل زندگی بزرگانی همچون حافظ، سعدی، ملاصدرا و صدها شخصیت بزرگ فرهنگی ایران بوده و از این حیث نیز جزو شهرهای منحصر به فرد و استثنایی است. همچنین بافت فشرده و ارگانیک شهر و خانه‌های منحصر به فرد آن، این شهر را از سایر شهرهای مناطق گرم و خشک ایران متمایز می‌کند.
این نامه می‌افزاید: عناصر معماری منحصر به فرد خانه‌های شیراز مانند سردرهای خاص، نوع حیاط مرکزی و سازمان‌دهی فضاها و همچنین تزیینات مخصوص سبک شیراز از ویژگی‌های این محدوده تاریخی بوده و فضاهای شهری خاص مانند مراکز محلات و همچنین فضاهای شهری حکومتی دوره زندیه از جمله ویژگی‌های این شهر تاریخی است که آن را از سایر شهرهای تاریخی کشور متمایز می‌کند؛ اما متأسفانه این بافت ارزشمند در سنوات گذشته دستخوش مداخلات غیرقانونی و بعضاً قانونی نامتجانس شده است.
در این نامه آمده است: با توجه به ویژگی‌های خاص فوق الذکر، دغدغه شهروندان فرهنگ دوست شیراز، اساتید متخصصان حوزه معماری شهرسازی و میراث فرهنگی و به منظور حفظ هرچه بهتر این بافت ارزشمند، مقتضی است دستور فرمایید در اسرع وقت پیگیری‌های لازم جهت ثبت ملی این محدوده صورت گرفته و از نتیجه این استانداری را مطلع نمایید. لازم به ذکر است این استانداری آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری در این زمینه اعلام می‌دارد. پیش از این سیامک بصیری کارشناس و فعال حوزه میراث و بافت تاریخی در گفت و گو با ایرنا با تأکید بر اینکه هیچ تخریب جدیدی در بافت تاریخی شیراز صورت نگرفته است، پیشنهاد داده بود که پرونده این منطقه فرهنگی تاریخی به عنوان یک عنصر واحد در سطح ملی به ثبت برسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی