[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۹
  • دوره جدید

جایی برای شروع ورزش قهرمانی میان‌سال‌ها!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
برای من که برای اولین بار پا به مجموعه تیراندازی ورزشگاه دستغیب می‌گذارم، وضعیت ظاهری تا حدودی آشفته به‌نظر می‌رسد، اما کسی که تجربه سال‌ها حضور در رشته‌های تیراندازی را دارد، می‌گوید آنچه مشاهده می‌کنم بهتر از وضعیت خیلی شهرها و استان‌های دیگر است و البته نسبت به گذشته همین جا هم وضعیت بهتری دارد!
می‌گوید تیراندازی با کمان داراب را چندسال پیش راه‌اندازی کرده و بیشتر در عرصه مربیگری و ترویج ‌این رشته فعالیت دارد. از خصوصیات بدنی لازم برای ‌این رشته می‌گوید و از هزینه‌هایی که در راه حرفه‌ای شدن باید انجام داد. اما شاید قابل تأمل‌ترین نکته‌ای که بیان می‌کند، کم اهمیت بودن سن و سال در ‌این رشته، حتی برای حضور در عرصه‌های حرفه‌ای و قهرمانیست.
محمدعلی نوروزی به همراه دو ورزشکار دیگر، در مجموعه تیراندازی شهید دستغیب مشغول تمرین هستند. نوروزی می‌گوید مربی درجه سه تیراندازی با کمان است و 5 سال سابقه مربیگری در ‌این رشته دارد. یک باشگاه کوچک در داراب راه‌اندازی کرده که در هر دو رشته تیراندازی با تپانچه و تیراندازی با کمان فعال است. خلاصه‌ای از صحبت‌های ‌این ورزشکار 35 ساله را در ادامه می‌خوانید:
*25 سال است ورزش می‌کنم و خیلی از رشته‌ها را تجربه کرده‌ام اما یک دلیل که در چندسال اخیر تمرکز کرده‌ام روی تیراندازی،‌ این است که می‌توان ‌این رشته را تا سنین بالا هم حتی در بخش حرفه‌ای و قهرمانی ادامه داد. یعنی 70 ساله‌ها را هم دیده‌ام که در مسابقات شرکت کرده‌اند. در حالی که در اکثر رشته‌ها، نمی‌توان از 30 سالگی به بعد وارد بخش حرفه‌ای شد.‌ این حرف به ‌این معنی نیست که وضعیت بدنی اهمیتی ندارد، قطعاً خیلی مهم است و تمرینات ویژه‌ای هم لازم دارد، به خصوص لازم است که قسمت بالاتنه از آمادگی کاملی برخوردار باشد. 
*می‌شود امکانات ‌این مجموعه را بیشتر کرد.، مثلاً شب‌ها نمی‌شود از ‌این مکان استفاده کرد، چون نور روی سیبل‌ها نیست، باید نور هم روی ورزشکار باشد و هم روی سیبل‌ها. البته همین مقدار امکاناتی هم که می‌بینید در همین یکی دو سال گذشته با آمدن آقای روزی طلب فراهم شده است.
*تیراندازی در فضای آزاد گاهی تأثیر منفی روی کار ورزشکار می‌گذارد. کوچک‌ترین لرزش ورزشکاران و کمان باعث انحراف تیر می‌شود.
*درآمد هیئتی مثل تیر و کمان، از دریافت شهریه از ورزشکاران تأمین می‌شود. ماهیانه برای 12 جلسه تمرین در ماه، مبلغی از هر ورزشکار گرفته می‌شود ولی نسبت به هزینه‌هایی که برای ‌این رشته انجام می‌شود،‌ این شهریه‌ها پاسخگو نیستند. تیراندازی ورزش گرانی است. یک کمان معمولی سه تا چهار میلیون هزینه دارد که البته فقط به درد تمرین برای تازه کارها می‌خورد و فقط در یکی دوماه ابتدایی از آن می‌توانند استفاده کنند. پس از آن اگر بخواهند ‌این رشته را ادامه بدهند و وارد مسابقات شوند، باید بالای 20 میلیون هزینه کنند. کمان‌ها از قطعات مختلفی تشکیل می‌شوند که می‌شود از 20 میلیون تا 200 میلیون هزینه کرد، اما با هزینه 60 تا 70 میلیونی می‌شود در حد تیم ملی تمرین کرد و مسابقه داد.
*حضور در چنین رشته‌ای، سود مالی برای ورزشکار ندارد. مسابقات کشوری و استانی هم جایزه مالی ندارد  و فقط اگر کسی در سطح خیلی خوبی باشد و در لیگ شرکت کند، ممکن است بخشی از هزینه‌هایش جبران شود چون اسپانسرهایی هستند که در لیگ تیم‌داری می‌کنند.  البته از نظر مالی، تجهیزات ‌این رشته ‌این مزیت را دارد که هر زمانی ورزشکار خواست ‌این رشته را کنار بگذارد، می‌تواند تیر و کمانش را با قیمتی شاید بیشتر از آنچه قبل خریده، به فروش برساند.
*بچه‌ها هم از سن حدود 6 سالگی می‌توانند وارد ‌این رشته شوند. آن‌ها از متراژهای پایین کار خود را شروع می‌کنند و هر چه بزرگ‌تر می‌شوند، هم‌زمان با افزایش قوای جسمانی و یادگیری تیراندازی، متراژهای پرتاب آن‌ها نیز بالاتر می‌رود.
*هیئت داراب را خودم چندسال پیش راه اندازی کردم و هم اکنون حدود 30 شاگرد داریم که یکی از شاگردهای خودم مسئولیت هیئت را به عهده دارد. تا اواخر سال گذشته،‌ این ورزشکاران از کمان‌هایی که خودمان در اختیارشان گذاشته بودیم استفاده می‌کردند ولی از ابتدای امسال تغییر رویه دادیم و گفتیم باید کمان تهیه کنند و تقریباً نیمی ‌از آن‌ها کمان خریده‌اند و مشغول تمرین حرفه‌ای هستند و مسابقه می‌دهند.
*کیفیت تجهیزات در میزان پرتاب تأثیر دارد. شاید بتوان گفت تجهیزات 30 درصد و تجربه و تبحر 70 درصد در نتایج مسابقات اثرگذار هستند. انتخاب و خرید تیر و کمان هم یک کار کاملاً تخصصی است و کسانی که تازه به ‌این رشته وارد می‌شوند، حتماً باید در خرید تجهیزات با مربیان خود مشورت کنند، در غیر‌ این صورت ممکن است هزینه زیادی انجام دهند اما تجهیزاتی بخرند که کاربرد کافی برایشان ندارد. 
*متأسفانه فروشگاه مناسبی در سطح شهر شیراز وجود ندارد و در کشور هم فقط دو یا سه فروشگاه تجهیزات تیراندازی داریم اما اگر کسی بخواهد برای خرید تجهیزات اقدام کند، مربی‌ها و هیئت‌ها می‌توانند آن‌ها را راهنمایی کنند.
نوروزی در ادامه به بیان برخی جزییات فنی و اطلاعاتی جالب در خصوص ‌این رشته و همچنین رشته تیراندازی با تپانچه می‌پردازد و از بهترین‌های ‌این رشته در استان فارس نام می‌برد. تا پایان صحبت با او، تعداد تیراندازان حاضر در مجموعه دو رقمی ‌شده و مربیان در حال آموزش شاگردان خود هستند. حیف است که چنین رشته‌های جذابی ‌اینچنین مهجور مانده، تعداد کمی ‌در آن فعالیت داشته باشند و در رسانه‌های مختلف نیز، شاهد پوشش حداقلی آن‌ها باشیم.
رشته‌ای مثل تیر و کمان، بهترین جا برای کسانی است که در سنین میان‌سالی به دنبال راهی برای ورود به عرصه ورزش حرفه‌ای می‌گردند و پتانسیل چنین رشته‌هایی باید توسط مسئولان و رسانه‌ها به گوش عموم مردم برسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی