[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۶
  • دوره جدید

تجارت جهانی را رونق دهیم ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس، آیین رونمایی از پوستر نخستین نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های تولیدی و صادراتی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری تاجیکستان با محوریت شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس برگزار شد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران در کشور تاجیکستان از امتیازات فراوانی همچون ویژگی‌های هم‌آیینی، هم‌کیشی، فرهنگی، تاریخی، زبانی، برخوردار است؛ همچنین از نظر اقتصادی نیز دارای امتیاز قرابت جغرافیایی است.
نهاوندی با بیان اینکه توسعه تجارت استان فارس از اولویت‌های شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس است، افزود: تاجیکستان از طریق ایران می‌تواند به اروپا ارتباط پیدا کند و از سوی دیگر با استفاده از بنادر ایران به خلیج فارس و نقاط دیگر جهان دسترسی پیدا کند. 
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس اضافه کرد: تاجیکستان نیز در کشور ایران از امتیازات فراوانی بهره‌مند است؛ از جمله تاجیکستان نزدیک‌ترین شریک اقتصادی و سیاسی ایران در آسیای مرکزی است. او افزود: تاجیکستان دروازه ورود محصولات و فناوری ایرانی به بازارهای آسیای مرکزی است؛ زیرا این کشور در نقطه ای قرار دارد که در صورت استفاده از راه‌های زمینی می‌تواند ایران را با چین، قزاقستان و شرق روسیه متصل کند. نهاوندی ادامه داد: از آنجا که نمایشگاه‌ها پیشران اقتصادی کشور هستند و نقش بسزایی در توسعه تجارت دارند، برگزاری نخستین نمایشگاه استان فارس در این کشور و حضور فعالان و تولیدکنندگان این استان که قطعاً نقش مؤثری در اقتصاد کشور در همه حوزه‌ها دارند، می‌توانند در شکوفایی اقتصادی هر دو کشور مثمر ثمر باشند.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس بیان کرد: فعالان و هیئت‌های تجاری کشور تاجیکستان همواره مشتری ثابت نمایشگاه‌های برگزارشده در شهر شیراز بودند و متقاضی و مشتاق بودن طرفین باعث شد تا ایده برگزاری این نمایشگاه شکل بگیرد و قرار است این نمایشگاه مهر 1402 در شهر خجند تاجیکستان برگزار شود.
نهاوندی گفت: نمایشگاه اختصاصی توانمندی‌های تولیدی و صادراتی جمهوری اسلامی ایران قرار است در استان سغد و شهر خجند تاجیکستان در روزهای 8 تا 12 مهر ماه 1402 برگزار شود.
او افزود: گروه‌های کالایی که در این نمایشگاه قابل ارائه هستند، شامل خدمات فنی مهندسی با رویکرد شرکت‌های دانش‌بنیان، صنعت ساختمان، صنعت رنگ و رزین، صنعت کشاورزی، صنایع غذایی و صنعت نساجی است.
در آیین رونمایی از پوستر این نمایشگاه، مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری فارس، معاون اتاق تجارت و صنعت استان سغد تاجیکستان به همراه هیئت تجاری این کشور، رئیس پارک علم و فناوری فارس، رئیس پردیس شرکت‌های دانش بنیان و مسولانی از اتاق بازرگانی فارس، شرکت شهرک‌های صنعتی فارس و همچنین نمایندگانی از بخش خصوصی استان فارس 
حضور داشتند.
شهر خجند مرکز استان صغد یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های اقتصادی کشور تاجیکستان می‌باشد و با توجه به هم مرز بودن با کشور قرقیزستان و حضور دائمی بازرگانان قرقیز و تاجیک در این شهر از اهمیت ویژه‌ای جهت برپایی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور تاجیکستان برخوردار است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی